Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
t_content_flow - id_content_flow (integer)a k tomu je prekladova tabulka
l_content_flow - id_content_flow (integer) - id_lang (char2) // FK do tabulky s kodama jazyku - cf_name // preklad pro ten t_content_flowstandartne udelam join a pridam do toho podminku pro aktualne nastavenej jazyk v aplikaci.... ale neslo by nejak vyuzit rovnou nejakeho namespace aby me napriklad view vracelo primo aktualni preklad abych se o to nemusel pote starat?
No teoreticky, by kazdy jazyk mohl mit vlastni schema s tabulkou preklad a pak menit search path. ale osobne mne to prijde dost nebezpecne, asi jako hrat si se sirkama v pracharne. Co Vam vadi na tom where? Muzete treba zkusit partitioning po jazycich, to by melo vliv na rychlost, pokud Vam jde o to.
Jestli jde o pohodlnost, tak tam nechte ten WHERE. Ostatni varianty se mohou zdat jako pohodlnejsi, ale ve finale to prinese spis problemy.
Já to na PostgreSQL řešil. Dokonce zde v poradně jsem popisoval způsob, jak jsem toho dosáhnul. Tak se podívej. Třeba ti to pomůže…
Tohle je spíš otázka na pana Stěhuleho. Podle mě PostgreSQL optimalizuje až na úrovni dotazů — tvůj dotaz doplní o definici
VIEW
:
CREATE OR REPLACE VIEW my_super_view AS SELECT x || y AS something FROM my_table_1 t1 INNER JOIN my_table_2 t2 ON (t1.col1 = t2.col2); SELECT v.something FROM my_super_view v WHERE v.something LIKE 'x%';
dotaz, kterým se až vlastní optimizér začne zabývat, bude:
SELECT v.something FROM (SELECT x || y AS something FROM my_table_1 t1 INNER JOIN my_table_2 t2 ON (t1.col1 = t2.col2)) v WHERE v.something LIKE 'x%';
A určitě si ten dotaz ještě přepíše.
Ale třeba se mýlím.
+/- takhle to nějak je. Navíc se provede flatening - kdy se poddotazy (pokud to lze) převádí přímo do hlavního dotazu. Optimalizuje se až výsledek.
flattening:
Tiskni
Sdílej: