Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Ahoj, tak budu první, kdo se zeptá :o) .
Jak již jsem tady psal pod jedním článkem v diskuzí jsem ve státní správě nováčkem - 1 měsíc. I když mám zkušenosti cca 14 let v IT. Zajímalo by mě, jaké máte konkrétní zkušenosti s OOo balíkem.
Rozhldl jsem se po ohledání potřeb úředníků totiž o následující : Pokud budu nakupovat nové mašiny pro náš úřad, budou prioritně kupovat PC jen s Windows (bohužel např. třeba czechPoint a driver tokenů nevím jak zatím rozjet pod linuxem a některý radniční sw je bohužel jen pro widle) + ostatní sw vybavení bude OSS, nebo freeware. Proč platit za Office. Myslím, že najdu i podporu u vedení úřadu. A pokud se prý objeví dokumenty, které OOo špatně interpretuje, např. z MS Off2007, tak lze s úspěchem použít viewer wordu a excelu.
Prosím podělte se o zkušenosti.
Asi bych doporučil zkusit se zeptat na IT Městského úřadu v Blansku, AFAIK jedou na OOo už docela dlouho.
hmm, díky za typ, Určitě se je pokusím zkontraktovat.
Není zač, můžete ještě zkusit tohle počteníčko.
Super, díky ...
A co chcete slyšet? Že jsou úřady, kde se OOo používá, nebo že existují wordovské dokumenty, které se v OOo nezobrazí uspokojivě?
Pokud vás tak děsně štve těch pár nekompatibilit do roka, tak si na podatelnu napište, že wordovské dokumenty nepřijímáte.
Pokud se bojíte, že se na vás budou ostatní úřady dívat blbě, třebaže v tom nemají žádnou právní oporu, tak si kupte MS Office a veškerou nekompatibilitu můžete svalovat na Microsoft. (Zrovna tak si můžete koupit StarOffie a stěžovat si u Sunu.)
Zrovna v případě textových procesorů existuje docela dobrá konkurence a výběr je jen politická zeležitost.
No, tady jsem se nic nedozvěděl ... A tohle minimum vím taky ;o) No každopádně díky za čas, který jste věnoval odpovědi.
Nedozvěděl, protože to je otázka ve stylu, jestli si pořídit pevnou linku nebo použít VoIP přes stávající bezdrátové připojení.
Jestli vás to uspokojí, tak já mohu mluvit za malý obecní úřad s neuvolněným starostou a rozpočtem kolem jednoho milionu: MS Office jsme nikdy neměli (dříve T602, PC 602 for Suite), na OOo jedeme přes pět let.
Tohle jsem chtěl slyšet. Jak třeba řešíte špatně se zobrazující obsahy souborů. Někdo úvaděl, že občas se něco zobrazí z hlediska formátování špatně ... Díky
Jde spíš o to, jestli s OOo bude spolupracovat software třetích stran a také sami zaměstnanci.
jj, taky názor. Přiznám, se, že mě tato cesta taky napadla ;o) Kdo ví, jestli se jí taky nevydám :oD Díky
sice mu říkala že jsou to zvláštní windows a on ji u toho nechalProtože pro ni "vindous" = operační systém. Ještě aby ji mátl hlavu nějakým vysvětlováním, že "vindousů" je vícero
U nás ve škole používáme OOo asi od verze 1.0. Největší problém jsou učitelky, tvorové které mají kurzy za tisíce, ale běda jakmile jim změníte jednu ikonku. Největší problém je, že stále nechápou že existuje vic formátů a ODT si doma neotevřou. Já jim na to říkám, že mají doma moc starou verzi wordu, ať si stáhnou plugin nebo koupí nový word. Takže je asi dobré si v organizaci říct jaký formát budeme používat a čím ho otevírat. Jinak nevidím větší problém používat OOo.
Jinak jak kolega píše windows uživatelům stačí změnit ikonku a nejsou schopni spustit ani firefox.To je ale spíš problém rozhraní. Proč by měli spouštět nějaký Firefox, když chtějí prohlížet webové stránky? Nejlepší je pod jakoukoliv ikonkou nápis "Internet" a nemusíte mít ani modrý éčko (stejně se uchytilo jen díky chytrému tahu MS nazvat prohlížeč Internet... zbytek už nikdo nečte). Kdyby se mozillí prohlížeč jmenoval Internet Firefox, nikdo by si ikonkama hlavu nelámal.
>> Kdyby se mozillí prohlížeč jmenoval Internet Firefox, nikdo by si ikonkama hlavu nelámal.
Tak to se nenecte mílit. Často slíchávám "měl jsem tady tu ikonku s tou kostičkou ... " . A pokud těch podobných ikonek tam mají povícero, tak pak začnou číst ten text pod ní ... :oD
Hovořím z vlastní praxe nenápadného nahrazování IE právě Firefoxem. Některý lidi pravda dorazí jen změna wallpaperu>> Kdyby se mozillí prohlížeč jmenoval Internet Firefox, nikdo by si ikonkama hlavu nelámal.
Tak to se nenecte mílit. Často slíchávám "měl jsem tady tu ikonku s tou kostičkou ... " . A pokud těch podobných ikonek tam mají povícero, tak pak začnou číst ten text pod ní ... :oD
Prisel jsem nekam do kanclu spravovat neco na kompu a na monitoru vidim izolepou nalepeny krizek. Rikam si co to je, ze by prasklina na monitoru nebo co? Radeji se zeptam: "No me se na monioru objevily 2 ikony wordu, ale ta druha nefungovala, tak jsem ji zalepila abych si to nepletla."
Zdenek
Tiskni
Sdílej: