abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Kniha Jádro systému Linux

    Stránky pro komunikaci související s knihou Jádro systému Linux. Nechť slouží k všeobecné spokojenosti.
    Informace o skupině
    Založena: 2. 8. 2008
    Členů: 22
    Článků: 2
    Wiki stránek: 3
    Dotazů: 4
    Akcí: 0
    Čtenost: 4 %
    Skóre: 13
    Nástroje

    Proč vznikly tyto stránky?
    Jejich cílem je umožnit komunikaci mezi autorem a čtenáři (a mezi čtenáři vzájemně). Kromě základních informací o knize by se tu měly objevovat opravy nalezených chyb, informace o změnách v novějších jádrech, dodatečné příklady apod. Součástí stránek je také poradna, kde můžete klást dotazy na témata související s knihou i s jádrem samotným.

    Co kniha přináší (českému čtenáři) navíc oproti těm, které již vyšly?

    K jaké verzi jádra se kniha vztahuje?
    Kniha je psána podle jádra verze 2.6.21. Nicméně obsahuje mnoho informací o novějších jádrech, především 2.6.22, částečně i 2.6.23. Popis odlišností nových verzí jádra se bude objevovat na těchto stránkách. Stručný popis některých změn najdete také v Jaderných novinách.

    Proč není k dispozici PDF verze knihy?
    Berte to prosím jako fakt. Vznik takové knihy je náročnou záležitostí - jak pro autora, tak pro odborného a jazykového korektora, redaktory v nakladatelství atd. Ze vzduchu ani z dobrého pocitu se bohužel žít nedá. Je férovější, když tyto náklady zaplatí ti, kdo mají o knihu zájem a koupí si ji, než aby je (ať už jakoukoli formou - masivní reklama v knize, státní grant, křížové financování...) nesli lidé, kteří s knihou nemají nic společného.

    Plánují se další (aktualizovaná) vydání?
    Předběžně samozřejmě ano. Bude záležet na čtenářském zájmu a také na tom, k jakým změnám v jádře dojde a kdy tedy bude žádoucí knihu aktualizovat.

    Dozvím se v knize, jak nakonfigurovat kompilaci jádra?
    Bohužel nikoliv. Touto oblastí se kniha vůbec nezabývá, přečtěte si prosím jiné informační zdroje, například knihu Linux Kernel in a Nutshell.

    K čemu bude kniha aplikačnímu programátorovi?
    Aplikační programátor z knihy získá různé informace ohledně chování jádra navenek - práce se soubory a souborovými systémy, signály, mapování paměti, fungování debuggeru, práce s procesy a vlákny atd. Zejména se to týká linuxově specifických věcí, které mohou oproti ostatním systémům fungovat jinak nebo jsou zcela jedinečné.

    Našel jsem v knize chybu - co mám dělat?
    Nejlepší bude vložit to jako dotaz do poradny. Tam se k tomu mohou případně vyjádřit i ostatní čtenáři a lze tam o nálezu debatovat stylem "otevřeného fóra". Něco jsou samozřejmě jednoznačné chyby - jejich opravy se pak budou objevovat na stránce Errata. Některé věci jsou ovšem subjektivního charakteru (např. programátorský styl použitý v příkladu) a pak se už během debaty v poradně může leccos ujasnit.

    « Předchozí | Nahoru | Obsah | Další »

    Dokument vytvořil: Luk, 3.8.2008 13:23 | Poslední úprava: Luk, 21.9.2008 21:01 | Historie změn | Zobrazeno: 1097×

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.