Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Ahoj, právě jsem narazil na problém, který mi pije krev. Prosím o jakoukoliv radu, případně o potvrzení, že by mohlo jít o bug.
Už pár měsíců používám ke správě databáze PostgreSQL buď PgAdmin III, nebo jednoduše psql. V obou případech používám SSL. Certifikáty na serveru i na klientovi platí přinejmenším do března roku 2009. Certifikát autority platí do roku 2011. Až do včerejška vše bezvadně fungovalo.
Teď mi PgAdmin i psql hlásí, že certifikát vypršel. To je samozřejmě naprostý nesmysl. (Pro jistotu jsem všechny certifikáty ještě jednou zkontroloval.) To jsou přesně ty chybové hlášky, které mě dokážou pořádně vytočit. Který certifikát vypršel??? Tento detail v té hlášce chybí.
Nejspíš jde o hlášku přímo od knihovny OpenSSL, kterou se PgAdmin ani psql nesnaží nijak interpretovat a prostě ji tupě vypíší do okna, resp. na terminál:
Error connecting to the server: SSL error: sslv3 alert certificate expired
Dá se z toho psql získat nějaký debuggovací výpis, aby bylo jasné, který certifikát má být údajně prošlý a co přesně dělá OpenSSL?
Tak už jsem na to přišel... To není bug, to je feature.
Až dosud se na straně klienta nekontrolovala pravost certifikátu serveru. (!!!) Proto se ve většině howto vůbec nehovořilo o tom, že by soubory root.crt
a root.crl
, které jinak jsou na straně serveru, měly být k dispozici také na straně klienta. Nějaká poslední verze psql
už zřejmě pravost certifikátu serveru kontroluje.
Místo aby klient řekl „Nemůžu ověřit pravost certifikátu serveru, protože nemám certifikát autority“, řekne „Platnost certifikátu vypršela“. A uživatel se může vzteky zbláznit.
openssl s_client
s pripadnou extra verbositou.
Tak ale hernajs! Po doplnění těch chybějících souborů to měsíc fungovalo a teď to přestalo fungovat samo od sebe, aniž bych cokoliv aktualizoval nebo změnil. Tak teď je to teprve pořádně k vzteku. Předtím aspoň existovalo nějaké rozumné vysvětlení. Teď to prostě bezdůvodně nefunguje. Stejná idiotská hláška, jen s tím rozdílem, že tentokrát tam všechny požadované soubory mám.
PostgreSQL je skvělá databáze, což ale není moc platné, když pgadmin3 sucks a psql sucks.
>A ejhle, je tu nový repertoár. Po rebootu klienta (uptime cca 1 den) se prozměnu objevuje:
psql: SSL error: certificate verify failed
Prostě když něco sucks, tak to sucks pořádně.
>Tak tohle byl prosím pěkně zase stejný případ jako minule. Stačilo by vysypat hlášku The fucking CRL has expired, get a new one, dude! Ušetřilo by mi to dva dny času a dva dny vzteku.
Místo toho jsem viděl střídavě hlášky certificate verify failed a sslv3 alert certificate expired. Místo abych se zaměřil na CRL, desetkrát jsem kontroloval certifikáty, pětkrát kompiloval OpenSSL a přidával do něj debuggovací výpisy a mlátil vzteky hlavou o strop.
Stačilo vygenerovat znovu CRL a přidat tohle do cronu, aby už takový problém prostě nenastal.
BTW, věděli jste, že CRL může vypršet? Víte, že implicitní doba platnosti CRL (v případě OpenSSL) je jeden měsíc? Já jsem o tom slyšel poprvé až teď... A to už dobré dva roky používám nejrůznější podpisy a šifrování.
To už teď vím taky. Předtím mě prostě nikdy nenapadlo spouštět něco jako openssl crl -text
, takže jsem netušil, že tam je taky nějaké datum a že to vyprší, podobně jako certifikát. Jasně, je to logické, protože mít staré CRL může znamenat bezpečnostní problém.
Proč ovšem OpenSSL tvrdí, že vypršel certifikát, když je problém pouze s CRL, to mi zůstývá záhadou. To přece nedává smysl. Druhé tvrzení, že selhalo ověření certifikátu, je mnohem blíž pravdě, protože bez aktuální CRL se nedá certifikát ověřit. Jenže proč to prostě neřekne? V žádné z těch hlášek nebylo klíčové slovo CRL. Selhalo to a hotovo. Prostě některý z těch certifikátů z nějakého důvodu nelze ověřit.
A vůbec, prase aby se v tom vyznalo! (Teď jsem potkal jedno na ulici. Jmenuje se Kvido a sousedi ho mají jako domácího mazlíčka.)
Tiskni
Sdílej: