Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Open source ovladačů se pravděpodobně nedočkáme, Creative odmítá spolupracovat.
Update 10.3.2008 dustin: Creative již předal základní dokumentaci, na ovladači se pracuje. Nevím, zda bude i podpora DSP, nebo jen základní playback/capture.
Viz: ALSA
Seznam na alse Card delivered to developers. Completely new architecture. No support.
Creative vydalo binární ovladače, ty jsou ale ve fázi beta (a nejspíš na ně už zapomněli) a jsou jen pro 64bit.
Řešením by mělo být OSS, které by od verze 4.0 Build 1013 mělo X-Fi podporovat. Více na Phoronixu.
OSS verze 4.0-1016 ma v sobe jiz zakomponovany funkcni driver. Instalace neni obtizna - ke stazeni jsou i balicky rpm, deb...., staci mit zakladni nastroje pro kompilaci (+ balicek build-essentials). Problem je, ze pokud mate 5+1 zvuk, pak ho pro tuto kartu s OSS nevyuzijete. Pry v pozdejsich verzich OSS. Udelal jsem maly navod pro kubuntu 8.04 a KDE4
POZOR: Creative vydal nový ovladač, který stahnete zde - XFiDrv_Linux_Public_US_1.00.tar.gz (nebo hledejte na http://support.creative.com/). Instalace je trapně jednoduchá - když máte k dispozici zdrojáky jádra + hlavičkové soubory a překladač, pak stačí archiv rozbalit, provést jako root make && make install a je to. Odměněni jste zvukem sice stereo (což je na mých Geniusech 5+1 utrpení), ale po x ostudných letech aspoň něco. (testováno Kubuntu 8.10 + KDE4.1.3)
----
Vypada to, ze oficialni driver skoncil verzi 1.00 a dalsi vyvoj (a tedy i 5+1 a vice zvuk) oficialne nebude. Dalsi moznost, jak zvukovku zprovoznit je pouzit unstable alsa driver prelozeny s podporou --with-cards=ctxfi
wget ftp://ftp.kernel.org/pub/linux/kernel/people/tiwai/snapshot/alsa-driver-unstable-snapshot.tar.gz tar xzfv alsa-driver-unstable-snapshot.tar.gz ./configure --with-cards=ctxfi make make install
Po techto akcich mi funguje 5 repraku - predni, surround, center ale ne subwoofer. Podle me je ale problem v konfiguraci alsy (pulseaudio) a ne driveru. Podrobnejsi postup (ubuntu 9.10) jsem udelal zde.
------------------------
Takze zprovozneni subwooferu+center: Pomohla klasická utilita alsamixer
- vybrat F6 zvukovku
- šipkami vybrat Center/LFE
- klávesou m povolit.
Chce to ještě jednu maličkost: pulse audio má defaultně zakázaný LFE remixing (tzn. z subwooferu se neline vůvec nic – je třeba nastavit redirecting frekvencí mezi subwooferem a střeďákem). To se provede odkomentováním (smazáním středníku) řádku „enable-lfe-remixing = yes“ v souboru /etc/pulse/daemon.conf
enable-lfe-remixing = yes.
Po restartu pulseaudio je vse OK. Navod v ucelene forme s obrazky opet zde
Dokument vytvořil: Petr Šobáň, 20.11.2006 17:13 | Poslední úprava: Miroslav Žídek, 14.12.2011 13:57 | Další přispěvatelé: dustin, stativ | Historie změn | Zobrazeno: 2014×
Tiskni
Sdílej: