Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Myslíte, stejně jako já, že v článku, který v kladném smyslu reportuje o proslovu Ebena Moglena (právník FSF) o návratu k ideám sdílení software, se nemůže vyskytnout misinterpretace GPL? Chyba. Stereotypní FUD přináší výsledky, a proto je i zde GPL popsána jako licence, která zakazuje využití kódu v proprietárním produktu.
Tiskni
Sdílej:
tj. šířený produkt s uzavřeným zdrojovým kódem;Proprietární nerovná se šířený.
To bych také mohl nazvat proprietární čtyřřádkový skript, který jsem včera napsal a nezveřejnil ho...Teoreticky ano, i když tu logiku trochu převracíš... Já to posuzuji podle výrazu proprietární -- vlastnický, majetnický (vztah k softwaru). Zprávičku jsem psal s tím, že proprietární je velká množina, do které spadají jak produkty šířené s nesvobodnou licencí, tak nešířené. Ostatně "proprietor" není prodejce ani distributor, ale vlastník. Vyvine-li pro své potřeby firma třeba rozsáhlý intranetový systém, nemusí jít o nic jednoúčelového. Ten systém může mít jméno, a dokonce může být známý i mimo firmu -- jen tam není snaha o další distribuci. Myslím ale, že splňuje podmínky pro kvalifikaci jako nesvobodný, uzavřený, proprietární software.
pokud si software firma vyvinula sama, tak je pro ni zcela otevřený, a poněvadž není šířen, tak pro nikoho jiného není uzavřený ani otevřený.To, že není šířen, přeci neznamená, že pro tebe není uzavřený. Kdyby v pekárně pekli koblihy jen sami pro sebe a nikomu je neprodávali, ještě by to přeci neznamenalo, že ty koblihy neexistují, že v nich není mouka, a že ačkoliv všichni zaměstnanci vypráví, jak bezvadně chutnají, tak ty je prostě nikdy nedostaneš.
Kromě toho, když proprietární definuješ takhle, tak jak se pak jmenuje ten software, kterému proprietární říkám já?Také proprietární. Zmiňoval jsem přeci, že je to skupina, která má podmnožiny. Nevím, jak ty jednotlivé podmnožiny pojmenovávat.
To, že není šířen, přeci neznamená, že pro tebe není uzavřený(Fuj, takové množství záporů v jedné větě.) Ale neznamená to ani, že pro tebe není svobodný. Jinými slovy: to, že SW není šířen, znamená, že může být svobodný. Svobodný SW, tě přeci nikdo nenutí šířit. Pro zjednodušení, jakmile se jednou kódu dotkne GPL, tak je prostě svobodný
až na to první "šíření"Je jedno kolikrát (a kolika subjektům). V tomto okamžiku je šířen a děje se tak pod GPL => jde o svobodný SW.