Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdravim. Mám čerstvě nainstalovaný Gentoo (2005.0 ze stage 1, od stage 3 kompilovaný s distcc a ccache), používám až na asi tři vyjímky pouze "stabilní" větev (ne ~x86). Mám nainstalovaný KDE 3.3.2 a padá mi amarok a Juk. Oba programy padaj ve chvíli, kdy se něco pokusim přidat do knihovny a oba většinou padaj jen ve chvíli, kdy se pokoušim přidat víc adresářů najednou, nebo přidám jeden adresář a pak další. Bohužel ale občas padnou i když chci přidat jen ten první adresář. Myslim si že padání Juku a amaroku spolu souvisí, takže bych se zaměřil jen na amarok (protože kompilovat celý kdemultimedia je na hodinu :))
Můj make.conf:
CFLAGS="-march=athlon-xp -O2 -pipe -fomit-frame-pointer"
CHOST="i686-pc-linux-gnu"
CXXFLAGS="-march=athlon-xp -O2 -pipe -fomit-frame-pointer"
MAKEOPTS="-j3"
GENTOO_MIRRORS="http://pandemonium.tiscali.de/pub/gentoo/ http://ftp.heanet.ie/pub/gentoo/ http://gentoo.ynet.sk/pub"
SYNC="rsync://rsync.europe.gentoo.org/gentoo-portage"
USE="3dnow X aac acpi alsa arts avi cdr cups divx4linux dvd dvdread ffmpeg flash gnome gtk gtk2 icq imap ipv6 jabber java kde lm_sensors mmx mp3 mpeg msn ogg opengl -oss qt quicktime samba sse svga truetype usb win32codecs xprint xvid"
CCACHE_SIZE="1G"
FEATURES="sandbox ccache distcc"
PORTDIR_OVERLAY="/usr/local/portage"
Backtrace a výpis z konzole je na forums.gentoo.org, nechtělo se mi to sem cpát, je to hodně dlouhý. Je tam i nastavení, s jakym byl amarok kompilovanej atd.
Má někdo nějakej napád, jak to vyřešit, co hledat atd. ?
To já bych s tím měl podobné potíže (ArchLinux), kdybych chtěl backtrace. Ale není to tak hrozná chyba, když člověk přesně ví, čím to je. Hlavně by bylo rozumné tam někam přidat volbu, aby přehrávač nenačítal rekurzí obsahy playlistů.
Ovládání by pak bylo trochu logičtější. Playlisty bych měl přece importovat já explicitně. To dá rozum, že playlist s absolutními cestami z jiného stroje nebude fungovat. Nemám rát Windows-like automatizované chování. Když počítač sám nejlíp ví, co s tím, pak to ví vždycky špatně!
Tiskni
Sdílej: