Framework Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací byl vydán ve verzi 2 a související programovací jazyk Dart (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.12. Proběhla online konference Flutter Engage. Videozáznam je k dispozici na YouTube. Canonical zde oznámil (Twitter, YouTube), že Flutter je výchozí volba pro vývoj nových aplikací pro Ubuntu.
Společnost AMD na YouTube představila novou grafickou kartu AMD Radeon RX 6700 XT postavenou na architektuře RDNA 2. V prodeji bude od 18. března. Její cena byla stanovena na 479 dolarů.
Uživatelsky přívětivý shell fish byl vydán ve verzi 3.2.0 Vylepšuje uživatelské rozhraní (doplňování, práce s historií úprav textu aj.), přidává napovídání argumentů dalších aplikací, zjednodušuje syntaxi (expanze rozsahů), opravuje chyby.
Steam Link je nově dostupný také pro 64bitový x86 Linux. Streamovat hry z výkonného počítače s nainstalovanou službou Steam lze tedy vedle telefonu, tabletu nebo televize i do počítače s Linuxem. Instalovat Steam Link lze z Flathubu. Od prosince 2018 je k dispozici Steam Link pro Raspberry Pi.
openSUSE Leap 15.3 je od dnešního dne v Beta fázi. Toto vydání je zajímavé tím, že využívá binárních balíčků přímo ze SUSE Linux Enterprise. Podpora ARMv7 zařízení se odštěpila do samostatného podprojektu openSUSE Step. Instalační obrazy Leapu 15.3 jsou k nalezení na get.opensuse.org/testing. Pro ty, co se zapojí do Beta testování, čeká po skončení Beta fáze tričko. Více informací naleznete v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová verze 8.5 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Opětovně se upozorňuje na blížící se zákaz algoritmu ssh-rsa kvůli možnému útoku na SHA-1.
Ako posunúť monitoring pomocou Zabbixu na vyššiu úroveň alebo "Čo nenájdete v out of the box inštalácii" odprezentuje séria Zabbix webinárov v slovenčine. Medzi témami nájdete napr. servisný strom, integráciu Openshift klastrov, monitoring SAP prostredia a iné.
Společnost Adobe oznámila, že končí s multiplatformním open source textovým editorem Brackets a jeho uživatelům doporučuje přechod na Visual Studio Code s rozšířením Brackets.
Google Chrome 89 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 89.0.4389.72 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Zdůraznit je nutno WebHID, WebNFC a Web Serial aneb možnost komunikace například s Raspberry Pi Pico nebo Stream Deck přímo z Chrome. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Opraveno bylo 47 bezpečnostních chyb.
cat /proc/partitions
zjistis oddily na disky (pripadne fdisk), windows jsou treba /dev/hda1, tak napis jako root
mount -t vfat /dev/hda1 /mnt/windows
. pokud jsou to NT nebo W2k, tak mas maler a musis byt zkuseny a odvazny uzivatel, abys je zpristupnil.mala poznamka: RedHat, SuSE i Mandrake ti automaticky zpristupni windows disky.
V /etc/fstab ho musis mit zapsan pouze, kdyz chces automaticky pripojit k /mnt/windows pri startu. jinak je to blbost. A nebo, kdyz ses linej, a ches si napsat jenom
mount /mnt/windows
Jinak do fstab to napis >
/dev/hd?? /mnt/windows vfat rw,user,codepage=852,iocharset=iso-8859-2 0 0
/dev/hdb1 /mnt/win ntfs defaults,users,uid=1000 0 0A na něj zapisovat nejde (jde, ale je to experimetální a pomocí kdejakých toolů). Na FAT32 - třeba flash-disk, foťák normálně zapisuju.
/dev/hda1 /mnt/win vfat quiet,iocharset=iso8859-2,gid=windrive,umask=007,fmask=117 0 0To udělá to, že se po rebootu disk automaticky připojí do adresáře /mnt/win (který musí existovat) a všichni uživatelé ve skupině windrive k ní budou mít plný přístup. Tuto skupinu budeš muset vytvořit a sebe, případně další uživatele do ní přidat (příkazy addgroup, adduser). Např:
addgroup windrive adduser walter windriveToto je celkem bezpečné řešení. Disk po úpravě /etc/fstab mountneš jako root přikazem
mount /mnt/wina přesvědčíš se, že je vše v pořádku. Při budoucím rebootu už bude mountnut automaticky. V případě, že chceš nějaké další volby (např. aby mohl mountnout/umountnout i běžný uživatel -- usb flashdisky), tak si přečti
man mount
Tiskni
Sdílej: