Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Zdá se, že Creative Labs začne za rok podporovat zvukové karty X-Fi v nových closed-source ovladačích. Zajímavá je i podpora EAX.
Tiskni
Sdílej:
Ono záleží na tom jak se na to díváme. Naprosto souhlasím, že tolerování binární ovladačů nevytváří potřebný tlak a to je špatně. Tlak na výrobce je potřeba. Jenže tlak se zvyšuje zároveň i s počtem uživatelů Linuxu a ti Linux používají, pokud ho mohou instalovat na již dříve nakoupený hardware.
V Našem případě je sitace jiná. Oba jsme dlouholetí uživatelé a hardware vybíráme podle toho jak dobře je Linuxem podporován a samozřejmě preferujeme takový hardware, který má Open Source ovladače. Ačkoli třeba v případě grafických karet moc na výběr není. Takže já se spokojím s nVidií, navzdory tomu, že mou GeForce 2 TI, jinak výkonově vyhovující, přestala nVidia podporovat.
Trochu jiná situace je v případě uživatele, který Linux teprve zkouší. Takový uživatel je ze světa Windows zvyklý v podstatě výhradně na binární ovladače. Teprve získává zkušenosti a znalosti a dosud často nemá tušení jaké problémy mohou binární ovladače přinést. Jenomže to, že alespoň binární ovladač existuje mu přechod z Windows může usnadnit, ne-li přímo umožnit ... Úmyslně přitom pomíjím fakt, že O.S. ovladače, jsou-li udržované a podporované výrobcem hardwaru, většinou fungují líp. Pro začátečníka je totiž často důležité, že nemusí koupit další hardware.
Dlouhodobě jsou samozřejmě C.S. ovladače problém a velký. Krátkodobě smysl mít mohou. V případě diskutované XFi je to od výrobce totální úlet a jejich výrobek zaslouží bojkot.
jak se jmenuje ta blbost, jak jedete z kopce s tučňákem a sbíráte ty ryby?