Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vyzkoušel jsem atol, o kterém někdo básnil pod minulím blogpostem. A? Musím říci, že start i načítání adresářů je opravdu velmi rychlé, umí to procházet archivy, jenom s ftp to má (alespoň u mně) problémy - za boha jsem se nemohl připojit na žádný ftp server. To GUI je takové "chatrné", dialogy jsou dělané "narychlo" (hlavně ten about). Místo toho, aby se po kliknutí na vršek panelu (na ten pruh nad seznamem souborů) panel aktivoval, vyskočí nějaké menu záložek. Ale co, zdroják je nádherně napsaný, dobře se mi čte a dobře se mi z něj kopíruje :). Zítra (tedy vlastně dnes) se kouknu na to, jak řeší výpisy těch adresářů, procházení archivů a zkusím sesmolit vfs pro JXP Commander. Ale teď už jdu zavítat do své postele, která už na mě křičí, ať jdu spát.
Protože si spousta lidí stěžovala na pomalé načítání JXP Commanderu, upouštím od gtkmm a přepisuju ho do gtk. Nadále ale hodlám používat C++. Také budu používat vlákna, takže by výpis souborů a ostatní I/O operace neměly zdržovat načítání ani běh programu. Také veškeré stringy píšu v angličtině a používám na řetězce funkci (nebo je to makro?) gettext, takže by to pak mělo jít překládat i do jiných jazyků, jak je u většiny GNU programů zvykem. Také přemýšlím o použití cmake pro překlad programu, ale na to je zatím čas. Tak to je pro dnešek vše.
Spousta lidí by si chtěla shlédnout zdrojáky JXP Commanderu, takže jsou zatím umístěny tu. Předem varuji, že je to strašnej bastl a vážně přemýšlím, že to přepíšu. Taky jsem se ničím nezabýval, rovnou jsem začal psát. Funguje zatím opravdu jen výpis adresáře, ale s tou velikostí souborů nevím. Info o souborech je načítáno pomocí stat a ten velikost souborů dává jako off_t (signed long?), tak s velkými soubory nevím... Chtělo by to něco lepšího. Spousta věcí by tam šla určitě vylepšit. Jen do toho, kamenujte mě Jo a ten adresář, který to vypisuje je pevně napsán ve zdrojáku, takže to upravte!
Zápis smazán z osobních důvodů.
?.
?.
?.
Zápis smazán z osobních důvodů.
Zápis smazán z osobních důvodů.
Zápis smazán z osobních důvodů.
Zápis smazán z osobních důvodů.
Zápis smazán z osobních důvodů.
Zápis smazán z osobních důvodů.
Zápis smazán z osobních důvodů.