Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
ifconfig eth0 10.0.0.1 broadcast 10.0.0.255 netmask 255.255.255.0 up
# route add default gw 10.0.0.138
Teď už mi funguje ping na 10.0.0.1, ale nic jiného ani na router. Vždy odpověď "Destination Host unreachable".
Stejný výsledek, i když naběhnu z bootCD (což snad každému uživateli gentoo funguje, mám ten dojem...)
Poradí někdo?
Napadá mě, že problém by mohl být:
1) v jádře (snad jsem zapomněl na nějakou volbu - ale jakou?)
2) na DHCP serveru - routeru (připadá mi nepravděpodobné, když na druhém systému to jde vpohodě).
3) nějaké nastavení (jaké?)
lspci
a dmesg
? musíme to tu pořád dokola opakovat*)?
*)že bez informací o HW v takovénhle případě (asi problémy s inicializací síťového adaptéru) nemůže nikdo nijak pomoct?
dmesg |grep eth0
vam rekne, ktery kus hardwaru je vase eth0.
Pokud to neni sitovka (ale napr. firewire), natahnete modul pro vasi sitovku a pomoci dmesg|tail
se presvedcete, ze ovladac zabral. Pokud nezabral, tak si najdete lepsi ovladac nebo vymente sitovku (Pred tydnem jsem videl nejakou VIA sitovku, pro kterou ovladac v inslacanim CD byl, ale v jadre z portages jeste nebyl). Pokud to pise neco o neobsluhovanych/ztracenych IRQ, poladte ACPI/PnP.
Pokud mate jistotu, ze eth0 je vase sitovka a funguje, tak se ujistete, ze na fyzicke vrstve pracuje (kontrolka na sitovce/routeru, hlaseni jadra ohleden rychlosti a duplexite, ifconfig a polozka RUNNING).
Pak nastavte rozhrani a routovani a zkuste pingnout ven za router. Odkud se vrati ICMP zprava? Z cile, routeru, vaseho stroje?
Pokud z vaseho streje, zkontrolujte, ze funguje ARP (arp -n
). Pokud z routeru, pak je chyba na routeru. Pokud nekde dal, tak je chyba dal, pokud z cile, pak je vse OK.
Pokud se nic nevrati, tak vam odpovedi/ARP pakety neco zahazuje (mozna vas paketovy filter).
Tiskni
Sdílej: