NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
ifconfig eth0 10.0.0.1 broadcast 10.0.0.255 netmask 255.255.255.0 up
# route add default gw 10.0.0.138
Teď už mi funguje ping na 10.0.0.1, ale nic jiného ani na router. Vždy odpověď "Destination Host unreachable".
Stejný výsledek, i když naběhnu z bootCD (což snad každému uživateli gentoo funguje, mám ten dojem...)
Poradí někdo?
Napadá mě, že problém by mohl být:
1) v jádře (snad jsem zapomněl na nějakou volbu - ale jakou?)
2) na DHCP serveru - routeru (připadá mi nepravděpodobné, když na druhém systému to jde vpohodě).
3) nějaké nastavení (jaké?)
lspci
a dmesg
? musíme to tu pořád dokola opakovat*)?
*)že bez informací o HW v takovénhle případě (asi problémy s inicializací síťového adaptéru) nemůže nikdo nijak pomoct?
dmesg |grep eth0
vam rekne, ktery kus hardwaru je vase eth0.
Pokud to neni sitovka (ale napr. firewire), natahnete modul pro vasi sitovku a pomoci dmesg|tail
se presvedcete, ze ovladac zabral. Pokud nezabral, tak si najdete lepsi ovladac nebo vymente sitovku (Pred tydnem jsem videl nejakou VIA sitovku, pro kterou ovladac v inslacanim CD byl, ale v jadre z portages jeste nebyl). Pokud to pise neco o neobsluhovanych/ztracenych IRQ, poladte ACPI/PnP.
Pokud mate jistotu, ze eth0 je vase sitovka a funguje, tak se ujistete, ze na fyzicke vrstve pracuje (kontrolka na sitovce/routeru, hlaseni jadra ohleden rychlosti a duplexite, ifconfig a polozka RUNNING).
Pak nastavte rozhrani a routovani a zkuste pingnout ven za router. Odkud se vrati ICMP zprava? Z cile, routeru, vaseho stroje?
Pokud z vaseho streje, zkontrolujte, ze funguje ARP (arp -n
). Pokud z routeru, pak je chyba na routeru. Pokud nekde dal, tak je chyba dal, pokud z cile, pak je vse OK.
Pokud se nic nevrati, tak vam odpovedi/ARP pakety neco zahazuje (mozna vas paketovy filter).
Tiskni
Sdílej: