Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Vyzkoušel jsem atol, o kterém někdo básnil pod minulím blogpostem. A? Musím říci, že start i načítání adresářů je opravdu velmi rychlé, umí to procházet archivy, jenom s ftp to má (alespoň u mně) problémy - za boha jsem se nemohl připojit na žádný ftp server. To GUI je takové "chatrné", dialogy jsou dělané "narychlo" (hlavně ten about). Místo toho, aby se po kliknutí na vršek panelu (na ten pruh nad seznamem souborů) panel aktivoval, vyskočí nějaké menu záložek. Ale co, zdroják je nádherně napsaný, dobře se mi čte a dobře se mi z něj kopíruje :). Zítra (tedy vlastně dnes) se kouknu na to, jak řeší výpisy těch adresářů, procházení archivů a zkusím sesmolit vfs pro JXP Commander. Ale teď už jdu zavítat do své postele, která už na mě křičí, ať jdu spát.
Protože si spousta lidí stěžovala na pomalé načítání JXP Commanderu, upouštím od gtkmm a přepisuju ho do gtk. Nadále ale hodlám používat C++. Také budu používat vlákna, takže by výpis souborů a ostatní I/O operace neměly zdržovat načítání ani běh programu. Také veškeré stringy píšu v angličtině a používám na řetězce funkci (nebo je to makro?) gettext, takže by to pak mělo jít překládat i do jiných jazyků, jak je u většiny GNU programů zvykem. Také přemýšlím o použití cmake pro překlad programu, ale na to je zatím čas. Tak to je pro dnešek vše.
Spousta lidí by si chtěla shlédnout zdrojáky JXP Commanderu, takže jsou zatím umístěny tu. Předem varuji, že je to strašnej bastl a vážně přemýšlím, že to přepíšu. Taky jsem se ničím nezabýval, rovnou jsem začal psát. Funguje zatím opravdu jen výpis adresáře, ale s tou velikostí souborů nevím. Info o souborech je načítáno pomocí stat a ten velikost souborů dává jako off_t (signed long?), tak s velkými soubory nevím... Chtělo by to něco lepšího. Spousta věcí by tam šla určitě vylepšit. Jen do toho, kamenujte mě Jo a ten adresář, který to vypisuje je pevně napsán ve zdrojáku, takže to upravte!
Zápis smazán z osobních důvodů.
?.
?.
?.
Zápis smazán z osobních důvodů.
Zápis smazán z osobních důvodů.
Zápis smazán z osobních důvodů.
Zápis smazán z osobních důvodů.
Zápis smazán z osobních důvodů.
Zápis smazán z osobních důvodů.
Zápis smazán z osobních důvodů.