Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Jak sníst slona, resp. jak může MySQL bojovat s takovými giganty jako Oracle, IBM nebo Microsoft, se zamýšlí NewsFactor.
Tiskni
Sdílej:
Pokud je tvym pozadavkem aby databaze fungovala, byla to tenka a vykonna vrstva mezi daty a systemem nad ni tak te prece nezajima, jestli databaze umi nejake trigery
To mne právě zajímá docela dost. Bez triggerů se samozřejmě obejít dá (i když to není vždy ku prospěchu věci), ale vyžaduje to aspoň stored procedures - a MySQL ještě nedávno neměla ani ty. Tím nutila vývojáře, aby na stranu klienta přenesli mnohé z toho, co mělo být na straně databáze. Pro mne je takový model nepřijatelný, celkem běžně pracuji s aplikacemi, kde se data aktualizují z několika různých klientů, kteří jsou napsáni v různých jazycích a běží na různých platformách. Udržovat v takovém případě konzistenci dat na straně klienta (navíc bez efektivních transakcí) je nemyslitelné. A konzistence dat je v ostrém nasazení podstatně důležitější než rychlost.
Take radeji sahnes po databazi, ktere snadno porozumis a budes ji lehce spravovat nez po nejakem obludnem moru, ktery je za trest uz jen instalovat a konfigurovat natoz spravovat.
Věřte nebo ne, ale MySQL rozhodně není na správu jednodušší než Firebird. InterBase měla odjakživa pověst DBA-less databáze, hezky to vyjádřil nedávno Jim Starkey: "I originally designed the system so the only tuning parameters were page size and choice of indexes. And I'm no longer sure about page size…"
Naopak, stejne jako ostatni bych byl velice nerad, kdyby se z rychle a elegantni MySQL stal nejaky druhy sileny Oracle…
S tím víceméně souhlasím. Také si nemyslím, že MySQL může něco získat tím, že se pokusí být něčím na půl cesty mezi původním jednoduchým datastorem a plnohodnotným RDBMS. Protože zatím to vypadá, že půjde-li to takto dál, nebude pořádně fungovat ani jedno. Nemohu ale souhlasit s názorem, že MySQL je plnohodnotným RDBMS a že to, co jí chybí, je vlastně zbytečné, to v žádném případě. Při nasazení v prostředí, kde jsou data aktualizována více klienty současně, nemůže MySQL nahradit ani komerční produkty typu MS SQL nebo Sybase ani open source alternativy typu Firebird nebo PostgreSQL. O Oracle nebo DB/2 je škoda ztrácet řeč, to je úplně jiná kategorie (což neznamená, že pro ne-highendové aplikace nemůže být kterákoli z dříve zmíněných databází lepší než tito giganti).