Lidé ze společnosti Corellium se včera na Twitteru pochlubili screenshotem Ubuntu na Apple Siliconu aneb zprovoznili Ubuntu na počítači Apple s novým ARM procesorem M1. CTO jej už používá k vývoji ve svém herním křesle s 49 palcovým monitorem. Dnes byly na blogu Corellium publikovány detaily a pro případné zájemce i návod a obraz ke stažení. Upravili obraz Ubuntu pro Raspberry Pi.
Rodina počítačů Raspberry Pi se rozšířila o jednočipový počítač Raspberry Pi Pico v ceně 4 dolary s vlastním procesorem RP2040. Představení na YouTube.
Společnost Red Hat na svém blogu oznámila, že Red Hat Enterprise Linux (RHEL) bude možné provozovat zdarma na 16 serverech.
Pod společným názvem DNSpooq byly zveřejněny informace o 7 bezpečnostních chybách v DNS caching a DHCP serveru dnsmasq. Jedná se o cache poisoning (CVE-2020-25686, CVE-2020-25684, CVE-2020-25685) a buffer overflow (CVE-2020-25687, CVE-2020-25683, CVE-2020-25682, CVE-2020-25681). Jejich kombinací lze dosáhnout závažnosti CVSS 9.8. Chyby jsou opraveny v dnsmasq 2.83.
Byla vydána nová stabilní verze 19.07.6 (Changelog) linuxové distribuce primárně určené pro routery a vestavěné systémy OpenWrt (Wikipedie). Řešena je také řada bezpečnostních chyb. Především v dnsmasq (DNSpooq).
Google Chrome 88 byl prohlášen za stabilní (YouTube). Nejnovější stabilní verze 88.0.4324.96 přináší řadu oprav a vylepšení. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Opraveno bylo 36 bezpečnostních chyb. Nálezci nejvážnější z nich (CVE-2021-21117) bylo vyplaceno 30 000 dolarů.
Byla vydána nová verze 4.4.2 svobodného programu pro skicování, malování a úpravu obrázků Krita (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Vedle Hectora "marcan" Martina a Asahi Linuxu portují Linux na Apple Silicon aneb na počítače Apple s novým ARM procesorem M1 také lidé ze společnosti Corellium. V sobotu se na Twitteru pochlubili bootováním Linuxu na M1. Dnes zveřejnili zdrojové kódy (Preloader-M1 a Linux-M1).
CSIRT.CZ upozorňuje na kritické zranitelnosti v Orbit Fox pluginu pro WordPress. Správci CMS WordPress, kteří mají nainstalované rozšíření Orbit Fox, by měli provést co nejdříve upgrade rozšíření na poslední verzi 2.10.3. Dvě nedávno nalezené zranitelnosti, stored XSS a možnost eskalace oprávnění, umožňují útočníkovi kompletní ovládnutí webové stránky.
bladeRF-wiphy je open source IEEE 802.11 / Wi-Fi kompatibilní SDR VHDL modem pro bladeRF 2.0 micro xA9. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
> root (hdx,y)kde x je IDE kšanda a y je číslo partišny (/dev/hda1 = hd0,0)
menu.lst
nemám po ruce, takže fakt nevím, jak na to. :-/boot
a je to.Do adresara - ak poznate Suse tak je to jedna z volieb: Software -> Instalacia do priecinka (adresara). Myslim, ze toto by nemal byt fakt, ktory udivujeNe, SUSE uz delsi dobu nepoznam a tuhle funkci vazne nechapu... Proc bych mel instalovat do nejakeho adresare? Instaluje se snad na oddil, ne do adresare, ne? Ten adresar tam muzu fungovat jako chroot, kam se primountuje nejaky oddil disku, nebo ne? No a tu partition pridam jako
root=/dev/neco
do grubu.
Jak by bootoval grub nejaky Linux z adresare, to teda vazne nechapu... Nejaka jeste blbejsi distribuce by se nenasla? Treba instalace na FATku nebo tak... *sigh*
/mnt/new
a instaluji do adresáře /mnt/new
(b) připravím si instalaci do adresáře, udělám z toho tar archiv, ten nějak přenesu na cílový systém a tam ho rozbalím.
Nabootování je samozřejmě v obou případech potřeba nějak dodatečně vyřešit až po přenesení na cílový systém (a právě to se tady řeší). Samozřejmě je to komplikace navíc, ale to je celkem pochopitelné vzhledem k tomu, že je to možnost určená především pro instalace na systémy, kam to normálním způsobem nejde nebo by to bylo ještě problematičtější.
P.S. Proč mám pořád neodbytný pocit, že vše, co je mimo vaši (poměrně úzkou) osobní zkušenost, automaticky odmítáte jako dílo ďáblovo?
Nabootování je samozřejmě v obou případech potřeba nějak dodatečně vyřešit až po přenesení na cílový systém (a právě to se tady řeší).No ja tomu teda vazne moc nerozumim, tazatel se tady pidi po chybejicich modulech pro
ide
a ext3
, tak ma bud SUSE nejake naprosto uchylne jadro (asi ne), nebo tam chybi initrd (asi chyba instalatoru, nicmene proc cpat ovladace pro IDE a ext3 do modulu, to stale nechapu), nebo je chyba mezi zidli a klavesnici...
Např. na Soft-troniku ve školící místnosti č.1 je takových z deseti šest… Jinak SuSE 9.3 se dá samozřejmě velmi dobře použít i pro nějaký low end server, kde se nevyplatí investovat do SLES. Asi tak stejně jako kterákoli jiná ne-enterprise distribuce, v něčem bude lepší, v něčem horší. Když jsem to zjistil, také mne to trochu překvapilo (9.2 ještě dává podporu IDE a IDE disků do jádra), ale když se nad tím zamyslím, nevidím v tom problém.
Ale jistě, to uměl už Slackware na podzim 1994, když jsem si s ním poprvé zkoušel hrát… (hint: umsdos
)
na podzim 1994No prave...
Nechybí tam ani jádro ani initrd. Právě jsem si to pro jistotu zkusil.
initrd /dev/initrd
je IMNSHO blbost... Najdi si spravny initrd, v /dev
se za normalnich okolnosti nic takoveho nevyskytuje.
mkinitrd
, parametrem -m
mu řeknete, jaké moduly má do něj dát.
brw-rw---- 1 root disk 1, 250 2005-03-19 23:01 /dev/initrd
Jenže to je něco úplně jiného, je to zařízení, kteřé zpřístupňuje initial ramdisk (byl-li použit). A to ještě ne všude.
devices.txt
(ve zdrojácích jádra). Na druhou stranu je to tam ale trochu zamlžené, protože u block(1,250) je '/dev/initrd
inital ramdisk {2.6}', ale o pár řádek níž je komentář, že novější jádra používají pro initial ramdisk /dev/ram0
, což je IMHO určitý rozpor…
kernel /kernel-2.6.11.9 root=/dev/ram0 real_root=/dev/hda3 init=/linuxrc initrd /initrd-2.6.11.9
stup (hd0)
To je co???
/boot
, jak se jmenuje jádro a initrd a podle toho uprav ty příkazy:
root (hd0,0) kernel /boot/vmlinuz-kecy-verze root=/dev/hda1 nosplash dalsi parametry initrd /boot/initrd-stejne_kecy-stejna_verze bootA mělo by to bez problemu bootnout.
boot? Co se treba podivat na Gentoo Handbook, je tam tam popsano skutecne jako pro blbce (varianta s i bez initrd a dve moznosti, jak nainstalovat grub do MBB). Jestli to nekdo ani tak nepochopi, tak uz vazne nevim... :-/
root (hdx-1,y-1)zbytečný. Tím příkazem se specifikuje partišna, kde se mají hledat jádra, v
kernel /cesta/jádro root=/dev/hdxyznamená
cesta
cestu k jádru v rámci oné partition a root=/dev/hdxy
specifikuje kořenový oddíl systému.
Dokážu si představit následující konfigurák (sedím u komplu s Lilem, můžou být nepřesnosti):
# Here are kernels root (0,0) # Slack title Slack kernel slack-vmlinuz-x.y.z root=/dev/hda3 # Debian title Debian kernel vmlinuz-x.y.z root=/dev/hda5atd.
Klud pani, napisal som, ze config sa vobec nevytvoril.Tak ho vytvor sam!!! Jak jsi proboha myslel, ze to asi bude bootovat bez konfiguracniho souboru?! To snad neni pravda...
menu.lst
- tam neni jednicka, ale L.
O neco vyse jsem daval odkaz na podrobny navod, jak nastavit a nainstalovat grub, tak at si ho tazatel laskave v diskusi dohleda a zaridi se podle nej. Jestli to nezvladne, tak necht si zaplati nekoho, kdo mu to udela nebo nainstaluje Windows.
Cely dotaz a nasledna debata je naprosto zbytecna, protoze bez konfiguracniho souboru grub proste nema podle ceho nabootovat, takze by bylo dobre zacit ctenim dokumentace a hledanim zde v diskusnim foru, je to naprosto zakladni a tisickrat vyresena vec.
Tiskni
Sdílej: