abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:00 | Nová verze

    ESPHome, tj. open source systém umožňující nastavovat zařízení s čipy ESP (i dalšími) pomocí konfiguračních souborů a připojit je do domácí automatizace, například do Home Assistantu, byl vydán ve verzi 2024.4.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:11 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:55 | Nová verze

    Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.1 specifikace OpenXR (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího přístup k platformám a zařízením pro XR, tj. platformám a zařízením pro AR (rozšířenou realitu) a VR (virtuální realitu). Do základu se z rozšíření dostalo XR_EXT_local_floor. Společnost Collabora implementuje novou verzi specifikace do platformy Monado, tj. open source implementace OpenXR.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.38.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 4.4 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 17:11 | Nová verze

    ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzích 1.3.1, 1.2.3 a 1.0.6. Ve verzi 1.3.1 je mimo jiné řešena bezpečnostní chyba CVE-2024-20380.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:11 | IT novinky

    Digitální a informační agentura (DIA) oznámila (PDF, X a Facebook), že mobilní aplikace Portál občana je ode dneška oficiálně venku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 05:11 | Komunita

    #HACKUJBRNO 2024, byly zveřejněny výsledky a výstupy hackathonu města Brna nad otevřenými městskými daty, který se konal 13. a 14. dubna 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.4. 17:55 | IT novinky

    Společnost Volla Systeme stojící za telefony Volla spustila na Kickstarteru kampaň na podporu tabletu Volla Tablet s Volla OS nebo Ubuntu Touch.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    17.4. 17:44 | IT novinky

    Společnost Boston Dynamics oznámila, že humanoidní hydraulický robot HD Atlas šel do důchodu (YouTube). Nastupuje nová vylepšená elektrická varianta (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.4. 15:11 | Nová verze

    Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.0.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    KDE Plasma 6
     (68%)
     (10%)
     (2%)
     (19%)
    Celkem 556 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej

    21.5.2005 18:19 Bubo
    Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Přečteno: 64×
    Chcem nainstalovat Suse 9,3 na pocitac bez CD-romky. Vybral som disk pripojil cez usb redukciu a pomocou Yast nainstaloval system do adresara t.j. na ten disk. Ale vlastne neviem co dalej. Ked ho vlozim do pocitaca nabehne do Grub-u. Nevie mi niekto poradit? Este napisem, myslim, ze je to dolezite: Ked som sa pokusal instalovat z diskiet a z USB CD-rom musel som doinstalovat modul ide-generic a ext3, lebo inak instalator vobec nenasiel disk. Dalej som z Cd-rom instalovat nemohol, lebo z akychsi dovodov sa vzdy sekne (ostatne uz som sa tu na to raz pytal), disk je maly a tak nejde instalovat ani z toho disku.

    Odpovědi

    21.5.2005 22:46 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    1. Byl ten disk připravený pro linux (oddíl pro / , swap, případně /home a další)? (Blbá otázka, ale zeptat se musím)
    2. Pokud ano a naběhl v pořádku grub, tak mu stačí říct, co má dělat. ;-) Nemám teď po ruce žádný počítač s grubem, tak to musí ještě někdo upřesnit.
    1. Řekni grubu, na které partišně jsou jádra atd:
      > root (hdx,y)
      kde x je IDE kšanda a y je číslo partišny (/dev/hda1 = hd0,0)
    2. Vyber jádro a dej mu parametry. Man ani menu.lst nemám po ruce, takže fakt nevím, jak na to. :-/
    3. U většiny distribučních je potřeba zavést initrd. Zase viz man grub
    4. teď bootnout příkazem boot a je to.
    Stejně si ale myslím, že je jednodušší tu CDROM na chvíli odjinud vytáhnout a nainstalovat to z cdrom...
    22.5.2005 09:35 Bubo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    CD-romku sice mozem vytiahnut ale do notebook-a ju nenarvem :-) - sorry to som neuviedol. Je to stara Toshiba a skusam do nej natlacit Linux uz hodne dlho, ale vsetkemu sa brani a moje schopnosti su limitovane :-(. Teda Woody-ho som tam dostal, ale ten nepozna usb to ethernet ASIX, takze som mal vlastne izolovany system, lebo inu sietovku nemam.
    22.5.2005 11:12 Bubo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Neviete mi poradit ako mam pri starte pridat moduly ide-generic a ext3? Tusim to je ta zasadna vec, lebo vzdy to konci tym, ze nevie primontovat korenovy adresar a nepozna hda.
    21.5.2005 23:58 Mard
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    No toto. Než začneš neco dělat tak si alespon přečti zakladní navody na SuSE. Tvůj popis jsem pochopil asi takto. Máš PC které nemá CDROM a ma jen malý (kapacitou) HardDisk. Předpokládám tedy že HD má méně než 1024 tracku. Ty jsi HD vyndal z PC, dal někam jinam pomocí USB převodníků USB-IDE(ATA).Při instalaci spuštěné z CDROM na jiném PC jsi nainstaloval SuSE na ten HD připojený přes USB, nevím co myslíš "do adresara" ale předpokládám že myslíš partition na tom HD. Pak jsi HD vynadal a stračil do původního PC a po zapnutí ti naskočí GRUB jako boot loader. Ten ale nespustí SuSE, protože jej pravděpodobně nenajde.
    Chápu to dobře?
    Pokud ano, tak si nejdříve zjisti která partition obsahuje SuSE Linux (prevdepodobně reiserfs) a zda tam je i partition s swap prostorem. Pokud znáš číslo partition (předpokládejme že 1 je reiser a 2 je swap) tak si klidne spust pres USB CDROM a bootuj z něj, případně pokud to nejde tak z floppy disket a pak si vyber ne instalaci ale spuštění systému (přičemž mu předtím dohraješ potřebné moduly, pokud je systém potřebuje) a určíš kde je ten SuSE nainstalován.Systém by se ti měl natáhnout,dekomprimovat, zkontrolovat hardware a spustit. Pan následně znovu přeinstaluješ GRUB parametry aby se ti pak při novém restartu SuSE už bootoval sám.
    22.5.2005 09:30 Bubo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    No tak hlupy zasa nie som :-). Disk som samozrejme rozdelil, vytvoril som na nom / ext3, a swap - to vsetko na druhom pocitaci cez USB. Do / na pripojenom disku som nainstaloval z yast system. Po spusteni grub som urobil root (hd0,0), setup (hd0) a restartoval. Toto vsetko sa tu uz riesilo a nasiel som si to - nie som lenivy :-). Skusil som tiez http://www.abclinuxu.cz/forum/show/80572 ale pri tom chroot /mnt/oprava /bin/bash zahlasi chybu. Knihu k distribucii Suse som nastudoval ale akosi sa tam instalacia do adresara nenachadza (mam z 9.1) alebo som neschopny. Neuvadzal som tieto veci, lebo som bol presvedceny, ze su jednoducho samozrejme.
    23.5.2005 07:18 Bubo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Nenajde sa nejaka rada ako (okrem tych, ze si mam precitat dokumentaciu) ako rozbehat system nainstalovany "do adresara"? Nie je mozne nejakym sposobom zapisat jadro a moduly z "rescue"? Ved ten rezim ide rozbehat a aj vsetok hardware.
    23.5.2005 08:48 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Co to je do adresara??? Proste pridej do grubu polozku, odkud ma bootovat. To jadro a moduly jsem teda taky nejak nepochopil - bez jadra to nenabehne. Jak jsi to vlastne instaloval???
    23.5.2005 09:27 Bubo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Do adresara - ak poznate Suse tak je to jedna z volieb: Software -> Instalacia do priecinka (adresara). Myslim, ze toto by nemal byt fakt, ktory udivuje :-). Vymysleli si to v Suse a tak to je. Nainstaluje to jednoducho cely system z pozadovanym vyberom balickov do nejakeho zvoleneho adresara. S tym jadrom reagujem na prispevok p. Davida Jasu :"Vyber jádro a dej mu parametry" uvedeny vyssie. Ak to napisal asi vedel co pise. Ja sa pytam ako? Z Grubom som urobil vsetko co som vedel, opat je to tu uz napisane. Prikaz initrd konci s chybou neexistujuceho alebo nespravneho suboru - nasiel som len /dev/initrd. Zopakujem co robim:

    grub>root (hd0,0)

    grub>kernel /boot/vmlinuz root=/dev/hda1

    grub>initrd /dev/initrd

    grub>setup (hd0)

    grub>boot

    A skonci to zasa v grube. Este zopakujem, aby sa to rozbehlo v rescue musim doplnit moduly pre ide-generic a ext3, inak to vobec nepozna disk.
    23.5.2005 09:50 miso
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    nechcel si napisat /boot/initrd ?
    23.5.2005 09:55 Bubo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    No ja vlastne neviem na co je initrd ale ked som ho hladal na tej "adresarovej" :-) instalacii, tak bol v /dev/initrd.
    23.5.2005 10:17 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Do adresara - ak poznate Suse tak je to jedna z volieb: Software -> Instalacia do priecinka (adresara). Myslim, ze toto by nemal byt fakt, ktory udivuje :-)
    Ne, SUSE uz delsi dobu nepoznam a tuhle funkci vazne nechapu... Proc bych mel instalovat do nejakeho adresare? Instaluje se snad na oddil, ne do adresare, ne? Ten adresar tam muzu fungovat jako chroot, kam se primountuje nejaky oddil disku, nebo ne? No a tu partition pridam jako root=/dev/neco do grubu.

    Jak by bootoval grub nejaky Linux z adresare, to teda vazne nechapu... Nejaka jeste blbejsi distribuce by se nenasla? Treba instalace na FATku nebo tak... *sigh*
    23.5.2005 10:40 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Smyslo to má v případě, kdy si chci připravit instalaci na systém, kam to z nějakých důvodů nemohu/nechci instalovat přímo. Tam pak stačí nějakým způsobem nabootovat, provést konfiguraci a je hotovo.
    23.5.2005 10:47 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Stale nechapu - kam se to teda "instaluje"? Do nejakeho adresare ve stavajici distribuci? Proboha a jak to tam budu konfigurovat a jak z toho nabootuju? To jako pak budu vsechno pracne kopirovat na nejaky oddil, ktery pro ten OS pripravim? Hmmmm... nepochopeno.
    23.5.2005 11:00 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    (a) vytáhnu disk z cílového počítače, přimountuji ho jako /mnt/new a instaluji do adresáře /mnt/new

    (b) připravím si instalaci do adresáře, udělám z toho tar archiv, ten nějak přenesu na cílový systém a tam ho rozbalím.

    Nabootování je samozřejmě v obou případech potřeba nějak dodatečně vyřešit až po přenesení na cílový systém (a právě to se tady řeší). Samozřejmě je to komplikace navíc, ale to je celkem pochopitelné vzhledem k tomu, že je to možnost určená především pro instalace na systémy, kam to normálním způsobem nejde nebo by to bylo ještě problematičtější.

    P.S. Proč mám pořád neodbytný pocit, že vše, co je mimo vaši (poměrně úzkou) osobní zkušenost, automaticky odmítáte jako dílo ďáblovo?

    23.5.2005 11:10 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Nabootování je samozřejmě v obou případech potřeba nějak dodatečně vyřešit až po přenesení na cílový systém (a právě to se tady řeší).
    No ja tomu teda vazne moc nerozumim, tazatel se tady pidi po chybejicich modulech pro ide a ext3, tak ma bud SUSE nejake naprosto uchylne jadro (asi ne), nebo tam chybi initrd (asi chyba instalatoru, nicmene proc cpat ovladace pro IDE a ext3 do modulu, to stale nechapu), nebo je chyba mezi zidli a klavesnici...
    23.5.2005 11:19 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Žádný initrd tam samozřejmě nechybí. Překládat ext3 jako modul je poměrně rozumné, zvláště když distribuce nabízí jako default ReiserFS (ale i ten je jako modul). Je dost systémů, kde žádný ext3 není. Zrovna tak existují i systémy, kde není žádné IDE zařízení.
    23.5.2005 11:32 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    No, tak tam nechybi a tazateli chybi, tak je asi ten instalator holt malo blbuvzdornej... ;-)

    P.S. Na smysl kompilovani naprosto zakladnich veci do modulu mam vlastni nazor, tam se opravdu neshodneme. Napr. tech desktopu bez IDE (kam asi tak tuhle distribuci budu jinam instalovat) jsou opravdu spousty... :-)
    23.5.2005 11:41 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Napr. tech desktopu bez IDE (kam asi tak tuhle distribuci budu jinam instalovat) jsou opravdu spousty...

    Např. na Soft-troniku ve školící místnosti č.1 je takových z deseti šest… Jinak SuSE 9.3 se dá samozřejmě velmi dobře použít i pro nějaký low end server, kde se nevyplatí investovat do SLES. Asi tak stejně jako kterákoli jiná ne-enterprise distribuce, v něčem bude lepší, v něčem horší. Když jsem to zjistil, také mne to trochu překvapilo (9.2 ještě dává podporu IDE a IDE disků do jádra), ale když se nad tím zamyslím, nevidím v tom problém.

    23.5.2005 10:44 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Nejaka jeste blbejsi distribuce by se nenasla? Treba instalace na FATku nebo tak...

    Ale jistě, to uměl už Slackware na podzim 1994, když jsem si s ním poprvé zkoušel hrát… (hint: umsdos)

    23.5.2005 10:48 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    na podzim 1994
    No prave... :-)
    23.5.2005 10:58 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Co právě? Ptal jste se na distribuci, která umí instalovat na FATku (přesněji, uváděl jste to jako příklad do nebe volající absurdity), tak jsem vám upozornil, že to šlo už před jedenácti lety (a dávalo to velice dobrý smysl). A jde to (ve Slackware) AFAIK dodnes. A šlo by to celkem snadno zařídit i v jiných distribucích, jen to nenabízejí jako standardní možnost…
    23.5.2005 11:04 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Eh, ja jsem se na nic neptal, to byla poznamka ke smysluplnosti instalace nejake distribuce do adresare (nota bene kdyz v te instalaci zrejme chybi jadro a initrd) - ale ano, oproti instalaci SUSE "do adresare" (stale nechapu) mela instalace na FAT opravdu smysl, protoze se to alespon dalo pres nejaky loadlin ci co primo nabootovat...
    23.5.2005 11:05 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    …zatímco tato instalace se dá přímo nabootovat přes nějaké LILO či GRUB. To je ovšem obrovský rozdíl…
    23.5.2005 11:16 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    nota bene kdyz v te instalaci zrejme chybi jadro a initrd

    Nechybí tam ani jádro ani initrd. Právě jsem si to pro jistotu zkusil.

    23.5.2005 11:18 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    No, tak v tom pripade je nejspis chyba mezi zidli a klavesnici...
    23.5.2005 11:58 Bubo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Ale pani, teda dobre ste si pokecali :-). Ja som nenapisal, ze mi nieco chyba, ja som sa len pytal tak ako pani pred tym radili. Ale problem stale trva - teda boot-uje to napriek vsetkemu len do grub-u. Takze by som prosil este o nejaku radu co s tym, samozrejme s prihliadnutim na vsetko co uz tu bolo napisane, vycudovane a vyargumentovane. :-).
    23.5.2005 12:21 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Proste initrd /dev/initrd je IMNSHO blbost... Najdi si spravny initrd, v /dev se za normalnich okolnosti nic takoveho nevyskytuje.
    23.5.2005 12:37 Bubo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Tak som pozrel na server - mam tam 9.1 a na dalsi comp tam je 9.3 a initrd je v /dev/..! Ale je to subor s velkostou 0B. A rovnaky mam aj na tej "adresarovej" instalacii. Iny tam nemam. Takze ako vyrobit initrd ci ako sa to..., atky aby bol "dobry", do boot ho uz skopirujem :-) ?
    23.5.2005 12:41 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    No, to si muzes rovnou zkompilovat vlastni jadro bez initrd...
    23.5.2005 12:43 miso
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    /dev/initrd je nieco ine
    pokial ho nemas v nainstalovanom adresari, tak ho skopiruj z instalovaneho stroja
    inac initrd sa vytvara nastrojom mkinitrd, ale to v pripade, ze si sam kompilujes jadro
    23.5.2005 12:50 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Initial ramdisk si vytvoříte příkazem mkinitrd, parametrem -m mu řeknete, jaké moduly má do něj dát.
    23.5.2005 12:49 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Ale vyskytuje:

    brw-rw---- 1 root disk 1, 250 2005-03-19 23:01 /dev/initrd

    Jenže to je něco úplně jiného, je to zařízení, kteřé zpřístupňuje initial ramdisk (byl-li použit). A to ještě ne všude.

    23.5.2005 13:03 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    No u me se teda nic takoveho nevyskytuje... nemusim mit vsechno :-)
    23.5.2005 13:12 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    To je přinejmenším zvláštní, protože ten soubor je popsán i v devices.txt (ve zdrojácích jádra). Na druhou stranu je to tam ale trochu zamlžené, protože u block(1,250) je '/dev/initrd inital ramdisk {2.6}', ale o pár řádek níž je komentář, že novější jádra používají pro initial ramdisk /dev/ram0, což je IMHO určitý rozpor…
    23.5.2005 13:20 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    No, proste neni - udev-058, v udev-056 taky urcite nebyl a tak nejak si vubec nevybavuju, ze bych vubec nekdy neco takoveho mel... :-)
    kernel /kernel-2.6.11.9 root=/dev/ram0 real_root=/dev/hda3 init=/linuxrc 
    initrd /initrd-2.6.11.9
    
    23.5.2005 13:11 Bubo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Initrd som skopiroval, nabootovalo to do grub , urobil som :

    kernel /boot/vmlinuz root=/dev/hda1

    initrd /boot/initrd

    root (hd0,0)

    stup (hd0)

    boot

    A zasa grub. Pomooooc..
    23.5.2005 13:13 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    S tím vám neporadím, já GRUB nepoužívám…
    23.5.2005 13:29 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    stup (hd0)

    To je co???
    23.5.2005 14:48 Bubo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    setup (hd0)

    Zapis do mbr.
    23.5.2005 15:21 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Ja tomu vubec nerozumim, kam si to vyse uvedene psal? Cele do grub shellu? No to se nedivim, ze to nefunguje. Co mas v konfiguracnim souboru grubu? To je fakt tak tezke precist si priklad v dokumentaci? :-(
    23.5.2005 17:11 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Zkus ten disk ještě jednou vyndat, podívat se do /boot, jak se jmenuje jádro a initrd a podle toho uprav ty příkazy:
    root (hd0,0)
    kernel /boot/vmlinuz-kecy-verze root=/dev/hda1 nosplash dalsi parametry 
    initrd /boot/initrd-stejne_kecy-stejna_verze
    boot
    
    A mělo by to bez problemu bootnout.
    24.5.2005 03:25 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Co tam zas dela ten
    boot
    ?

    Co se treba podivat na Gentoo Handbook, je tam tam popsano skutecne jako pro blbce (varianta s i bez initrd a dve moznosti, jak nainstalovat grub do MBB). Jestli to nekdo ani tak nepochopi, tak uz vazne nevim... :-/
    23.5.2005 21:34 pavel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Ahoj, problém způsobuje příkaz setup, do bootovaci sekvence nepatří. Provádi totiž instalaci GRUBu. Postupuje tak, že ze zdroje určeného příkazem root nainstaluje GRUB na místo určené parametrem příkazu setup. Také příkaz root uvedený v tvém příkladu je zbytečný. Je možné ho uvést jako první a v příkazech kernel a initrd neuvádět diskový oddíl nebo ho neuvádět vůbec a diskový oddíl uvést ve jménech souborů kernelu a initrd.
    23.5.2005 22:53 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej

    Jestli dobře chápu GRUB :-), tak není
    root (hdx-1,y-1)
    zbytečný. Tím příkazem se specifikuje partišna, kde se mají hledat jádra, v
    kernel /cesta/jádro root=/dev/hdxy
    znamená cesta cestu k jádru v rámci oné partition a root=/dev/hdxy specifikuje kořenový oddíl systému.

    Dokážu si představit následující konfigurák (sedím u komplu s Lilem, můžou být nepřesnosti):

    # Here are kernels
    root (0,0)
    
    # Slack
    title Slack
    kernel slack-vmlinuz-x.y.z root=/dev/hda3
    
    # Debian
    title Debian
    kernel vmlinuz-x.y.z root=/dev/hda5
    
    atd.
    23.5.2005 15:57 Bubo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Hm, hm vy tomu nerozumiete a ja si mam precitat dokumentaciu... Sorry, divne nie :-)!

    Kde inde to mam robit, ked sa mi nic ine nespusti a vo vsetkom co som nasiel (napr. info grub), mimo ine aj v predchadzajucich radach v tejto diskusii mi to radili? Grub nema vytvoreny zatial nijaky config a ja neviem ako by som ho mal vytvorit (teda v editore viem pisat) a neviem co by v nom malo byt?
    23.5.2005 16:02 miso
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    My tomu nerozumieme z tvojho popisu!
    grub ma konfigurak v /boot/grub/menu.1st
    pokial si si ho teda nainstaloval (rpm)
    23.5.2005 16:11 Bubo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    To ako som vytvoril instalaciu som kompletne popisal ako i to co robim. A to co robim, robim na zaklade rad odtialto alebo to co som si precital v predchadzajucich diskusiach alebo "precital" anglictina :-( v info grub. Viac neviem a preto sa tu pytam. Z 30 pripevkov k tejto teme bolo 20 vymena nazorov medzi odpovedajucimi ktory si vyjasnovali ako sa veci maju a s tym ja nemam nic spolocne. Najhorsie je, ze sa casto ani neunuvaju precitat, co som uz napisal.

    Ked sa pozriem na inu instalaciu 9.3 je tam sice config ale hned prva poznamka v nom je : Automatically generated make config: Don`t edit. Takze asi by to nemala byt moja starost... Ostatne vo vsetkom co som nasiel boli popisane len upravy hotoveho configu a nie vytvaranie noveho. Kedze o Grube viem nic, tak je to nekonstruktivne to odo mna chciet. Opakujem, keby som vedel nepytam sa.
    23.5.2005 16:54 miso
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Tam kde su riadky "Do not edit" to mas aj napisane (konfigurovane YaST-om)
    Pokial si si dal instalovat standardny system KDE, instaluje sa tam aj grub, pokial nie, tak si tam ten balik pridaj
    Tvoj popis rozhodne neni kompletny. Minimalne napis ako mas na cielovom disku rozdelene particie a co si si tam dal instalovat. Mas tam na vyber asi 5 moznosti. a dalej co mas vsetko v adresari /boot
    23.5.2005 16:56 miso
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Este ma napadlo, ze SuSE uprednostnuje reiserfs, takze ho pouzi namiesto ext3, ale to nie je to podstatne
    23.5.2005 18:20 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    To je celkem jedno, jako modul jsou stejně oba.
    23.5.2005 17:01 ###
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Tak me tak napada, mas ten grub vubec nainstalovany?
    23.5.2005 17:12 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Asi má, když naběhne. ;-)
    23.5.2005 17:16 miso
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Moze to byt stary MBR kod
    23.5.2005 17:33 Bubo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Ako problem vidim, ze ak raz v distribucii existuje takato moznost, malo by byt niekde v dokumentacii napisane co s tym a ako to potom "ozivit". A myslim tym postup s prikladmi. Preco napriklad tam nie initrd ak tam ma byt, stage1, stage1.5 - aj toto som nakopiroval s druheho pocitaca, grub.config. Patral som v tlacenej dokumentacii k 9.1 ako i na http://www.novell.com/documentation/suse91/suselinux-adminguide/html/. Nic som o tom nenasiel, pritom sa mi to vidi ako dobra moznost minimalne pre tento moj pripad.

    Stale mi nejde do hlavy, ci nie je mozne nejako preniest konfiguraciu z beziaceho rescue systemu na ten nainstalovany do adresara. Uz spominane mkinitrd by to mohlo byt ale asi tomu nerozumiem, lebo hoci som zadal:

    mkinitrd -d hda1 -b /mnt/system/boot (tam mam pripojeny disk s instalaciou)

    tak initrd nevytvotil, vypis po ukonceni je v poriadku akoby ho urobil. No problemov viac ako dost, a to je dost znechucujuce...:-( Pre Miso-a skutocne som vsetko uz napisal co som robil, vcitane toho rozdelenia disku.
    23.5.2005 17:37 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Zkusils toto?
    23.5.2005 17:40 Bubo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Aspon sto-krat, ved to je to na co jm odpovedal, ze ked som to robil v grub-e tak sa nedivi. :-)
    23.5.2005 17:45 Bubo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    http://www.abclinuxu.cz/forum/show/87843#8 http://www.abclinuxu.cz/forum/show/87843#34

    Na doplnenie, jadro je 2.6.11.4-20a-default, to tam stale pisem. Je velmi pravdepodobne, ze cosi nerobim dobre. Ale uz som uplne zblbnuty.:-(
    23.5.2005 17:49 miso
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    a co znamena to "a zase grub"?
    ked ti hlasi nejaku chybu tak ju sem napis
    23.5.2005 18:27 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Boha mojho! Dej sem konecne ten konfiguracni soubor grubu!
    24.5.2005 09:12 Bubo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Klud pani, napisal som, ze config sa vobec nevytvoril. Este som sa k tomu nedostal ale celu instalaciu zopakujem a skusim aj 9.2 a 9.1 a potom mozno budem mudrejsi. V kazdom pripade som zistil, ze ked instalujem 9.3 tak napr nemozem zmenit cas a datum a hlasi mi to ako chybu. 9.1 -ka to napr nerobi. Nechcem byt primudry ale cele to moze nakoniec byt problem Suse ;-)
    24.5.2005 09:27 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Klud pani, napisal som, ze config sa vobec nevytvoril.
    Tak ho vytvor sam!!! Jak jsi proboha myslel, ze to asi bude bootovat bez konfiguracniho souboru?! To snad neni pravda... :-(
    24.5.2005 09:36 miso
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Neviem ci to robis naschval, alebo z nevedomosti, ale ked chces aby ti niekto pomohol, daj mu aspon zakladne informacie.
    Ako mas rozdeleny cielovy disk (nie na kolko casti, ale vystup programu fdisk -l)
    co mas v adresari /boot (napis sem vystup ls /boot)
    pokial si si isty ze mas vmlinuz aj initrd, napis sem vystup grub-u
    keby si toto urobil na zaciatku, mohli sme si usetrit vyse 60 prispevkov
    som si takmer isty ze to nebude problem suse
    24.5.2005 11:08 Bubo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Zo 60 prispevkov je 40 dohadovanie sa medzi "expertami" ako to vlastne je, a dalsich 10 by nemuselo byt, keby ste namiesto "zvyseneho dorazu" citali co som napisal (na margo jm - napisal som vyssie, ze neviem ako vytvorit grub.config, teda ta agresivita, ze si ho mam vytvorit...).

    Som si vedomy, ze vela veci robim nespravne, ale zial nedostali sme sa spolocne k rieseniu. Pani musite ma ospravedlnit, som uz "starsi odvodovy rocnik" do 50-ky mi uz chyba malo a nejde mi to tak ako by malo - ale snaha je :-). Tymto povazujem tuto diskusiu za ukoncenu - skusim ine cesty. Dakujem
    24.5.2005 11:22 miso
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Ved som ti to jasne napisal :
    1 - skopiruj cely adresar /boot na cielovy disk
    2 - napis rozdelenie disku
    3 - podla informacii bod.2 prepisat menu.1st v /boot/grub
    4 - v chroote spustis grub-install
    hotovo
    pretoze si nespravil bod 1 a nedal sem info z bodu 2 co cakas?
    ze pre teba niekto napise navod, ked ti niekto poradi a ty robis nieco ine?
    admin-> prosim uzavriet diskusiu
    24.5.2005 11:43 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    Pro uplnost, ten soubor se jmenuje menu.lst - tam neni jednicka, ale L.

    O neco vyse jsem daval odkaz na podrobny navod, jak nastavit a nainstalovat grub, tak at si ho tazatel laskave v diskusi dohleda a zaridi se podle nej. Jestli to nezvladne, tak necht si zaplati nekoho, kdo mu to udela nebo nainstaluje Windows.

    Cely dotaz a nasledna debata je naprosto zbytecna, protoze bez konfiguracniho souboru grub proste nema podle ceho nabootovat, takze by bylo dobre zacit ctenim dokumentace a hledanim zde v diskusnim foru, je to naprosto zakladni a tisickrat vyresena vec. :-(
    24.5.2005 12:28 miso
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    ajaj tu 1-ku som napisal dokonca 2x ;-/
    punktum
    23.5.2005 17:41 miso
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Suse 9,3 instalacia do adresara a co dalej
    No dajme tomu ;-)
    Aj tak mi tam chyba kde je / particia (to ze si napisal hd0,0 do grub configu nemusi byt spravne pokial nevieme ze ten konfigurak je spravny!)
    Minimalne preto, ze ako iste vies, prva particia by mala byt swap, koli rychlosti pristupu.
    Ja navrhujem toto: prekopiruj komplet /boot adresar z beziaceho systemu do toho mountovaneho.
    mkinitrd nemozes pouzit, pokial si si sam nekompiloval jadro, pretoze on pouziva tieto informacie z /usr/src/linux

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.