V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
alias rmt='rm *~ .*~ -i'Pokud nekdo znate reseni, jak spolehlive mazat, tyhle stupidni soubory s ~ na konci, ktere jsem nikdy nepouzil a mam jimi zasvinenou celou adresarovou strukturu, tak budu rad. d) Konecne reseni. Cena dat? Ta data jsou vsechno co mam. Takze uz nebylo co ztratit. Obrovskym "stestim" bylo, ze jsem zlikvidoval celou partisnu (a navic vsechna data) a ze to byl ReiserFS. Postupoval jsem podle tohoto odkazu. 1.) Odpojit partisnu.
umount /mnt/dataTohle se bohuzel nepovedlo, nepomohlo ani umount /dev/hda7, ani volba -f. Pokazde se vratila hlaska "zarizeni je jiz pouzivano". Nenasel jsem zadny program, ktery by tu partisnu k nicemu potreboval, ale presto jsem ji nemohl (jako root) odpojit. Vite nekdo jak odpojit partisnu za kazdou cenu? Nakonec jsem smazal zaznamy v fstab a mtab a prebootoval. 2.) Jako root spustit prikaz
reiserfsck --rebuild-tree -S -l /root/recovery.log /dev/hda7Pak to hodne dlouho trva. 3.) Pripojit partisnu (bez zaznamu v fstab jsem to radsi udelal pres ovladaci centrum MDK, nebo jak se ten program jmenuje). 4.) Data byla zpet na svych mistech. Navic v lost+found je spousta ciselne pojmenovanych souboru a adresaru. Jdu udelat tu zalohu.
Vite nekdo jak odpojit partisnu za kazdou cenu?Toto pomůže, pokud se nezaseklo čtení na vadných blocích, nezůstal zombie a nevisí žádný bind mount.
fuser -m -v -k -15 /adresář sleep 5 fuser -m -v -k /adresář sleep 3 umount /adresářForced unmount zatím v Linuxu není (resp. jde jen někdy na NFS).
Tiskni
Sdílej: