Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Proč vznikly tyto stránky?
Jejich cílem je umožnit komunikaci mezi autorem a čtenáři (a mezi čtenáři vzájemně). Kromě základních informací o knize by se tu měly objevovat opravy nalezených chyb, informace o změnách v novějších jádrech, dodatečné příklady apod. Součástí stránek je také poradna, kde můžete klást dotazy na témata související s knihou i s jádrem samotným.
Co kniha přináší (českému čtenáři) navíc oproti těm, které již vyšly?
K jaké verzi jádra se kniha vztahuje?
Kniha je psána podle jádra verze 2.6.21. Nicméně obsahuje mnoho informací o novějších jádrech, především 2.6.22, částečně i 2.6.23. Popis odlišností nových verzí jádra se bude objevovat na těchto stránkách. Stručný popis některých změn najdete také v Jaderných novinách.
Proč není k dispozici PDF verze knihy?
Berte to prosím jako fakt. Vznik takové knihy je náročnou záležitostí - jak pro autora, tak pro odborného a jazykového korektora, redaktory v nakladatelství atd. Ze vzduchu ani z dobrého pocitu se bohužel žít nedá. Je férovější, když tyto náklady zaplatí ti, kdo mají o knihu zájem a koupí si ji, než aby je (ať už jakoukoli formou - masivní reklama v knize, státní grant, křížové financování...) nesli lidé, kteří s knihou nemají nic společného.
Plánují se další (aktualizovaná) vydání?
Předběžně samozřejmě ano. Bude záležet na čtenářském zájmu a také na tom, k jakým změnám v jádře dojde a kdy tedy bude žádoucí knihu aktualizovat.
Dozvím se v knize, jak nakonfigurovat kompilaci jádra?
Bohužel nikoliv. Touto oblastí se kniha vůbec nezabývá, přečtěte si prosím jiné informační zdroje, například knihu Linux Kernel in a Nutshell.
K čemu bude kniha aplikačnímu programátorovi?
Aplikační programátor z knihy získá různé informace ohledně chování jádra navenek - práce se soubory a souborovými systémy, signály, mapování paměti, fungování debuggeru, práce s procesy a vlákny atd. Zejména se to týká linuxově specifických věcí, které mohou oproti ostatním systémům fungovat jinak nebo jsou zcela jedinečné.
Našel jsem v knize chybu - co mám dělat?
Nejlepší bude vložit to jako dotaz do poradny. Tam se k tomu mohou případně vyjádřit i ostatní čtenáři a lze tam o nálezu debatovat stylem "otevřeného fóra". Něco jsou samozřejmě jednoznačné chyby - jejich opravy se pak budou objevovat na stránce Errata. Některé věci jsou ovšem subjektivního charakteru (např. programátorský styl použitý v příkladu) a pak se už během debaty v poradně může leccos ujasnit.
Dokument vytvořil: Luk, 3.8.2008 13:23 | Poslední úprava: Luk, 21.9.2008 21:01 | Historie změn | Zobrazeno: 1033×
Tiskni
Sdílej: