Josef Průša informuje o nových verzích firmwarů pro tiskárny Original Prusa, 5.0.0 pro MK4 a MK3.9 a 5.1.0-alpha1 pro MINI, díky kterým jsou tiskárny mnohem rychlejší.
Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Po půl roce vývoje od vydání verze 44 bylo vydáno GNOME 45 s kódovým názvem Rīga. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube. Jednou z nejviditelnějších změn je odstranění tlačítka Činnosti (Activities) v levém horním rohu. Nově je tam indikátor ploch. Výchozím prohlížečem obrázků je nově Loupe, nahradil Eye of GNOME (eog). Novou aplikací pro práci s webovou kamerou je Snapshot, nahradil Cheese. Rozšíření GNOME Shellu fungující v předchozích verzích nejsou s verzí 45 kompatibilní.
Linux Foundation představila a zaštítila svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Ten vznikl pod původním názvem OpenTF jako reakce na přelicencování Terraformu na BSL (Business Source License) společností HashiCorp.
mysql_query("SET NAMES kodovani")
po pripojeni v kazdem skriptu, PHP je v tomhle hloupe, takze pokud to nekdo ve svem skriptu nema, je to tak trochu jeho vina...
default-character-set = kodovani
v sekci [client]
souboru my.cnf
? Tohle kodovani mysql server nabizi klientovi (tak napr. command line klient pozna, jake kodovani ma prevzit). Takze ano, PHP je do jiste miry hloupe, ze nabizene kodovani nepouzije a je nutne mu to rici. Ale prave proto, ze se to o PHP vi mas pravdu, to ty lidi jsou hloupi, ze to ve skriptu nerikaji.
--with-charset=latin2
[client] default_character_set=utf8Ve svém houmu mám ~/.my.cnf, v něm třeba heslo nebo tak něco a krom toho řádek
!include /etc/my.cnftakže kódování se převezme z /etc. Tím je vyřešen příkaz mysql. Chtělo by to ještě podobnou věc ve skriptech v pythonu. Tam to jde takto:
#!/usr/bin/env python #coding: utf-8 import MySQLdb db = MySQLdb.connect(use_unicode = True, read_default_file="~/.my.cnf") c = MySQLdb.cursors.DictCursor(db) c.execute('show variables like "%character%"') for row in c.fetchall(): print '%30s %30s' %(row['Variable_name'], row['Value']) c.close() db.close()Komunikace probíhá v unicode, přičemž znaková sada se převezme z ~/.my.cnf a ten to zase přebere z /etc. Skript, který jsem uvedl, by měl vypsat
character_set_client utf8 character_set_connection utf8 character_set_database utf8 character_set_filesystem binary character_set_results utf8 character_set_server utf8 character_set_system utf8 character_sets_dir /usr/share/mysql/charsets/a doufám, že se tím zase na nějakou dobu zbavím problémů. Kdyby se správce (což jsem já) zbláznil a rozhodl se vrátit zpátky na latin2, tak překóduje celou databázi a změní něco v /etc. A mě jakožto uživateli bude všechno nadále fungovat aniž bych cokoli měnil.
use_unicode = True
" podle mě nedělá nic jiného než "SET NAMES utf8
", takže to nic neřeší. Já asi u databází Wordpressu a podobných podivností nastavím Latin1, aby to nedělalo konverzi kódování, a zbytek nechám. Nechce se mi kompilovat MySQL a řešit pak aktualizace ručně...
use_unicode = True
dělá to, že textová data jsou na straně pythonu překonvertována na datový typ unicode
. Jinak je použit datový typ str
. Znakovou sadu to neovlivňuje.
default-character-set = kodovani
v sekci [client]
mozna nema vliv na kodovani jake klient prevezme. Ale nasel jsem jeste jednu vec: mohlo by pomoci toto
[mysqld] init_connect = "SET NAMES utf8";Vice je uvedeno v manualove strance
mysqld (8)
.
default-character-set = kodovani
v sekci [client] v my.cnf podle mě má vliv na to, jaké kódování převezme klient (v tomto případě php). Lze ověřit např:
<?php $link = mysql_connect('localhost', '', '' ); $result = mysql_query("show variables like '%character%'"); while ($row = mysql_fetch_row($result)) echo "$row[0] -> $row[1]\n"; mysql_close($link); ?>před a po editaci my.cnf
init_connect
by to mela byt tutovka.
[client]
se predava _vsem_ klientum.
Tiskni
Sdílej: