Multiplatformní open source počítačová hra Minetest byla vydána ve verzi 5.4.0. Přehled změn v changelogu. Jedná se o hru inspirovanou Minecraftem.
Byla vydána (Twitter) nová verze 3.18 svobodného multiplatformního geografického informačního systému QGIS (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify ve visuálním changelogu a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 4.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl aktualizován na verzi 10.0.12. Thunderbird byl aktualizován na verzi 78.7.0. Linux byl aktualizován na verzi 5.10.13. Tor byl aktualizován na verzi 0.4.5.5.
Dokumentační tým projektu LibreOffice vydává příručku Getting Started Guide 7.0. Příručka je určena pro každého, kdo se chce seznámit s programem LibreOffice a představuje hlavní komponenty LibreOffice: textový procesor Writer, tabulkový procesor Calc, prezentační program Impress, vektorový grafický program Draw, databázový program Base a editor rovnic Math. Příručka je ke stažení na stránce LibreOffice, kde lze stáhnout i české překlady dalších příruček.
Byl vydán Mozilla Firefox 86.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Novinkou je Total Cookie Protection aneb "každý web má vlastní dózu na sušenky". Nově lze používat funkci obraz v obraze současně pro několik videí. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby. Nejnovější Firefox je již k dispozici také na Flathubu.
Unix na jednočipovém počítači Raspberry Pi Pico? Příspěvek na blogu Raspberry Pi ukazuje, jak na něm rozchodit Fuzix OS (GitHub). Alan Cox představil (png) Fuzix OS v říjnu 2014 jako Unix pro osmibitový mikroprocesor Zilog Z80.
Byla vydána nová stabilní verze 21 open source cloudového systému Nextcloud (Wikipedie). Dle oznámení může být nejnovější verze tohoto forku ownCloudu až 10krát výkonnější než předchozí verze. Podrobnosti i s náhledy a videi v příspěvku na blogu. Vyzkoušet lze online demo.
PhotoPrism je open source alternativa k Fotkám Google. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GNU AGPL 3.0. Přehled změn v poznámkách k vydání. K vyzkoušení je online demo.
Byla vydána nová verze 6.6 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová verze 13.9 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v příspěvku na blogu.
Ahoj, tak budu první, kdo se zeptá :o) .
Jak již jsem tady psal pod jedním článkem v diskuzí jsem ve státní správě nováčkem - 1 měsíc. I když mám zkušenosti cca 14 let v IT. Zajímalo by mě, jaké máte konkrétní zkušenosti s OOo balíkem.
Rozhldl jsem se po ohledání potřeb úředníků totiž o následující : Pokud budu nakupovat nové mašiny pro náš úřad, budou prioritně kupovat PC jen s Windows (bohužel např. třeba czechPoint a driver tokenů nevím jak zatím rozjet pod linuxem a některý radniční sw je bohužel jen pro widle) + ostatní sw vybavení bude OSS, nebo freeware. Proč platit za Office. Myslím, že najdu i podporu u vedení úřadu. A pokud se prý objeví dokumenty, které OOo špatně interpretuje, např. z MS Off2007, tak lze s úspěchem použít viewer wordu a excelu.
Prosím podělte se o zkušenosti.
Asi bych doporučil zkusit se zeptat na IT Městského úřadu v Blansku, AFAIK jedou na OOo už docela dlouho.
hmm, díky za typ, Určitě se je pokusím zkontraktovat.
Není zač, můžete ještě zkusit tohle počteníčko.
Super, díky ...
A co chcete slyšet? Že jsou úřady, kde se OOo používá, nebo že existují wordovské dokumenty, které se v OOo nezobrazí uspokojivě?
Pokud vás tak děsně štve těch pár nekompatibilit do roka, tak si na podatelnu napište, že wordovské dokumenty nepřijímáte.
Pokud se bojíte, že se na vás budou ostatní úřady dívat blbě, třebaže v tom nemají žádnou právní oporu, tak si kupte MS Office a veškerou nekompatibilitu můžete svalovat na Microsoft. (Zrovna tak si můžete koupit StarOffie a stěžovat si u Sunu.)
Zrovna v případě textových procesorů existuje docela dobrá konkurence a výběr je jen politická zeležitost.
No, tady jsem se nic nedozvěděl ... A tohle minimum vím taky ;o) No každopádně díky za čas, který jste věnoval odpovědi.
Nedozvěděl, protože to je otázka ve stylu, jestli si pořídit pevnou linku nebo použít VoIP přes stávající bezdrátové připojení.
Jestli vás to uspokojí, tak já mohu mluvit za malý obecní úřad s neuvolněným starostou a rozpočtem kolem jednoho milionu: MS Office jsme nikdy neměli (dříve T602, PC 602 for Suite), na OOo jedeme přes pět let.
Tohle jsem chtěl slyšet. Jak třeba řešíte špatně se zobrazující obsahy souborů. Někdo úvaděl, že občas se něco zobrazí z hlediska formátování špatně ... Díky
Jde spíš o to, jestli s OOo bude spolupracovat software třetích stran a také sami zaměstnanci.
jj, taky názor. Přiznám, se, že mě tato cesta taky napadla ;o) Kdo ví, jestli se jí taky nevydám :oD Díky
sice mu říkala že jsou to zvláštní windows a on ji u toho nechalProtože pro ni "vindous" = operační systém. Ještě aby ji mátl hlavu nějakým vysvětlováním, že "vindousů" je vícero
U nás ve škole používáme OOo asi od verze 1.0. Největší problém jsou učitelky, tvorové které mají kurzy za tisíce, ale běda jakmile jim změníte jednu ikonku. Největší problém je, že stále nechápou že existuje vic formátů a ODT si doma neotevřou. Já jim na to říkám, že mají doma moc starou verzi wordu, ať si stáhnou plugin nebo koupí nový word. Takže je asi dobré si v organizaci říct jaký formát budeme používat a čím ho otevírat. Jinak nevidím větší problém používat OOo.
Jinak jak kolega píše windows uživatelům stačí změnit ikonku a nejsou schopni spustit ani firefox.To je ale spíš problém rozhraní. Proč by měli spouštět nějaký Firefox, když chtějí prohlížet webové stránky? Nejlepší je pod jakoukoliv ikonkou nápis "Internet" a nemusíte mít ani modrý éčko (stejně se uchytilo jen díky chytrému tahu MS nazvat prohlížeč Internet... zbytek už nikdo nečte). Kdyby se mozillí prohlížeč jmenoval Internet Firefox, nikdo by si ikonkama hlavu nelámal.
>> Kdyby se mozillí prohlížeč jmenoval Internet Firefox, nikdo by si ikonkama hlavu nelámal.
Tak to se nenecte mílit. Často slíchávám "měl jsem tady tu ikonku s tou kostičkou ... " . A pokud těch podobných ikonek tam mají povícero, tak pak začnou číst ten text pod ní ... :oD
Hovořím z vlastní praxe nenápadného nahrazování IE právě Firefoxem. Některý lidi pravda dorazí jen změna wallpaperu>> Kdyby se mozillí prohlížeč jmenoval Internet Firefox, nikdo by si ikonkama hlavu nelámal.
Tak to se nenecte mílit. Často slíchávám "měl jsem tady tu ikonku s tou kostičkou ... " . A pokud těch podobných ikonek tam mají povícero, tak pak začnou číst ten text pod ní ... :oD
Prisel jsem nekam do kanclu spravovat neco na kompu a na monitoru vidim izolepou nalepeny krizek. Rikam si co to je, ze by prasklina na monitoru nebo co? Radeji se zeptam: "No me se na monioru objevily 2 ikony wordu, ale ta druha nefungovala, tak jsem ji zalepila abych si to nepletla."
Zdenek
Tiskni
Sdílej: