Byla vydána verze 5.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
TuxClocker je Qt GUI nástroj pro monitorování a nastavování (přetaktovávání) hardwaru na Linuxu. Aktuální verze je 1.4.0. Z novinek lze vypíchnout monitorování využití AMD a NVIDIA VRAM nebo sledování spotřeby energie procesorů AMD a Intel.
O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
nejdřív si prosimtě zjisti a přečti neco o normálních formách a o primárních klíčích ... (primární klíč != ID)To jsem nikdy netvrdil. Já psal že to tak v návrzích vídám.
UID | GID 1 5 1 8 2 8 ...
UID, GID
.
UID - INDEX GID - INDEX UID + GID - PRIMARYJe dobré že si databáze bude hlídat unikátnost záznamů, ale není to zbytečné? To si snadno ohlídám v aplikaci a nebude to na úkor zvětšování tabulky databáze.
Je dobré že si databáze bude hlídat unikátnost záznamů, ale není to zbytečné?
Není to zbytečné. DB si má sama hlídat integritu dat (od toho je to taky databáze).
To zní rozumně. Opravdu tam bude vždy jen unikátní vazba uid-gid. Teď to mám udělané tak, že uid a gid jsou prostě jen INDEXované, každé zvlášť. Takže by to mělo být takto?:UID - INDEX GID - INDEX UID + GID - PRIMARY
Měl by stačit pouze primární klíč, ten lze použít i na vyhledávání dle UID. Případně ještě (podle typů dotazů) index nad GID. Také záleží, jakou to bude mít selektivitu, pokud bude 2mil uživatelů v 5 skupinách, tak bude procházení indexem na GID dražší než průchod celou tabulkou (potom je index jen režie navíc). Uvidíš podle prováděcího plánu.
Všecho si můžete ohídat v aplikaci a databázi degradovat na úložiště klíč=hodnota.
To je také cesta, v tom případě bych ale navrhoval použít přímo key-value DB a ne ji simulovat v SQL.
Tiskni
Sdílej: