abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1997 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník



    Vložit další komentář
    18.7.2005 11:38 ---- | skóre: 23 | blog: -
    Rozbalit Rozbalit vše BSD process accounting
    Adresáře procesů se zobrazují v /proc je tehdy, máme li v kernelu zakompilovanou volbu CONFIG_BSD_PROCESS_ACCT=y
    18.7.2005 11:50 lizard
    Rozbalit Rozbalit vše Re: BSD process accounting
    No podle tohoto se mi to nejak nezda:

    This is what CONFIG_BSD_PROCESS_ACCT does:

    If you say Y here, a user level program will be able to instruct the kernel (via a special system call) to write process accounting information to a file: whenever a process exits, information about that process will be appended to the file by the kernel. The information includes things such as creation time, owning user, command name, memory usage, controlling terminal etc. (the complete list is in the struct acct in file:include/linux/acct.h). It is up to the user level program to do useful things with this information. This is generally a good idea, so say Y.

    Nepise se tam nic o /proc. asi mi neco uteklo :/
    18.7.2005 13:12 ---- | skóre: 23 | blog: -
    Rozbalit Rozbalit vše Re: BSD process accounting
    Jo, máš pravdu. Já to blbě pochopil :-) http://www.linuxjournal.com/article/6144
    18.7.2005 11:40 ondrej
    Rozbalit Rozbalit vše proc
    proc jecelkom dobry napad, ale asi sa vymkol kontrole. povodna myslienka bola dobra ale malo ostat len pri procesoch. V proc-e je skratka bordel a kazdy si tam pridal co sa mu hodilo, /proc bol jediny rozumny adresar...
    Yin avatar 18.7.2005 21:01 Yin | skóre: 39 | blog: Yinotopia | Slovesnko, Košice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: proc
    V Linuxe bol taký zamýšlaný. Nieje to otrasný problém a myslím, že pripustenie "systémovo/programátorského bordelu" do proc je rozumné. (zrýchlil vývoj a rozšíril funkcionalitu)
    Nikdy nie je tak zle, aby to jeden poharik nemohol ešte zhorsiť.
    18.7.2005 21:24 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: proc
    Naopak, ze začátku vznikl v /proc chaos, když se tam nahodile bez ladu a skladu přidávaly soubory, z nichž většina byla sice hezky srozumitelná pro člověka, ale prakticky neparsovatelná programem. Tento nepořádek se teď postupně uklízí a ty nejhorší atavismy se postupně opatrně odbourávají (např. /proc/pci). Kvůli utilitám, které mezitím stihly vzniknout a které parsují ty neparsovatelné interface, ale proces čištění neprobíhá příliš rychle…
    Strojove zpracovavat informace = vrazdil bych, ale pokud nechceme mit v systemu spoustu balastu jako treba cele pciutils, usbutils, raidutils atd., pac je k nicemu nepotrebujeme a potrebujeme jen zkompilovat kernel a zjistit co mame v PCI zaplombovaneho pocitace zastrkano (a vubec nevadi, ze jen vime, ze je to Vendor X a zarizeny typu Y), tak staci cat /proc/pci a vite na cem jste...

    Jsem dinosaurus a konkretne /proc/pci, /proc//interupts, /proc/irq apod. mi budou opravdu chybet, casto mi usetrily spoustu nervu...

    Ale ty snahy celkem chapu a zacnu se ucit sysfs...:-)

    PS: Proc mi to hodilo "Re: Přetaktování procosoru"?

    18.7.2005 23:02 Taif
    Rozbalit Rozbalit vše Re: proc
    To vis,ze /proc je skvely napad :).Vis jak blbe by se bez neho hackovalo ;)
    18.7.2005 14:10 Jan Kundrát (jkt) | skóre: 27 | blog: jkt | Praha - Bohnice
    Rozbalit Rozbalit vše socket:[xyz]
    A pokud budete zvedavi, co to znamena to 3 -> socket:[15133] pod /proc/$PID/fd/, podivejte se na sloupec inode v /proc/net/tcp.
    Yin avatar 18.7.2005 20:58 Yin | skóre: 39 | blog: Yinotopia | Slovesnko, Košice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: socket:[xyz]
    Mno... myslíš, že existuje nejaký rozumný dôvod, prečo by mali byť sieťové spojenia vnímané inak ako otvorené súbori, alebo vstupy z klávesnice, zariadení a iných podobných hračiek (dátových tokov)?

    Ja viem, že to chápeš, ale napadlo ma, že vysvetlovať tieto prípady by bolo off-topic. Možno sa tomu povenujem v nejakom budúcom článku (dík za pozn.).
    Nikdy nie je tak zle, aby to jeden poharik nemohol ešte zhorsiť.
    19.7.2005 21:34 Martin Čížek | skóre: 20 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: socket:[xyz]
    No ony jsou ty linky vůbec zajímavé. Když se nad nimi provede open(), poždavek se vyřídí "přímo", tj. nenásleduje výsledek volání readlink(). To je důvod, proč je možné např. číst smazané, ale nezavřené soubory.
    Kdyby dva z nás byli dvěma z nich, všichni z nás by mohli být všemi z nich.
    19.7.2005 23:18 thefox | skóre: 25 | Ťapešovo
    Rozbalit Rozbalit vše OT: korektor
    Je to mierne mimo témy, ale chválim prácu korektora, na článku sa to naozaj prejavilo.
    0118 999 881 999 119 725 3
    20.7.2005 08:41 SharpiK
    Rozbalit Rozbalit vše Uzivatel vs. pouzivatel
    Len poznamka na okraj: v slovencine sa na vyjadrenie toho, ze nieco vyuzivam pouziva vyraz pouzivatel (pouzivam OS Linux), nie uzivatel (uzivam [si] OS Linux) ako v cestine. Vidim, ze pod titulkom je to uvedene spravne, ale nasledovnej vete nie:

    ... V mnohých unixových systémoch bol /proc vždy využívaný na kontrolu bežiacich programov a nebol pre užívateľa nijak použiteľným ...

    Aj kej je to mozno myslene tak, ze si niekto uzival spravu procfs :). Inak pekny clanok, len tak dalej.
    Yin avatar 20.7.2005 09:49 Yin | skóre: 39 | blog: Yinotopia | Slovesnko, Košice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Uzivatel vs. pouzivatel
    Pruser je v tom, že v článku DevFS vs. udev som dostal gramaticku opravu s/používateľ/užívateľ/... som zmätený...
    Nikdy nie je tak zle, aby to jeden poharik nemohol ešte zhorsiť.
    20.7.2005 14:41 Milan Plzik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Uzivatel vs. pouzivatel
    Hmm, vsade, kde mozem, pouzivam spojenie 'pouzivatel' (okrem momentov, ked sa pomylim:-). Podla http://www.slex.sk/onlines/slex:
    užívateľ -a mn. -ia m.
    
    kto má niečo v užívaní: užívateľ bytu;
    
    ...
    používateľ -a mn. -ia m.
    
    kto niečo používa: používatelia jazyka
    
    Takze pravda je zrejme na Tvojej strane.
    21.7.2005 12:19 Peter Figura | skóre: 12 | blog: pefi | Modra
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Uzivatel vs. pouzivatel
    Slovo pouzivatel zaviedol nejaky dement. Bohuzial sa toho chytil aj v tom case jediny slovensky pocitacovy casopis PC Revue. Mam pocit, ze v tom case boli diskusie aj o slove "ukazovatel" vs. "smernik".

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.