Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Dobrý den,
snažil jsem se najít tutorial na poměrně jednoduchý program na QT4 od kterého bych se mohl odrazit, avšak se mi nedaří. Buďto najdu na Hello, world, anebo na nějaký obsáhlý program.
Ten jednoduchý program který jsem chtěl se skládá z toho, že by byly dva objekty textedit a textview. Do textedit se napíše číslo po stisku tlačítka ok se k tomuto číslu připočtou dvě a zobrazí se výsledek v textview.
Byl by někdo tak ochotný a napsal mi k tomu kód?
Já se o to snažím, ale vůbec mi to nejde.
Děkuji předem.
Dost obsáhlý seriál, kde by mělo být vše, co hledáte, vycházel právě tady na abc:
Ano, četl jsem to ale nic z toho zatím nevyužiji. Hello world je málo (1.díl) a ten zbytek je už moc (2.díl).
Třeba tady tento program který jsem popsal už se dá využít k dosti věcem, ku příkladu vážený průměr či počítání dvou rovnic o dvou neznámých.
Já je mám už naprogramované ale já jsem s gui nikdy nedělal, proto jsem položil dotaz.
Jak říkám, hledal jsem, i tyto stránky jsem našel, avšak nevím co z toho (popř jak to) můžu použít.
Jo, mockrát děkuju. Od toho se můžu už odrazit, já sice už trochu ( i když už pár let) v C++ občas dělám, některé užitečné programy ani jinak nejdou.
Ač jsem se o vývoj něčeho podobného snažil tak mi to nešlo a teď mám možnost si podle toho kódu vytvořit pravidlo.
Jen jsem si to musel znovu zkompilovat když jsem to zkoušel spustit psalo to že soubor neexistuje, ale už je to v pořádku.
Ještě jednou, díky.
Ja bych take doporucil tento pekny serial na linuxsoft.cz
Tiskni
Sdílej: