Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
select ID from Vydajka where ( (IdentifikatorStromu,IdentifikatorRodica) in (select IdentifikatorStromu,max(IdentifikatorRodica) from Vydajka group by IdentifikatorStromu) and Ciselnik_StavVyplnovania_ID="5" and DatumVydania<=DATE_ADD(CURDATE(),INTERVAL -30 DAY) )a snažil som sa ho zoptimalizovať pomocou temp tabuľky, len vážne netuším či to je takto dobre (hlavne sa neviem dopracovať k tomu ako sql vlastne interpretuje zdvojený "in")
create temporary table if not exists transfer as (select IdentifikatorStromu as d1,max(IdentifikatorRodica) as d2 from Vydajka group by IdentifikatorStromu); select ID from Vydajka, transfer where ( identifikatorStromu=transfer.d1 and identifikatorRodica=transfer.d2 and Ciselnik_StavVyplnovania_ID="5" and DatumVydania<=DATE_ADD(CURDATE(),INTERVAL -30 DAY) )Za odpoveď, poprípade iné návrhy na optimalizáciu vám vopred veľmi pekne ďakujem.
select count(*) from Vydajka; select count(*) from (select IdentifikatorStromu from Vydajka group by IdentifikatorStromu) t; select count(*) from Vydajka where Ciselnik_StavVyplnovania_ID="5"; select count(*) from Vydajka DatumVydania<=DATE_ADD(CURDATE(),INTERVAL -30 DAY);BTW ta konstrukce SELECT id FROM t WHERE (x, y) in (SELECT x, MAX(y) FROM t GROUP BY x) se mi nelíbí, co je její účel? Čím je maximální IdentifikatorRodica významný? To je nějaké hledání ve stromové struktuře? Pokud ano, asi se to rozbije, pokud se někdy záznamy přečíslují.
in
operátor je zakuklený join
v případě kdy je na pravé straně nějaký výraz nad tabulkou (což máte). A join
je relativně nejdražší operace ze všech. Pokud hledáte poslední záznam z každé skupiny IndentifikátorStromu
zkuste použít OLAP funkce. Tedy asi takto:
select T.ID from ( select V.* ,rank() over (partition by IndentifikátorStromu order by IdentifikatorRodica desc) as rnk from Vydajka V ) T where T.rnk=1 and Ciselnik_StavVyplnovania_ID="5" and DatumVydania<=DATE_ADD(CURDATE(),INTERVAL -30 DAY) ;
Zavedení temp tabulky má smysl pouze v tom případě, že potřebujete data z ní použít 2x (což není Váš případ). Jinak optimizer si dělá temp tabulky automaticky vnitřně pokud nejdou operace seřadit do pipeline. Libovolná operace hash/merge join
, group by
,sort
vede na vnitřní temp tabulky. Ale naopak nested loop join
lze řadit do pipeline stejně jako where/having
filtraci s konstantou-
Zkuste si rozmyslet zda by filtrační podmínky na Ciselnik_StavVyplnovania_ID
a DatumVydania
neměly být ve vnitřním selectu. Mnou uvedený přepis má stejnou sémantiku jako Váš select, ale možná chcete trošku něco jiného.
Pokud používáte mysql/maria/... tak ty, pokud si matně pamatuji, OLAP funkce neuměly. Tam by jste musel sáhnout po kurzoru.
Pokud by jste byl na Oracle tak by šlo použít ještě lepší optimalizaci pomocí konstrukce max(ID) keep (last order by IdentifikatorRodica)
SELECT ID FROM Vydajka WHERE (IdentifikatorStromu, IdentifikatorRodica) IN ( SELECT IdentifikatorStromu, MAX(IdentifikatorRodica) FROM Vydajka WHERE Ciselnik_StavVyplnovania_ID = "5" AND DatumVydania <= DATE_ADD(CURDATE(),INTERVAL - 30 DAY) GROUP BY IdentifikatorStromu)
select IdentifikatorStromu,max(IdentifikatorRodica) from Vydajka group by IdentifikatorStromu
musí projít celou tabulku Vydajka (případně pokud existuje index nad IdentifikatorStromu, IdentifikatorRodica tak projde tenhle index), což je pro něj dost složité.
Klidně je možné, že dotaz upravit moc nepůjde. Pokud není index nad (IdentifikatorStromu, IdentifikatorRodica) asi bych ho zavedl, ale nemusí to být řešení.
Teoreticky by například mohlo být řešení něco takového
select ID from Vydajka v where Ciselnik_StavVyplnovania_ID="5" and DatumVydania<=DATE_ADD(CURDATE(),INTERVAL -30 DAY) and not exists ( select 0 from Vydajka vp where vp.IdentifikatorStromu = v.IdentifikatorStromu and vp.IdentifikatorRodica > v.IdentifikatorRodica )ale fungovalo by to pouze pokud by podmínky na datum a stav nechali jen málo řádků, pak by se pomocí nestedloopů mohlo jen párkrát zeptat do případného indexu. Pokud se nelíbí not exists mělo by fungovat také toto
select v.ID from Vydajka v left join Vydajka vp on vp.IdentifikatorStromu = v.IdentifikatorStromu and vp.IdentifikatorRodica > v.IdentifikatorRodica where vp.ID is null and v.Ciselnik_StavVyplnovania_ID="5" and v.DatumVydania<=DATE_ADD(CURDATE(),INTERVAL -30 DAY)Asi bych také uvažoval o nějakém aplikačním řešení. Je možné, že tabulka Vydajka se plní tak, že by bylo možné si "výsledky" poddotazu někam průběžně ukládat při změně dat. Případně pokud nejsou vždy potřeba zcela aktuální data, tak by bylo možné na poddotaz udělat materializované view s nějakou dobou obnovování a do dotazu připojovat toto view.
Tiskni
Sdílej: