abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:00 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.11 (YouTube) multiplatformního frameworku a GUI toolkitu Qt. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:44 | Bezpečnostní upozornění

    Ubuntu 26.04 patrně bude ve výchozím nastavení zobrazovat hvězdičky při zadávání hesla příkazu sudo, změna vychází z nové verze sudo-rs. Ta sice zlepší použitelnost systému pro nové uživatele, na které mohlo 'tiché sudo' působit dojmem, že systém 'zamrzl' a nijak nereaguje na stisky kláves, na druhou stranu se jedná o možnou bezpečnostní slabinu, neboť zobrazování hvězdiček v terminálu odhaluje délku hesla. Původní chování příkazu sudo

    … více »
    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 7
    včera 21:33 | Komunita

    Projekt systemd schválil kontroverzní pull request, který do JSON záznamů uživatelů přidává nové pole 'birthDate', datum narození, tedy údaj vyžadovaný zákony o ověřování věku v Kalifornii, Coloradu a Brazílii. Jiný pull request, který tuto změnu napravoval, byl správcem projektu Lennartem Poetteringem zamítnut s následujícím zdůvodněním:

    … více »
    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 13
    včera 17:22 | Nová verze

    Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 163 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.3. 15:22 | IT novinky

    Eric Lengyel dobrovolně uvolnil jako volné dílo svůj patentovaný algoritmus Slug. Algoritmus vykresluje text a vektorovou grafiku na GPU přímo z dat Bézierových křivek, aniž by využíval texturové mapy obsahující jakékoli předem vypočítané nebo uložené obrázky a počítá přesné pokrytí pro ostré a škálovatelné zobrazení písma, referenční ukázka implementace v HLSL shaderech je na GitHubu. Slug je volným dílem od 17. března letošního

    … více »
    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 3
    21.3. 15:11 | Zajímavý projekt

    Sashiko (GitHub) je open source automatizovaný systém pro revizi kódu linuxového jádra. Monitoruje veřejné mailing listy a hodnotí navrhované změny pomocí umělé inteligence. Výpočetní zdroje a LLM tokeny poskytuje Google.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    21.3. 04:44 | Zajímavý software

    Cambalache, tj. RAD (rapid application development) nástroj pro GTK 4 a GTK 3, dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0. Instalovat jej lze i z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.3. 14:55 | Nová verze

    KiCad (Wikipedie), sada svobodných softwarových nástrojů pro počítačový návrh elektronických zařízení (EDA), byl vydán v nové major verzi 10.0.0 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.3. 13:22 | IT novinky

    Letošní Turingovou cenu (2025 ACM A.M. Turing Award, Nobelova cena informatiky) získali Charles H. Bennett a Gilles Brassard za základní přínosy do oboru kvantové informatiky, které převrátily pojetí bezpečné neprolomitelné komunikace a výpočetní techniky. Jejich protokol BB84 z roku 1984 umožnil fyzikálně zaručený bezpečný přenos šifrovacích klíčů, zatímco jejich práce o kvantové teleportaci položila teoretické základy pro budoucí kvantový internet. Jejich práce spojila fyziku s informatikou a ovlivnila celou generaci vědců.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    20.3. 04:44 | Zajímavý článek

    Firefox 149 dostupný od 24. března přinese bezplatnou vestavěnou VPN s 50 GB přenesených dat měsíčně (s CZ a SK se zatím nepočítá) a zobrazení dvou webových stránek vedle sebe v jednom panelu (split view). Firefox Labs 149 umožní přidat poznámky k panelům (tab notes, videoukázka).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (15%)
     (7%)
     (1%)
     (12%)
     (29%)
     (2%)
     (5%)
     (1%)
     (13%)
     (24%)
    Celkem 1137 hlasů
     Komentářů: 27, poslední 17.3. 19:26
    Rozcestník

    Lenovo Thinkpad Yoga 12 (2015)

    Technické parametry

    Konvertovatelný 12" notebook (displej lze otočit o 360°) s Wacom digitizérem a integrovaným stylusem.

    Identifikace pod Linuxem

    CPU: Intel(R) Core(TM) i7-5500U CPU @ 2.40GHz
    $ lspci
    00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Broadwell-U Host Bridge -OPI (rev 09)
    00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Broadwell-U Integrated Graphics (rev 09)
    00:03.0 Audio device: Intel Corporation Broadwell-U Audio Controller (rev 09)
    00:14.0 USB controller: Intel Corporation Wildcat Point-LP USB xHCI Controller (rev 03)
    00:16.0 Communication controller: Intel Corporation Wildcat Point-LP MEI Controller #1 (rev 03)
    00:1b.0 Audio device: Intel Corporation Wildcat Point-LP High Definition Audio Controller (rev 03)
    00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation Wildcat Point-LP PCI Express Root Port #1 (rev e3)
    00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation Wildcat Point-LP PCI Express Root Port #3 (rev e3)
    00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation Wildcat Point-LP PCI Express Root Port #4 (rev e3)
    00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Wildcat Point-LP LPC Controller (rev 03)
    00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation Wildcat Point-LP SATA Controller [AHCI Mode] (rev 03)
    00:1f.3 SMBus: Intel Corporation Wildcat Point-LP SMBus Controller (rev 03)
    00:1f.6 Signal processing controller: Intel Corporation Wildcat Point-LP Thermal Management Controller (rev 03)
    04:00.0 Network controller: Intel Corporation Wireless 7265 (rev 59)
    05:00.0 Unassigned class [ff00]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTS5227 PCI Express Card Reader (rev 01)
    

    Postup zprovoznění pod Linuxem

    Jádro 3.18 z Debianu celkem funguje. Verze 4.1 by měla být už bezproblémová.

    Tlačítka trackpointu jsou fyzicky napojena na touchpad, což řeší jádro 4.0 (commit). Jako dočasné řešení lze namapovat tlačítka na touchpad, stejně jako se to dělá u starších modelů s beztlačítkovým trackpointem. Levé a pravé fyzické tlačítko částečně funguje, stačí mu přemapovat číslo.
            Option "SoftButtonAreas" "70% 0 0 0 40% 69% 0 0" # Emulate right and midle buttons
            Option "Synaptics Area" "0 0 0 1" # Disable moving but not buttons
    
    Pokud se nechce točit ventilátor, mělo by pomoct vyndat baterku, nebo ho nechat zcela vybít. Asi mi ho Windows nějak přenastavily a drželo se to až do vypnutí (podržet tlačítko nestačí).

    Wifi je poněkud nestabilní, ale s nejnovějším firmware už je to mnohem lepší. Pokud se spojení ztrácí, doporučuju vypnout power management: iwconfig wlan0 power off

    Wacom digitizer funguje bezproblémů sám od sebe.

    Fň klávesy generují kódy běžných multimediálních kláves a jdou na ně bezproblémů nastavit klávesové zkratky.

    Při úplném otočení displeje je generován ACPI event (ibm/hotkey LEN0068:00 00000080 000060c0).

    Mělo by to mít i akcelerometry, ale ty jsem v Linuxu zatím nenašel.

    Zvuk jak přímo, tak přes HDMI funguje bez problémů, stačí si nastavit v ovládání hlasitosti. Má to funkci automatického ztlumení při uspání (na HW úrovni).

    Uspávání do paměti funguje bez problémů.

    2D akcelerace je nějaká divná, 3D akcelerace funguje. Chce to ale nejnovější verze Mesa (aspoň 10.4.2), ovladačů pro Xorg (alespoň 2.99.917) a souvisejících knihoven. Tyto verze jsou ale také starší než notebook, takže s novějšími už by to mělo být v pořádku.

    Nezkoušel jsem OneLink (dokovací konektor), ale xrandr ukazuje další tři výstupy, které nejsou fyzicky vyvedeny, takže by to mohlo fungovat.

    USB ethernet adaptér od Lenova funguje bez problémů i na starém jádře (instalátor Debianu ho chytil sám), HDMI-VGA adaptér od Lenova je také bezproblémový.

    V Biosu lze vypnout Secure Boot i přepnout bootování do legacy režimu. Pozor na to, že Windows se při stisku vypínače uspávají a je celkem obtížné je dokopat k rebootu. Podržení vypínače na cca 10s to opravdu vypne (LED nad "i" zabliká).

    Shrnutí: Až vyjde jádro 4.1, bude to v pohodě. Nyní (ještě nevyšla 4.0) je stroj novější než ovladače a podle toho to vypadá.

    Dokument vytvořil: Josef Kufner, 8.4.2015 10:58 | Poslední úprava: Josef Kufner, 4.5.2015 01:49 | Další přispěvatelé: andree, Josef Kufner | Historie změn | Zobrazeno: 751×

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.