Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
t_content_flow - id_content_flow (integer)a k tomu je prekladova tabulka
l_content_flow - id_content_flow (integer) - id_lang (char2) // FK do tabulky s kodama jazyku - cf_name // preklad pro ten t_content_flowstandartne udelam join a pridam do toho podminku pro aktualne nastavenej jazyk v aplikaci.... ale neslo by nejak vyuzit rovnou nejakeho namespace aby me napriklad view vracelo primo aktualni preklad abych se o to nemusel pote starat?
No teoreticky, by kazdy jazyk mohl mit vlastni schema s tabulkou preklad a pak menit search path. ale osobne mne to prijde dost nebezpecne, asi jako hrat si se sirkama v pracharne. Co Vam vadi na tom where? Muzete treba zkusit partitioning po jazycich, to by melo vliv na rychlost, pokud Vam jde o to.
Jestli jde o pohodlnost, tak tam nechte ten WHERE. Ostatni varianty se mohou zdat jako pohodlnejsi, ale ve finale to prinese spis problemy.
Já to na PostgreSQL řešil. Dokonce zde v poradně jsem popisoval způsob, jak jsem toho dosáhnul. Tak se podívej. Třeba ti to pomůže…
Tohle je spíš otázka na pana Stěhuleho. Podle mě PostgreSQL optimalizuje až na úrovni dotazů — tvůj dotaz doplní o definici
VIEW
:
CREATE OR REPLACE VIEW my_super_view AS SELECT x || y AS something FROM my_table_1 t1 INNER JOIN my_table_2 t2 ON (t1.col1 = t2.col2); SELECT v.something FROM my_super_view v WHERE v.something LIKE 'x%';
dotaz, kterým se až vlastní optimizér začne zabývat, bude:
SELECT v.something FROM (SELECT x || y AS something FROM my_table_1 t1 INNER JOIN my_table_2 t2 ON (t1.col1 = t2.col2)) v WHERE v.something LIKE 'x%';
A určitě si ten dotaz ještě přepíše.
Ale třeba se mýlím.
+/- takhle to nějak je. Navíc se provede flatening - kdy se poddotazy (pokud to lze) převádí přímo do hlavního dotazu. Optimalizuje se až výsledek.
flattening:
Tiskni
Sdílej: