Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
potřebuji migrovat pouze data (strukturu tabulek mám vytvořenou). Provedl jsem dump z MySQL v podobě úplných insertů a import do PostgreSQL:
mysqldump database -v -nt --compatible=ansi,postgresql --complete-insert=TRUE --extended-insert=FALSE --compact --default-character-set=UTF8 -u user -p -r pg_database.sql
psql database < pg_database.sql
Zdá se to funkční, ale trápí mě dvě věci:
1) orig. MySQL DB má velikost 800MB, ale kvůli úplným insertům vznikne dumpem 2GB soubor, který po importu vytvoří v PostgreSQL 2.1GB databázi
2) import tohoto 2GB souboru do PostgreSQL trvá cca 36 hodin na 2.6 GHz Xeon / 1GB RAM
begin;
a commit;
.
V pripade, ze pouzivate hodne indexu, nebo foreign keys, tak je mozne tyto pred importem dropnout a vytvorit je az po nem, tim se muze import vetsiho mnozstvi zaznamu take urychlit. Pokud nebudete chtit indexy a foreign keys dropovat, mohlo by pomoct behem importu udelat vacuum analyze
, tim se aktualizuji statistiky indexu, ty se zacnou optimalne vyuzivat a zrychli se kontroly vkladanych radku.
Uplne nejrychlejsim zpusobem, jak dostat hodne dat do PostgreSQL, by bylo pravdepodobne pouziti prikazu COPY
, to s sebou vsak nese nutnost upravy zdrojoveho datoveho souboru do vhodneho formatu.
To, ze databaze zabira vice mista, nez cekate, muze byt zpusobeno tim, ze neni uvolnen prostor po smazanych zaznamech - na to muzete vyzkouset pouzit vacuum full
, pripadne muze byt prostor zabran indexy.
Tomas
ad b) Velikost dumpu mě nepřekvapila, měl jsem na mysli velikost výsledné DB v Postgre, která je i po reindexaci více než dvojnásobná oproti MySQL (MyISAM).
Zajímalo by mě, zda je to dáno formátem PostgreSQL nebo spíše změnou datových typů např. INT na BIGINT?
BEGIN/COMMIT + úprava postgresql.conf (přidělení paměti) urychlily import dumpu z 36 na 2 hodiny
Tiskni
Sdílej: