Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.4 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.
Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Infrastrukturu pro chatovací aplikaci Telegram provozuje člověk s vazbami na ruské zpravodajské služby. Upozorňují na to investigativní novináři z redakce iStories. „Vedneev dodává služby ruskému státu včetně jeho jaderného institutu nebo zpravodajské službě FSB,“ říká v podcastu Antivirus novinář Jan Cibulka. Uživatelům, kteří si chtějí své informace chránit, doporučuje Telegram vůbec nepoužívat, a raději zvolit jednu z alternativ, WhatsApp nebo Signal.
The Trump Organization spustila ve Spojených státech mobilní síť Trump Mobile s neomezeným tarifem The 47 Plan za 47,45 dolarů měsíčně a představila vlastní značku telefonů The T1 Phone s Androidem za 499 dolarů.
Vývojáři KiCadu se na svém blogu rozepsali o problémech KiCadu v desktopových prostředích nad Waylandem. KiCad běží, ale s významnými omezeními a problémy, které podstatně zhoršují uživatelský komfort a vývojáři je nedokážou vyřešit na úrovni KiCadu. Pro profesionální používání doporučují desktopová prostředí nad X11.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
sl1 sl2 1 --xDas 2 a-xas 3 --x--Udělat to pomocí LIKE trvá strašně dlouho, proto bych rád věděl, zda to jde udělat indexovaně? Je mi víceméně jedno jestli se bude hledat třeba podle sloupce typu VARCHAR či např. podle INTu, kde by se hledalo binární operací AND, ale potřebuju na to vytvořit a používat indexy. Jak na to?
CREATE TABLE foo(s text); CREATE INDEX ON foo USING GIN ((substring(s FROM 1 FOR 1)); CREATE INDEX ON foo USING GIN ((substring(s FROM 2 FOR 1)); CREATE INDEX ON foo USING GIN ((substring(s FROM 3 FOR 1)); SELECT * FROM foo WHERE substring(s FROM 3 FOR 1) = 'x';tahle podminka bude mit dost mizernou selectivitu - dost mozna ze problem je jenom v like a stacilo by nepouzivat like
SELECT * FROM foo WHERE substring(s FROM 3 FOR 1) = 'x';Jeste by slo pouzit hstore:
postgres=# create or replace function pack(text) returns hstore as $$ SELECT string_agg(i || '=>' || substring($1 FROM i FOR 1),',')::hstore FROM generate_series(1,length($1)) g(i); $$ LANGUAGE sql IMMUTABLE; CREATE FUNCTION postgres=# select pack('Pavel'); pack -------------------------------------------------- "1"=>"P", "2"=>"a", "3"=>"v", "4"=>"e", "5"=>"l" (1 row) postgres=# select * from xx; a ------- Pavel (1 row) postgres=# CREATE INDEX ON xx USING GIN((pack(a))); CREATE INDEX postgres=# SELECT * FROM xx WHERE pack(a) @> '3=>v'; a ------- Pavel (1 row) postgres=# set enable_seqscan to off; SET postgres=# explain SELECT * FROM xx WHERE pack(a) @> '3=>v'; QUERY PLAN --------------------------------------------------------------------------- Bitmap Heap Scan on xx (cost=12.25..16.51 rows=1 width=32) Recheck Cond: (pack(a) @> '"3"=>"v"'::hstore) -> Bitmap Index Scan on xx_pack_idx (cost=0.00..12.25 rows=1 width=0) Index Cond: (pack(a) @> '"3"=>"v"'::hstore) (4 rows) postgres=# SELECT * FROM xx WHERE pack(a) @> '3=>v, 4=>e'; a ------- Pavel (1 row) postgres=# SELECT * FROM xx WHERE pack(a) @> '3=>v, 4=>x'; a --- (0 rows)Ale co bude rychlejsi netusim - hstore je hodne genericky, takze pokud by tam byla nizka selectivita, tak by to nemuselo byt efektivni
Souhlas... a nebo jít cestou oindexování volání funkce - viz CREATE INDEX, je tam příklad na vytvoření indexu nad lower()
Tak spojeni velkych tabulek muze byt vypocetne velice narocne, to neni zadny mytus, zalezi na konkretni situaci.Je to mýtus. Spojení velkých tabulek nic nestojí. Nákladné je vyhledávání. Zkuste si to. Udělejte si SELECT na spojení tabulek, a pak soustavu SELECTů, která vybere ta samá data bez spojení v databázi (spojení uděláte v aplikaci). To druhé bude pomalejší – hledání použije stejné indexy, ale v druhém případě bude víc režie se spojením, parsováním dotazů apod.
SELECT A.* FROM table1 A JOIN table2 B ON (A.id = B.a_id) WHERE A.id = 1 SELECT A.* FROM table1 A WHERE A.id = 1
Tiskni
Sdílej: