Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Ahoj,
už jsem převáděl (je to trošku dýl) a největší problém byl s konverzí. Nejlepší je udělat dump, upgradovat, upravit hlavičku dump souboru na správné kódování a pak importovat.
Občas jsem narazil na db s MySql 4.1, kde byly data uložený v Latin2, ale db si myslela, že jsou v Latin1. Důsledkem bylo to, že při čtení z db ve formě Latin1 bylo možné následně zobrazit vše na stránkách správně v Latin2, ale nefungovalo správně řazení atp. Pokud bys narazil na tenhle problém, tak napiš, udělal jsem si na to malý php skript na opravu
Jo a je nezbytné správně nastavit kódování v jakém chceš data získávat a v jakém ukládat.
Libor
#recode -l <- vypíše všechna kódování co umí... #recode latin1..UTF-8 < soubor.vstup > soubor.vystupJura
mysqldump --default-character-set=latin1 .... > dump.sql
a následně: mysql --default-character-set=latin1 < dump.sql
mysql --default-character-set=latin1
nemělo fungovat.
ENGINE=MyISAM DEFAULT CHARSET=latin1;
. A to kódování u tabulky má větší váhu než nastavení pro server nebo databázi.
Takže pokud ty data mají být uložena v utf8 (zdůrazňuji uložena, protože je klidně můžu mít uložena v latin2 a výsledky mi to může vyhazovat v utf8 - je třeba rozlišovat mezi kódováním pro vzájemnou komunikaci mezi klientem a serverem a mezi kódováním, v kterém jsou data uložena na serveru), tak je třeba vykopat to latin1, narvat tam utf8, a překódovat ty data. Doporučuju snad něco takového (bez záruky
mysqldump --default-character-set=latin1 databaze > dump.sql
sed -e 's/=latin1/=utf8/' dump.sql > dump2.sql
iconv -f(původní "implicitní" kódování dat v mysql - pro češtinu asi latin2) -tutf8 dump2.sql > utf8.dump.sql
mysql --default-character-set=utf8 databaze < utf8.dump.sql
Huh, snad je to dobře :)
sed -e "s/SET NAMES latin1/SET NAMES utf8/" dump2.sql
. Já to teda zkoušel na mysql 5.0 ...
CREATE TABLE `access` ( `aid` tinyint(10) NOT NULL auto_increment, `mask` varchar(255) NOT NULL default '', `type` varchar(255) NOT NULL default '', `status` tinyint(2) NOT NULL default '0', PRIMARY KEY (`aid`) ) TYPE=MyISAM;
echo "show variables like '%character%'" | mysql
?
echo "show variables like '%character%'" | mysql Variable_name Value character_set latin1 character_sets latin1 big5 cp1251 cp1257 croat czech danish dec8 dos estonia euc_kr gb2312 gbk german1 greek hebrew hp8 hungarian koi8_ru koi8_ukr latin1_de latin2 latin5 sjis swe7 tis620 ujis usa7 win1250 win1251ukr win1251 convert_character_set
create database x character set utf8
, což si IMHO nedělal) a nebo pro server, což jsem chtěl zjistit pomocí toho show variable
. Pro server se to dá nastavit v my.cnf .
[mysqld] character-set-server = utf8
Tiskni
Sdílej: