Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
SELECT ENCRYPT('nějaké-heslo')
vrátí asi takovýto řetězec: MeXkFnYUhP7cw
Jakou funkcí v PHP dosáhnu stejného výsledku ? Koukal jsem na mcrypt, crypt, ale stejně jsem nenašel tu správnou password()
.
encrypt()
v MySQL je definovaná dost vágně na to, aby mohla být implementována někde jinde ještě jednou a bylo zaručeno, že obě implementace budou vracet vždy stejné výsledky.
SELECT * FROM .... WHERE ...
uděláš SELECT *, password = ENCRYPT(vstupoduzivatle) as spravneheslo FROM ... WHERE ...
a je to. Nevidim kde je problém.
Nebo taky
SELECT * FROM ... WHERE password = ENCRYPT(vstupoduzivatle) AND ...
podle toho, na co to potřebuejš...
encrypt()
i druhý parametr. Nějak se na něj zapomíná.
Jinak je samozřejmě nesmysl tahat zašifrované heslo z databáze a snažit se ho porovnávat v PHP. Na to máme SQL.
SELECT encrypt('heslo');Pokaždé to vygeneruje něco jiného. První 2 znaky jsou použitá sůl. Když výsledek uložíš do sloupce např. password, tak pro ověření stačí:
SELECT encrypt('heslo',password)=password;Z uloženého hesla
password
použije jen první 2 znaky.
encrypt()
bere z šifrovaného řetězce jen prvních 8 znaků, zbytek ignoruje. Možná proto je místo ní doporučena funkce password()
, která bere v potaz všechny znaky.
// overime existenci mailove schranky
if ($db->query("SELECT email FROM users WHERE email = '$_REQUEST[email]'")->num_rows) {
// overime spravnost zadaneho hesla, bohuzel musime primo imap pripojenim, protoze funkce encrypt v MySQL vraci pokazde jiny retezec
if ($mbox = @imap_open("{127.0.0.1:143/notls}", $_REQUEST['email'], $_REQUEST['old-password'])) {
...
Abyste chápali čeho jsem chtěl dosáhnout - chtěl jsem umožnit uživatelům měnit heslo do jejich schránky.
SELECT (ENCRYPT('ahoj','AB'));Dá vždy stejný výsledek.
ENCRYPT('ahoj','TG');(respektive jako
ENCRYPT('ahoj')
, kde se náhodně vygenerovalo to 'TG')
SELECT CASE WHEN 'TGlcRH68Dkg3g' = ENCRYPT('ahoj',SUBSTRING('TGlcRH68Dkg3g',1,2)) THEN 'rovna se to' ELSE 'NErovna se to' END AS result;Prostě si musíte vzít ty první dva znaky z uloženého encrypt-ovaného řetězce a použít je jako salt.
ENCRYPT()
- ba naopak encrypt('heslo',password)=passwordJako druhý parametr dáš to šifrované heslo v databázi.
ENCRYPT()
bere jen tolik znaků kolik potřebuje, takže ten SUBSTRING()
co jsem psal výše, je naprosto zbytečný až špatný.
if ($db->query("SELECT email FROM users WHERE email = '$_REQUEST[email]'")->num_rows) {
$_REQUEST[]
je protažen mysql_escape_string
em
Jen to prostě ukazuje na to, že používáte něco, s čím neumíte zacházet. A to prostě není dobře, protože jednou vyrobíte prasečinu, která už nevinná nebude.
Fajn, řekněme - smyšelný příklad - že najezdím ročně kolem 200 tisíc kilometrů (jakožto zahraniční řidič tahače), osobní auto umím řídit i se zavázanýma očima a mám za tu dobu za sebou jednu nehodu, kterou jsem nezpůsobil.
Vy najezdíte jakožto běžný motorista ročně kolem 15ti tisíc a máte za sebou třeba 2 zbořená auta vlastní vinou.
Jsem oprávněn Vám říkat, že používáte něco s čím neumíte zacházet a to prostě není dobře, protože jednou někoho zabijete a to už tak nevinné jako sešrotovaná auta nebude ? Je to cesta do pekel.
mysql_escape_string
em odpovídá mému požadavku a jeho formát není nikterak pozměněn.
Mě to naopak připadá jako zbytečné plácání proměnnými. Pokud vám jde čistě jen o modifikaci hodnot v gobálním poli, tak můžu samotnou fci escape_stringu přesunout s klidem do složené části SQL dotazu, kdy se nic modifikovat a znovu přiřazovat nebude.
Ale tohle, jsou jen detaily u tak jednoduché části kódu, jako je ten, který jsem napsal. Modifikace hodnot v globálním poli je možná trošku prasečina a možná se to ani nemá, ale v mém případě použití to nehraje roli.
SELECT * FROM tabulka;
", který nacházím i v komerčních aplikacích. Prostě si to někdo zjednodušil a pak už se k danému kódu nevrátil, protože mu připadal OK. Chybu to nezpůsobí hned a nemusí to způsobit nikdy, ale udržovatelnosti programu to neprospěje. Ovšem je to mnohem menší zlo, než modifikace superglobálních polí.
mysql_escape_string
k přepsání hodnoty pole z požadavku je první polovina vytvoření SQL injection. Pak se vám někde stane, že tu hodnotu escapujete dvakrát, jako opravu to escapování zrušíte a tam, kde se to escapovalo správně jednou, máte vyrobené SQL injection. Mnohem lepší je vyhnout se přepisování parametrů požadavku, vyhnout se i mysql_escape_string
a použít parametrizované dotazy.
Tiskni
Sdílej: