Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
alias rmt='rm *~ .*~ -i'Pokud nekdo znate reseni, jak spolehlive mazat, tyhle stupidni soubory s ~ na konci, ktere jsem nikdy nepouzil a mam jimi zasvinenou celou adresarovou strukturu, tak budu rad. d) Konecne reseni. Cena dat? Ta data jsou vsechno co mam. Takze uz nebylo co ztratit. Obrovskym "stestim" bylo, ze jsem zlikvidoval celou partisnu (a navic vsechna data) a ze to byl ReiserFS. Postupoval jsem podle tohoto odkazu. 1.) Odpojit partisnu.
umount /mnt/dataTohle se bohuzel nepovedlo, nepomohlo ani umount /dev/hda7, ani volba -f. Pokazde se vratila hlaska "zarizeni je jiz pouzivano". Nenasel jsem zadny program, ktery by tu partisnu k nicemu potreboval, ale presto jsem ji nemohl (jako root) odpojit. Vite nekdo jak odpojit partisnu za kazdou cenu? Nakonec jsem smazal zaznamy v fstab a mtab a prebootoval. 2.) Jako root spustit prikaz
reiserfsck --rebuild-tree -S -l /root/recovery.log /dev/hda7Pak to hodne dlouho trva. 3.) Pripojit partisnu (bez zaznamu v fstab jsem to radsi udelal pres ovladaci centrum MDK, nebo jak se ten program jmenuje). 4.) Data byla zpet na svych mistech. Navic v lost+found je spousta ciselne pojmenovanych souboru a adresaru. Jdu udelat tu zalohu.
Vite nekdo jak odpojit partisnu za kazdou cenu?Toto pomůže, pokud se nezaseklo čtení na vadných blocích, nezůstal zombie a nevisí žádný bind mount.
fuser -m -v -k -15 /adresář sleep 5 fuser -m -v -k /adresář sleep 3 umount /adresářForced unmount zatím v Linuxu není (resp. jde jen někdy na NFS).
Tiskni
Sdílej: