Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
/dev/unknown-parallel0
?? To se mi nějak nezdá.
CUPS se konfiguruje přes webové rozhraní, http://localhost:631 (nutno se přihlásit jako root).
Foomatic zajišťuje filtry, tedy převod z textu/postscriptu do kódu tiskárny (takže se nemusí ručně nastavovat volání ghostscriptu). Problémy s ním by se projevily tiskem nesmyslů.
Printer State: processing, accepting jobs. "Printer not connected; will retry in 30 seconds..." Device URI: parallel:/dev/unknown-parallel0Takže je to naprosto jasné. Lze buď v konfigurákách najít a opravit to Device URI, nebo (což je mnohem jednodušší) přes administrační rozhraní si tam zvolit že je tiskárna připojena na "USB Printer #1".
Ahoj, jen to nevzdávej!
Mám o tisku ještě jedno vlákno, kde jsem řešil podobný problém. Možná to bude nuda, ale bude dobré, když si ho přečteš celé. Na konec jsem připsal podrobné shrnutí všeho, co mi pomohlo vyřešit ten problém.
Ještě malá zmínka o tisku v Linuxu. Věřím, že se Ti ta spousta filtrů zdá jako totální zmatek. Měl jsem původně taky ten pocit. Není to ale zas tak hrozné. Věc se má takto: Linux a všechny systémy UNIXového standardu neumí tisknout na jiné tiskárně než na postscriptové.
Proto se nabízí otázka, jak to zařídit, aby se vůbec mohlo tisknout, když drtivá většina cenově dostupných tiskáren PostScript nepodporuje, o inkoustovkách nemluvě. Takže je to takhle: Aplikace vysílá datový proud do něčeho, o čem si myslí, že je to postscriptová tiskárna - do nějaké roury. Tam místo tiskárny číhají (po několika dalších filtrech pro konverzi postscriptu...) filtry "foomatic" a GhostScript. Konkrétní příkaz, kterým se spouští celá ta kolona s rourami, najdeš v .ppd souboru k Tvé tiskárně. Tyto dva filtry upraví data na bitmapu v potřebném rozlišení. Tam ale roury nekončí. Dál to vede do konvertoru, který bitmapu zkomprimuje a přeloží do formátu, který už je srozumitelný samotné tiskárně a dá se jí poslat do paměti. Na výstupu z konvertoru čeká backend - ten má na starosti ovládání USB nebo LPT - otevře port, napojí tam výstup z celé kolony a pak ho zase zavře.
Celkově se musí provést spousta úkonů - vektorová reprezentace tištěného dokumentu, jeho konverze na PostScript, konverze PostScriptu na bitmapu, konverze a komprese bitmapy do proprietárního formátu tiskárny a pak komunikace přes daný port. Toto je sice snadno rozšiřitelná architektura s obrovskou spoustou možností, ale když jakákoliv drobnost selže, filtrační kolona se beznadějně přeruší.
Je nutné si zapnout pro CUPS podrobnější logování a jeho log od nevydařeného tisku prostudovat řádku po řádce (viz moje vlákna). Tam bývá (často poměrně nenápadná) hláška, která vypovídá o problému. Tipuju to na (řazeno od nejpravděpodobnějšího) chybějící program (nebo konfigurační soubor), problém s právy k zařízením v /dev, problém s nastavením lpt portu (parametr pro kernel, udev a spol.), špatné nastavení v .ppd nebo cupsd.conf (práva a další konfigurace), aritmetickou chybu při provádění GhostScriptu... ( Poslední ber jen jako černý humor.) Rozhodně ten unknown-parallel není správně. Musí se tam objevovat konkrétní port a konkrétní název tiskárny, jinak to fungovat nebude.
S těmi prodlužkami je to trefné. Hledej pak, která je přerušená.
U IRQ tam nikde nesmí být hrůzy typu "polling" a podobně. V logu musí jasně stát "interrupt-driven". To je hlavní věc.
Co se týká toho modulu lp, je třeba, abys měl v pořádku i uživatele lp a skupinu lp. Je potřeba je vytvořit, popřípadě ještě jinak donastavit. Jinak to zařve kvůli přístupovým právům k tomu uzlu lp0. (Je to všechno v tom mém vlákně.) Viděl bych to fakt na nějaký problém s právy. Nebo třeba problém s adresářem /dev. Běží démon udevd? Ten dynamicky vytváří uzly v /dev. Bez něj to moc dobře nejde.
Co se týká té volby pro kernel, je to volba v /usr/src/linux/.config, která se použije při kompilaci kernelu. K volbě se dostaneš buď ruční editací, nebo třeba přes make menuconfig. Tady je krásné howto o kompilaci kernelu. Já dělám takovou věc jen tak pro zábavu každý týden, ale myslím, že to vůbec není nutné. Zaprvé, volba, kterou zmiňuješ, je u 90% distribučních jader implicitně vypnutá. (Můžeš si to ověřit v /boot/kconfig*. Tam je uložená konfigurace pro aktuální kernel.) Zadruhé, mám na všech počítačích FIFO zapnutou a nikdy nebyly problémy.
Tiskni
Sdílej: