V jádře Linux byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost GhostLock aneb CVE-2026-43499. Lokálnímu uživateli umožňuje získat práva roota a také obejít kontejnerovou izolaci. Zranitelnost existovala v Linuxu 15 let, tj. od roku 2011, od Linuxu verze 2.6.39.
Evropská komise předběžně shledala, že návykový design aplikací Instagram a Facebook od americké společnosti Meta porušuje unijní nařízení o digitálních službách (DSA). Návykový design zahrnuje například takzvané nekonečné posouvání, automatické přehrávání videí, tzv. push notifikace, kdy aplikace uživatele vybízí k návratu do jejího prostředí, či vysoce personalizovaný algoritmus, který rychle pozná, co uživatele baví a snaží
… více »Byla vydána verze 1.97.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Švýcarská společnost Punkt. má nově v nabídce telefon Punkt. MC03. Telefon byl navržen ve Švýcarsku s důrazem na soukromí a digitální suverenitu a vyroben v Německu. V telefonu běží operační systém AphyOS (Apostrophy OS) založený na AOSP (Android Open Source Project) 15. Cena telefonu je 745 eur.
TypeScript (Wikipedie), tj. JavaScript rozšířený o statické typování a další atributy, byl vydán v nové verzi 7.0. Kompilátor byl kvůli výkonu přepsán z TypeScriptu do Go.
Europarlament podpořil pozměněnou verzi výjimky známé jako „chat control 1.0“ umožňující firmám skenovat soukromou komunikaci na internetu kvůli ochraně dětí před zneužitím. Pozměňovací návrhy přijaté europoslanci však počítají s tím, že z výjimky bude vyřazena šifrovaná komunikace. Výjimka přestala platit začátkem dubna poté, co se Evropský parlament a Rada EU nedokázaly shodnout na jejím prodloužení. Rada následně přijala
… více »Nejnovější X.Org X server 21.1.24 a Xwayland 24.1.13 řeší 2 bezpečnostní chyby.
Clement "Clem" Lefebvre publikoval souhrn dění v Linux Mintu za červen 2026. Vypíchnuta je vylepšená podpora Waylandu. Už není považována za experimentální. V příští verzi Linux Mintu, plánována je na Vánoce, bude běh Cinnamonu plně podporován na X11 i Waylandu. V květnu na vývoj Linux Mintu přispělo 611 dárců celkovou částkou 19 612 dolarů. Dalších 2 326 patronů přispělo na Patreonu celkovou částkou 5 334 dolarů.
V Linuxu v KVM byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost Januscape aneb CVE-2026-53359. Root na hostovaném počítači (virtuální stroj) může obejít izolaci a získat plnou kontrolu nad hostitelským systémem (DoS útok nebo vzdálené spuštění kódu s právy roota). Na obou hlavních architekturách – Intel i AMD. Zranitelnost v Linuxu existovala téměř 16 let (od srpna 2010 do června 2026).
Tribunál Soudního dvora Evropské unie dnes zamítl několik žalob, v nichž se americká společnost Apple ohrazovala proti pravidlům fungování velkých technologických společností na unijním trhu. Applu se nelíbilo, že jeho obchod s aplikacemi a operační systém iOS mají podléhat přísnějším povinnostem jen proto, že Brusel firmu považuje za takzvaného gatekeepera, tedy strážce přístupu.
| Ovladač: | v jádře |
usbcam 0x0003 0x4102 0x1101 0x0000 0x0000 0x00 0x00 0x00 0x00 0x00 0x00 0x00000000A v /etc/fstab jsem doplnil
/dev/sda /home/petr/iriver auto uid=500,gid=500,user,noauto,owner,rw 0 0Takže to může připojit uživatel petr s uid 500 samozřejmě todle si musí každý doplnit podle sebe.
[petr@soban ~]$ ifp typestring iFP type string: IFP-140 [petr@soban ~]$ ifp firmversion Firmware version (really not sure!): 1.14
takže odpojovat až jak skončí umount.
UPOZORNĚNÍ:
Nemažte adresář VOICE !!
Stalo se mi to po tom zátuhu poškodila se mi tam fatka a pod linuxem jsem to nemohl naformátovat.
Nakonec jsem to naformátoval pod windows (formátovat jako FAT ne jako FAT32 to nefunguje) a potom přehrávač si začne stěžovat že neumí pracovat s FAT a nemohl jsem přijít na to proč soubory se daly normálně kopírovat a pracovat s ním jako HD. Až mě napadlo vytvořit tam adresář VOICE pro nahrávání a najednou se přehrávač vzpamatoval a začal fungovat.
Možná by to šlo vše udělat i pod linuxem zatím jsem to neskoušel znovu smazat.
Takže naformátovat jako FAT a vytvořit adresář VOICE a mělo by to šlapat pokud se něco zvrhne na té fatce.
Dokument vytvořil: Petr Šobáň, 2.12.2004 01:22 | Poslední úprava: Redakce, 27.2.2011 15:09 | Další přispěvatelé: Petr Šobáň | Historie změn | Zobrazeno: 963×
Tiskni
Sdílej: