Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Zdravim. Mám čerstvě nainstalovaný Gentoo (2005.0 ze stage 1, od stage 3 kompilovaný s distcc a ccache), používám až na asi tři vyjímky pouze "stabilní" větev (ne ~x86). Mám nainstalovaný KDE 3.3.2 a padá mi amarok a Juk. Oba programy padaj ve chvíli, kdy se něco pokusim přidat do knihovny a oba většinou padaj jen ve chvíli, kdy se pokoušim přidat víc adresářů najednou, nebo přidám jeden adresář a pak další. Bohužel ale občas padnou i když chci přidat jen ten první adresář. Myslim si že padání Juku a amaroku spolu souvisí, takže bych se zaměřil jen na amarok (protože kompilovat celý kdemultimedia je na hodinu :))
Můj make.conf:
CFLAGS="-march=athlon-xp -O2 -pipe -fomit-frame-pointer"
CHOST="i686-pc-linux-gnu"
CXXFLAGS="-march=athlon-xp -O2 -pipe -fomit-frame-pointer"
MAKEOPTS="-j3"
GENTOO_MIRRORS="http://pandemonium.tiscali.de/pub/gentoo/ http://ftp.heanet.ie/pub/gentoo/ http://gentoo.ynet.sk/pub"
SYNC="rsync://rsync.europe.gentoo.org/gentoo-portage"
USE="3dnow X aac acpi alsa arts avi cdr cups divx4linux dvd dvdread ffmpeg flash gnome gtk gtk2 icq imap ipv6 jabber java kde lm_sensors mmx mp3 mpeg msn ogg opengl -oss qt quicktime samba sse svga truetype usb win32codecs xprint xvid"
CCACHE_SIZE="1G"
FEATURES="sandbox ccache distcc"
PORTDIR_OVERLAY="/usr/local/portage"
Backtrace a výpis z konzole je na forums.gentoo.org, nechtělo se mi to sem cpát, je to hodně dlouhý. Je tam i nastavení, s jakym byl amarok kompilovanej atd.
Má někdo nějakej napád, jak to vyřešit, co hledat atd. ?
To já bych s tím měl podobné potíže (ArchLinux), kdybych chtěl backtrace. Ale není to tak hrozná chyba, když člověk přesně ví, čím to je. Hlavně by bylo rozumné tam někam přidat volbu, aby přehrávač nenačítal rekurzí obsahy playlistů.
Ovládání by pak bylo trochu logičtější. Playlisty bych měl přece importovat já explicitně. To dá rozum, že playlist s absolutními cestami z jiného stroje nebude fungovat. Nemám rát Windows-like automatizované chování. Když počítač sám nejlíp ví, co s tím, pak to ví vždycky špatně!
Tiskni
Sdílej: