Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Jak sníst slona, resp. jak může MySQL bojovat s takovými giganty jako Oracle, IBM nebo Microsoft, se zamýšlí NewsFactor.
Tiskni
Sdílej:
Pokud je tvym pozadavkem aby databaze fungovala, byla to tenka a vykonna vrstva mezi daty a systemem nad ni tak te prece nezajima, jestli databaze umi nejake trigery
To mne právě zajímá docela dost. Bez triggerů se samozřejmě obejít dá (i když to není vždy ku prospěchu věci), ale vyžaduje to aspoň stored procedures - a MySQL ještě nedávno neměla ani ty. Tím nutila vývojáře, aby na stranu klienta přenesli mnohé z toho, co mělo být na straně databáze. Pro mne je takový model nepřijatelný, celkem běžně pracuji s aplikacemi, kde se data aktualizují z několika různých klientů, kteří jsou napsáni v různých jazycích a běží na různých platformách. Udržovat v takovém případě konzistenci dat na straně klienta (navíc bez efektivních transakcí) je nemyslitelné. A konzistence dat je v ostrém nasazení podstatně důležitější než rychlost.
Take radeji sahnes po databazi, ktere snadno porozumis a budes ji lehce spravovat nez po nejakem obludnem moru, ktery je za trest uz jen instalovat a konfigurovat natoz spravovat.
Věřte nebo ne, ale MySQL rozhodně není na správu jednodušší než Firebird. InterBase měla odjakživa pověst DBA-less databáze, hezky to vyjádřil nedávno Jim Starkey: "I originally designed the system so the only tuning parameters were page size and choice of indexes. And I'm no longer sure about page size…"
Naopak, stejne jako ostatni bych byl velice nerad, kdyby se z rychle a elegantni MySQL stal nejaky druhy sileny Oracle…
S tím víceméně souhlasím. Také si nemyslím, že MySQL může něco získat tím, že se pokusí být něčím na půl cesty mezi původním jednoduchým datastorem a plnohodnotným RDBMS. Protože zatím to vypadá, že půjde-li to takto dál, nebude pořádně fungovat ani jedno. Nemohu ale souhlasit s názorem, že MySQL je plnohodnotným RDBMS a že to, co jí chybí, je vlastně zbytečné, to v žádném případě. Při nasazení v prostředí, kde jsou data aktualizována více klienty současně, nemůže MySQL nahradit ani komerční produkty typu MS SQL nebo Sybase ani open source alternativy typu Firebird nebo PostgreSQL. O Oracle nebo DB/2 je škoda ztrácet řeč, to je úplně jiná kategorie (což neznamená, že pro ne-highendové aplikace nemůže být kterákoli z dříve zmíněných databází lepší než tito giganti).