Společnost Murena představila (YouTube) novou verzi 4.0 mobilního operačního systému /e/OS (Wikipedie) založeného na Androidu a LineageOS bez aplikací a služeb od Googlu.
V Arch User Repository (AUR) bylo kompromitováno přes 400 opomíjených balíčků (jejich seznam). Útočník do nich začlenil škodlivý npm balíček atomic-lockfile, který krade citlivá data uživatelů. Publikována byla předběžná analýza spouštěného malwaru deps.
Homebrew, správce balíčků nejen pro macOS, byl vydán ve verzi 6.0.0 (seznam změn). Hlavními novinkami jsou bezpečnostní mechanismus tap trust kvůli důvěryhodnosti závislostí, vylepšení sandboxingu na Linuxu, interní JSON API nebo zlepšení výkonu.
Byla nalezena a 9. června opravena kritická zranitelnost ve FreeBSD v Kernel TLS (KTLS). Pojmenována byla Bumsrakete (FreeBSD-SA-26:26.ktls, CVE-2026-45257). Lokální neprivilegovaný uživatel může přepisovat soubory, ke kterým má právo pouze pro čtení. Přepsáním setuid binárky a jejím spuštěním může získat roota. Na všech verzích od verze 13.0 vydané v dubnu 2021.
Vývojáři open source operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows, se na síti 𝕏 pochlubili, že ReactOS zvládne počítačovou hru Half-Life.
Byla vydána nová verze 4.8 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Apple container dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o open source nástroj pro spouštění linuxových kontejnerů na macOS postavený nad containerization. Napsaný je v programovacím jazyce Swift a optimalizovaný pro Apple silicon.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2026-06 aneb Eclipse 4.40. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Asterinas (GitHub) je v Rustu napsané jádro operačního systému poskytující s jádrem Linux kompatibilní ABI. Vydána byla verze 0.18.0. První distribucí postavenou nad jádrem Asterinas je Asterinas NixOS. Nejedná se o oficiální projekt NixOS a nemá nic společného s NixOS Foundation.
Podrobně byla rozebrána kritická zranitelnost v nf_tables (CVE-2026-23111). Další lokální eskalace práv na Linuxu. V upstreamu byla zranitelnost již v únoru opravena. Ve zdrojovém kódu stačilo odstranit 1 vykřičník.
| Podpora: | kompletní |
| Ovladač: | v jádře |
semtex@ubuntu:~$ lspci 0000:00:00.0 Host bridge: ATI Technologies Inc: Unknown device 5a31 (rev 01) 0000:00:01.0 PCI bridge: ATI Technologies Inc: Unknown device 5a3f 0000:00:13.0 USB Controller: ATI Technologies Inc IXP SB400 USB Host Controller 0000:00:13.1 USB Controller: ATI Technologies Inc IXP SB400 USB Host Controller 0000:00:13.2 USB Controller: ATI Technologies Inc IXP SB400 USB2 Host Controller 0000:00:14.0 SMBus: ATI Technologies Inc IXP SB400 SMBus Controller (rev 11) 0000:00:14.1 IDE interface: ATI Technologies Inc Standard Dual Channel PCI IDE Controller ATI 0000:00:14.3 ISA bridge: ATI Technologies Inc IXP SB400 PCI-ISA Bridge 0000:00:14.4 PCI bridge: ATI Technologies Inc IXP SB400 PCI-PCI Bridge 0000:00:14.5 Multimedia audio controller: ATI Technologies Inc IXP SB400 AC'97 Audio Controller (rev 02) 0000:00:14.6 Modem: ATI Technologies Inc ATI SB400 - AC'97 Modem Controller (rev 02) 0000:01:05.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc: Unknown device 5a62 0000:02:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8139/8139C/8139C+ (rev 10) 0000:02:01.0 CardBus bridge: Ricoh Co Ltd RL5c476 II (rev b3) 0000:02:01.1 0805: Ricoh Co Ltd R5C822 SD/SDIO/MMC/MS/MSPro Host Adapter (rev 17) 0000:02:01.2 System peripheral: Ricoh Co Ltd R5C592 Memory Stick Bus Host Adapter (rev 08) 0000:02:03.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4318 [AirForce One 54g] 802.11g Wireless LAN Controller (rev 02)
Problémy:
1. WIFI
Je třeba nainstalovat balík bcm43xx-firmware, který je dostupný po zadání následujících řádků do sources.list:
deb http://ubuntu.cafuego.net/ dapper-cafuego bcm43xx
deb-src http://ubuntu.cafuego.net/ dapper-cafuego bcm43xx
TVÁŘÍ SE ŽE FUNGUJE ALE NEFUNGUJE !!! Je třeba vyzkoušet ndistwrapper
Nainstalovat ndiswrapper-utils,
ndiswrapper -i bcmwl5.inf (zkopírováno z CD pro windows ovladače)
ndiswrapper -l vypíše, co je nainstalováno
modprobe ndiswrapper
iwconfig
mělo by to takhle šlapat (mně to funguje) a pak už jen použít něco inteligentního, třeba network-manager-kde
2. Touchpad
Touchpad chodí sám o sobě, ale nefunguje na něm doubleclick a "kolečko", pro rozchození následuje postup:
Stáhnout ovladač z http://web.telia.com/~u89404340/touchpad/files/
A tam postupovat podle návodu v INSTALL. Při nakonfigurování chodí naprosto skvěle, i když sloupec pro "kolečko" by mohl být užší
3. Zvuková karta
Ovladače jsou v jádře, alsa, šlapou interní repráky (sluchátka jsem zatím nezkoušel). Každopádně v gnome-alsamixer mám zapnuté následující položky: pouze Mix a repráky reagují pouze na PCM a Master S, ostatní můžou být klidně Mute. Nicméně mikrofon ne a ne naskočit...
4. Grafická karta
ATI, poměrně bez problémů, s distribučními ovladači nefunguje DRI... Zatím jsem jinak nezkoušel... Tak už jsem to zprovoznil - stačí stahnout z www.asus.com proprietální ovladače. Dal jsem mu vytvořit speciální balíčky pro moji distribuci, vše nainstaloval a tlape, žádný zázrak, ale funguje - 958 frames in 5.0 seconds = 191.600 FPS
5. Paměťové karty
Strčil jsem tam paměťovou kartu (MMC) a KDE (resp. hald) ji zdetekoval a nabídl k namoutnování.
6. Ovladač na PCMCIA karty
Strčil jsem do portu D-LINK wifi a kwifimanager rovnou našel a zkonfiguroval další inet rozhraní, prostě super
7. Hibernace
Postupů je hodně, ale nejde mi opatchovat jádro
Tak jsem zkusil použít suspend to disk a fugnuje, skript je v přílohách
Tak jsem zjistil, že to jde i bez opatchování jádra. Jednoduše přes kpowerd, jenže to dost rozhodí obraz. No a při vypnutém nap. adaptéru trvá hibernace nehorázně dlouho. No a s2ram nefunguje vůbec - neprobudí se displej, nepomáhá ani videopost ani radeontool.
Asi ideální řešení je použít suspend2, ten funguje na 100% ovšem jen s2disk. Po s2ram bohužel kernel panic.
8. Dělení frekvence procesoru
Mělo by fungovat pomocí powernowd, ale chbyí mi nějaký soubor, nevím proč
Už vím - je třeba naloadovat modul p4-clockmod
pak už jen zapsat např. ondemand do /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_governor - ale v kde to umí ovládat měřič baterie.
9. Kompilace vlastního jádra
Přestane mi totálně fungovat framebuffer a konzole a celkově pak nějak divně nabíhá nebo spíš nenabíhá, doteď se mi nepodařilo naběhnout do jakýhokoliv (vanilla, distro) zkompilovanýho jádra. A to i když jsem nainstaloval zdrojáky z distra a vzal konfiguraci původního distro jadra, no divný... Nevím čím to, jestli kubuntu nebo noťasem, ale je mi to vcelku jedno, protože sem na desktopu...
Dokument vytvořil: semtex, 19.5.2006 18:37 | Poslední úprava: semtex, 27.2.2011 15:09 | Historie změn | Zobrazeno: 1746×
Tiskni
Sdílej: