Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
select ID from Vydajka where ( (IdentifikatorStromu,IdentifikatorRodica) in (select IdentifikatorStromu,max(IdentifikatorRodica) from Vydajka group by IdentifikatorStromu) and Ciselnik_StavVyplnovania_ID="5" and DatumVydania<=DATE_ADD(CURDATE(),INTERVAL -30 DAY) )a snažil som sa ho zoptimalizovať pomocou temp tabuľky, len vážne netuším či to je takto dobre (hlavne sa neviem dopracovať k tomu ako sql vlastne interpretuje zdvojený "in")
create temporary table if not exists transfer as (select IdentifikatorStromu as d1,max(IdentifikatorRodica) as d2 from Vydajka group by IdentifikatorStromu); select ID from Vydajka, transfer where ( identifikatorStromu=transfer.d1 and identifikatorRodica=transfer.d2 and Ciselnik_StavVyplnovania_ID="5" and DatumVydania<=DATE_ADD(CURDATE(),INTERVAL -30 DAY) )Za odpoveď, poprípade iné návrhy na optimalizáciu vám vopred veľmi pekne ďakujem.
select count(*) from Vydajka; select count(*) from (select IdentifikatorStromu from Vydajka group by IdentifikatorStromu) t; select count(*) from Vydajka where Ciselnik_StavVyplnovania_ID="5"; select count(*) from Vydajka DatumVydania<=DATE_ADD(CURDATE(),INTERVAL -30 DAY);BTW ta konstrukce SELECT id FROM t WHERE (x, y) in (SELECT x, MAX(y) FROM t GROUP BY x) se mi nelíbí, co je její účel? Čím je maximální IdentifikatorRodica významný? To je nějaké hledání ve stromové struktuře? Pokud ano, asi se to rozbije, pokud se někdy záznamy přečíslují.
in
operátor je zakuklený join
v případě kdy je na pravé straně nějaký výraz nad tabulkou (což máte). A join
je relativně nejdražší operace ze všech. Pokud hledáte poslední záznam z každé skupiny IndentifikátorStromu
zkuste použít OLAP funkce. Tedy asi takto:
select T.ID from ( select V.* ,rank() over (partition by IndentifikátorStromu order by IdentifikatorRodica desc) as rnk from Vydajka V ) T where T.rnk=1 and Ciselnik_StavVyplnovania_ID="5" and DatumVydania<=DATE_ADD(CURDATE(),INTERVAL -30 DAY) ;
Zavedení temp tabulky má smysl pouze v tom případě, že potřebujete data z ní použít 2x (což není Váš případ). Jinak optimizer si dělá temp tabulky automaticky vnitřně pokud nejdou operace seřadit do pipeline. Libovolná operace hash/merge join
, group by
,sort
vede na vnitřní temp tabulky. Ale naopak nested loop join
lze řadit do pipeline stejně jako where/having
filtraci s konstantou-
Zkuste si rozmyslet zda by filtrační podmínky na Ciselnik_StavVyplnovania_ID
a DatumVydania
neměly být ve vnitřním selectu. Mnou uvedený přepis má stejnou sémantiku jako Váš select, ale možná chcete trošku něco jiného.
Pokud používáte mysql/maria/... tak ty, pokud si matně pamatuji, OLAP funkce neuměly. Tam by jste musel sáhnout po kurzoru.
Pokud by jste byl na Oracle tak by šlo použít ještě lepší optimalizaci pomocí konstrukce max(ID) keep (last order by IdentifikatorRodica)
SELECT ID FROM Vydajka WHERE (IdentifikatorStromu, IdentifikatorRodica) IN ( SELECT IdentifikatorStromu, MAX(IdentifikatorRodica) FROM Vydajka WHERE Ciselnik_StavVyplnovania_ID = "5" AND DatumVydania <= DATE_ADD(CURDATE(),INTERVAL - 30 DAY) GROUP BY IdentifikatorStromu)
select IdentifikatorStromu,max(IdentifikatorRodica) from Vydajka group by IdentifikatorStromu
musí projít celou tabulku Vydajka (případně pokud existuje index nad IdentifikatorStromu, IdentifikatorRodica tak projde tenhle index), což je pro něj dost složité.
Klidně je možné, že dotaz upravit moc nepůjde. Pokud není index nad (IdentifikatorStromu, IdentifikatorRodica) asi bych ho zavedl, ale nemusí to být řešení.
Teoreticky by například mohlo být řešení něco takového
select ID from Vydajka v where Ciselnik_StavVyplnovania_ID="5" and DatumVydania<=DATE_ADD(CURDATE(),INTERVAL -30 DAY) and not exists ( select 0 from Vydajka vp where vp.IdentifikatorStromu = v.IdentifikatorStromu and vp.IdentifikatorRodica > v.IdentifikatorRodica )ale fungovalo by to pouze pokud by podmínky na datum a stav nechali jen málo řádků, pak by se pomocí nestedloopů mohlo jen párkrát zeptat do případného indexu. Pokud se nelíbí not exists mělo by fungovat také toto
select v.ID from Vydajka v left join Vydajka vp on vp.IdentifikatorStromu = v.IdentifikatorStromu and vp.IdentifikatorRodica > v.IdentifikatorRodica where vp.ID is null and v.Ciselnik_StavVyplnovania_ID="5" and v.DatumVydania<=DATE_ADD(CURDATE(),INTERVAL -30 DAY)Asi bych také uvažoval o nějakém aplikačním řešení. Je možné, že tabulka Vydajka se plní tak, že by bylo možné si "výsledky" poddotazu někam průběžně ukládat při změně dat. Případně pokud nejsou vždy potřeba zcela aktuální data, tak by bylo možné na poddotaz udělat materializované view s nějakou dobou obnovování a do dotazu připojovat toto view.
Tiskni
Sdílej: