Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
mysql> select cast(-1 as unsigned); +----------------------+ | cast(-1 as unsigned) | +----------------------+ | 18446744073709551615 | +----------------------+ 1 row in set (0.00 sec)
select cast(18446744073709551615 as signed );
sql_mode
na STRICT_ALL_TABLES
, Vám to řetězec neořízne.sql_mode
na NO_ZERO_IN_DATE
a NO_ZERO_DATE
žádné 0000-00-00 nebudou.sql_mode
= TRADITIONAL
.SET @@session.sql_mode = 'STRICT_TRANS_TABLES,NO_AUTO_CREATE_USER,NO_ENGINE_SUBSTITUTION'
(+ vypnu autocommit) - a to mně stačí a vyhovuje, ale pokud někomu vyhovuje něco jiného, nebo nechce [využívat tyto výhody TRADITIONAL
je jeho.long i = -1; unsigned long ui = (unsigned long) i;nebo-li C++:
long i = -1; unsigned long ui = static_cast<unsigned long>(i);Ad. každý si zvykne na "jinou mysql"
show create table
pg_dump
při formátu 't' nelze 2× udělat stejný soubor, při nezměněných datech či struktuře.SET @@session.sql_mode = TRADITIONAL
mu usnadní práci v MySQL a vyplatí se na nastavení prostředí se podívat, stojí to jen ½ hodiny.
Ad standard: podpora standardů je vlastnost veskrze dobrá. Např. proto, že že minimalizuje riziko chyb, protože při přechodu z jiné databáze vše funguje, jak má. Kromě toho to není věc, nad kterou by šlo "máchnout rukou", ukazuje to na kulturu a filosofii vývoje daného produktu. Není náhoda, že v mysql s její podporou standardů spousta věcí "funguje" (tzn. funguje jen za danýách podmínek a s danými omezeními), zatímco v postgresql funguje. (podotýkám, že zdaleka ne vše lze vyřešit konfigurací, např. zmatek kolem datetime typů a jejich defaultních hodnot).
Ano - neexistence unsigned v postgresu je nedostatek. Ano - ale v kolika projektech to vadí. Vzhledem k tomu, že existujou hotový extension, tak kdyby byla po tom typu poptávka, tak už je dávno přidanej. Navíc si troufnu tvrdit, že daleko víc lidí v reálu pracuje s IP adresama, než s datama, který jsou právě velký na signed, ale ještě dost malý na unsigned. Tadle nevýhoda je prostě podle mě naprosto nesouměřitelná s nedostatky mysql (níže). N
Nevím, jestli má další debata cenu, pokud myslíte, že jo, tak bych prosil o vyjádření, jaký důvod by člověk měl k použití mysql místo postgresu. Zatím jste dodal jeden snadno odstranitelný (unsigned int) a jeden, kde jde o styl práce (jestli definici tabulky získam z sql konzole nebo z commandline). Tak by mě zajímalo, jaké jiné důvody by měly být pro použití mysql. Protože pro použití postgresu je jich spousta, namátkou
- lepší podpora standardů (i po SET @@session.sql_mode = TRADITIONAL) - funkčnost triggerů a referenčních integrit - funkčnost fulltextu a transakcí - podpora CTE - podpora tabulek vracejících procedur - podpora funkčních indexů
atd... Řekněme, že jsem v pozici, kdy si vybírám databázi pro svůj nový projekt. Proč bych měl vybrat právě mysql? Důvodů, proč místo ní vzít postgresql jsem uvedl dost.
Tiskni
Sdílej: