Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
rpm -i balíček.blabla.rpmJeště lze přehrát novou verzi přes starší:
rpm -U balíček.blabla.rpmOdinstalace se dělá takto:
rpm -e balíčekPři odinstalování je nutné zadat jen jméno balíčku (lze přidat i verzi, ale je to většinou na nic), v žádném případě však ne celé jméno souboru s balíčkem včetně např.
.i386.rpm
, to nefunguje!
Mandrake má na toto jistě nějaké klikátko.
rpm
je program k (od)instalování jiných programů, hlídá si závislosti na jiných programech, nicméně je automaticky neinstalujeurpmi
(či yum
) se pokouší ušetřit uživateli práci, vyřeší závislosti a další balíky nainstaluje (nebo dokonce stáhne, je-li to dobře nastaveno) automatickyrpm
má i manuálovou stránku: napište man rpm
a přečtěte si ji
urpmi.addmedia contrib ftp://mandrake.contactel.cz/Mandrakelinux/official/2005/i586/media/contrib with media_info/hdlist.cz
urpmi.addmedia plf-free ftp://spirit.bentel.sk/mirrors/plf/mandrake/free/10.2 with hdlist.cz
urpmi.addmedia plf-nonfree ftp://spirit.bentel.sk/mirrors/plf/mandrake/non-free/10.2 with hdlist.cz
urpmi.addmedia main_test ftp://mandrake.contactel.cz/Mandrakelinux/official/2005/i586/media/main with media_info/hdlist.cz
Stále nemůžete najít xmms? Já ho tam na vidím, ve verzi xmms-1.2.10-16mdk.i586.rpm . Kontrolní otázka, co přesně nyní vypíše urpmi xmms ?
Doufám že již sám zvládnete přidat zdroj UPDATE případně libovolný další dle vaší potřeby.
Tiskni
Sdílej: