RustDesk je open source alternativa k TeamVieweru. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPL-3.0.
Po 4 měsících vývoje od vydání verze 5.9 byla vydána nová verze 6.0 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Arturo bylo vybráno na počest jazzového hudebníka Artura O'Farrilla.
Po více než roce vývoje od vydání verze 1.20.0 byla vydána nová stabilní verze 1.22.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.22.
Desktopová verze svobodného kancelářského balíku OnlyOffice (Wikipedie) byla vydána ve verzi 7.1 (7.1.0). Přehled novinek v příspěvku na blogu a na YouTube. Nejnovější OnlyOffice je již také na Flathubu a Snapcraftu.
Logitech dnes představil myš MX Master 3S a mechanické klávesnice MX Mechanical a MX Mechanical Mini.
Google zveřejnil seznam 1 212 projektů od 198 organizací přijatých do letošního, již osmnáctého, Google Summer of Code.
Byla vydána nová stabilní verze 3.16.0, tj. první z nové řady 3.16, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu.
NoLog.cz IT kolektiv spustil Nitter.cz. Jedná se o alternativní rozhraní pro Twitter, které nesbírá osobní údaje, nevyžaduje přihlášení a všechny přístupy na Twitter provádí skrz servery NoLog.cz.
Byla vydána nová major verze 15 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 5.17 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 5.18 (LKML). Přehled nových vlastností a vylepšení na stránce Linux Kernel Newbies.
/dev/unknown-parallel0
?? To se mi nějak nezdá.
CUPS se konfiguruje přes webové rozhraní, http://localhost:631 (nutno se přihlásit jako root).
Foomatic zajišťuje filtry, tedy převod z textu/postscriptu do kódu tiskárny (takže se nemusí ručně nastavovat volání ghostscriptu). Problémy s ním by se projevily tiskem nesmyslů.
Printer State: processing, accepting jobs. "Printer not connected; will retry in 30 seconds..." Device URI: parallel:/dev/unknown-parallel0Takže je to naprosto jasné. Lze buď v konfigurákách najít a opravit to Device URI, nebo (což je mnohem jednodušší) přes administrační rozhraní si tam zvolit že je tiskárna připojena na "USB Printer #1".
Ahoj, jen to nevzdávej!
Mám o tisku ještě jedno vlákno, kde jsem řešil podobný problém. Možná to bude nuda, ale bude dobré, když si ho přečteš celé. Na konec jsem připsal podrobné shrnutí všeho, co mi pomohlo vyřešit ten problém.
Ještě malá zmínka o tisku v Linuxu. Věřím, že se Ti ta spousta filtrů zdá jako totální zmatek. Měl jsem původně taky ten pocit. Není to ale zas tak hrozné. Věc se má takto: Linux a všechny systémy UNIXového standardu neumí tisknout na jiné tiskárně než na postscriptové.
Proto se nabízí otázka, jak to zařídit, aby se vůbec mohlo tisknout, když drtivá většina cenově dostupných tiskáren PostScript nepodporuje, o inkoustovkách nemluvě. Takže je to takhle: Aplikace vysílá datový proud do něčeho, o čem si myslí, že je to postscriptová tiskárna - do nějaké roury. Tam místo tiskárny číhají (po několika dalších filtrech pro konverzi postscriptu...) filtry "foomatic" a GhostScript. Konkrétní příkaz, kterým se spouští celá ta kolona s rourami, najdeš v .ppd souboru k Tvé tiskárně. Tyto dva filtry upraví data na bitmapu v potřebném rozlišení. Tam ale roury nekončí. Dál to vede do konvertoru, který bitmapu zkomprimuje a přeloží do formátu, který už je srozumitelný samotné tiskárně a dá se jí poslat do paměti. Na výstupu z konvertoru čeká backend - ten má na starosti ovládání USB nebo LPT - otevře port, napojí tam výstup z celé kolony a pak ho zase zavře.
Celkově se musí provést spousta úkonů - vektorová reprezentace tištěného dokumentu, jeho konverze na PostScript, konverze PostScriptu na bitmapu, konverze a komprese bitmapy do proprietárního formátu tiskárny a pak komunikace přes daný port. Toto je sice snadno rozšiřitelná architektura s obrovskou spoustou možností, ale když jakákoliv drobnost selže, filtrační kolona se beznadějně přeruší.
Je nutné si zapnout pro CUPS podrobnější logování a jeho log od nevydařeného tisku prostudovat řádku po řádce (viz moje vlákna). Tam bývá (často poměrně nenápadná) hláška, která vypovídá o problému. Tipuju to na (řazeno od nejpravděpodobnějšího) chybějící program (nebo konfigurační soubor), problém s právy k zařízením v /dev, problém s nastavením lpt portu (parametr pro kernel, udev a spol.), špatné nastavení v .ppd nebo cupsd.conf (práva a další konfigurace), aritmetickou chybu při provádění GhostScriptu... ( Poslední ber jen jako černý humor.) Rozhodně ten unknown-parallel není správně. Musí se tam objevovat konkrétní port a konkrétní název tiskárny, jinak to fungovat nebude.
S těmi prodlužkami je to trefné. Hledej pak, která je přerušená.
U IRQ tam nikde nesmí být hrůzy typu "polling" a podobně. V logu musí jasně stát "interrupt-driven". To je hlavní věc.
Co se týká toho modulu lp, je třeba, abys měl v pořádku i uživatele lp a skupinu lp. Je potřeba je vytvořit, popřípadě ještě jinak donastavit. Jinak to zařve kvůli přístupovým právům k tomu uzlu lp0. (Je to všechno v tom mém vlákně.) Viděl bych to fakt na nějaký problém s právy. Nebo třeba problém s adresářem /dev. Běží démon udevd? Ten dynamicky vytváří uzly v /dev. Bez něj to moc dobře nejde.
Co se týká té volby pro kernel, je to volba v /usr/src/linux/.config, která se použije při kompilaci kernelu. K volbě se dostaneš buď ruční editací, nebo třeba přes make menuconfig. Tady je krásné howto o kompilaci kernelu. Já dělám takovou věc jen tak pro zábavu každý týden, ale myslím, že to vůbec není nutné. Zaprvé, volba, kterou zmiňuješ, je u 90% distribučních jader implicitně vypnutá. (Můžeš si to ověřit v /boot/kconfig*. Tam je uložená konfigurace pro aktuální kernel.) Zadruhé, mám na všech počítačích FIFO zapnutou a nikdy nebyly problémy.
Tiskni
Sdílej: