Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
1025614 1365992 1625430 2113601 2136500
seřazené vzestupně
Celkem těch hodnot je zhruba 3 000 000.
Mno a když zadám například 140020 chci aby mi to vrátilo nejbližší vyšší položku a nejbližší nižší položku tedy 1365992
a 1625430
.
Dokázal by mi někdo naznačit jak by se toto řešilo? Jaká databáze/jaký druh databáze by byl pro to vhodný?
ale tim ze je to nad pomalym diskemMožná jsem něco přehlédl, ale dnes snad není problém mít 3M položek v paměti?
Nene, to rozhodne neni, ale vychazel jsem z toho, ze nerekl skoro nic o tom, jak k tem datum planuje pristupovat. Bude existujici data menit? Mazat? Bude mit konkurencni pristup k datum? Ze to budou data serializovane do pajpy a nasledne z nich bude (zrejme) jen vyhledavat zminil az nasledne v komentari...ano následně jen vyhledávat nebo mazat...
Je-li strom v paměti, je vlastní vyhledání nanejvýš v řádu mikrosekund.Data budou na disku, v paměti by zabíraly hodně místa... Je tu nějaká databáze, která přímo zvládá data vyhledávat tak jak potřebuji, nebo se to bude muset řešit nějak složitěji?
SELECT * FROM tab WHERE cislo > konstanta LIMIT 1; SELECT * FROM tab WHERE cislo < konstanta LIMIT 1;
CREATE TABLE foo ( id NUMBER(16) PRIMARY KEY ); INSERT INTO foo VALUES (1025614); INSERT INTO foo VALUES (1365992); INSERT INTO foo VALUES (1625430); INSERT INTO foo VALUES (2113601); INSERT INTO foo VALUES (2136500); SELECT id FROM foo WHERE id > 1400200 AND ROWNUM = 1 ORDER BY id ASC; SELECT id FROM foo WHERE id < 1400200 AND ROWNUM = 1 ORDER BY id DESC;Tohle funguje na oraclu, na jinych dbms misto toho bude neco jako LIMIT 1 na konci..
select id from( select id from foo where id > 1400200 order by id ) where rownum=1
Dost bych doporucil, abys prestal davat pozadavky a vlastnosti systemu iterativne a dal to vsechno najednou, jinak budes dostavat reseni na problem kterej vlastne nemas a lidi budes jen srat.Ok chci udělat webovou aplikaci pro přehrávání obrázků pořízený programem motion. Motion obsahuje softwarovou detekci pohybu, takže nebude obrázky ukládat například každou sekundu, ale náhodně. Plánuji, že se obrázky budou ukládat do adresářový struktury ve formátu YYMMDD/HHMMSS.jpg Při každém uloženém obrázku motion pustí příkaz "echo 'YYMMDDHHMMSS NAZEV_KAMERY' > named_pype" No a nějaká aplikace bude z té pojmenované roury číst, a informace o obrázcích ukládat do nějakého vhodného úložiště. Jo a po zaplnění disku obrázky hodlám staré obrázky mazat, počítám se zhruba 30 dením záznamem - 3600*24*30 = 2592000. Ve webové aplikaci budu chtít přehrát obrázky od určitého data, tedy bude muset k tomu datu najít nejbližší uložený snímek, dále snímek co je hnedka po něm... Hodlám to spáchat v jazyce Erlang. Chci to napsat proto, abych tak nějak naučil v Erlangu programovat - tedy jakási cvičná/výuková aplikace.
cameraid_pk int autoincrement primary name varchar(64) description text/textblob/ placement varchar(255)picture
pictureid_pk bigint autoincrement primary cameraif_pk_fk int index (foreign key cameraid_pk) datetaken DATATIME index filename varchar(1024)picture2 (lepší)
pictureid_pk bigint autoincrement primary cameraif_pk_fk int index (foreign key cameraid_pk) datetaken DATA indexjinak dělení na YYMMDD a HHMMSS je nedostatečné bo tam musí být identifikátor camery:
YYMMDD/HHMMSS_CAMERAID CAMERAID/YYMMDD/HHMMSS YYYY/MM/DD/CAMERAID_HHMMSS(přičemž CAMERAID jsou vždy 4 znaky/čísla - třeba)
addnumber int
.picture2
je lepší v tom, že má pevnou šířku záznamu a cestu získáváte pomocí:YEAR(datetaken) + '/' + LPAD('0',2,MONTH(datetaken)) + '/' + LPAD('0',2,DAY) + '/' + TIME(HHMMSS) + '_' + LPAD('0',4,cameraif_pk_fk)
.cameraid_pk int autoincrement primary name varchar(64) cameraif_pk_fk int index (foreign key cameraid_pk) description text/textblob/
CHECKOPOINT/CAMERAID/YYYY/MM/DD/HHMMSS
Tiskni
Sdílej: