Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Řešení dotazu:
... lebo ten pan to pise do 5 notesov a ma vtom bordel.Okamžitým zlepšením by mohlo byť používanie tabuľkového editora, napr. Google Sheets. Nahradiť tým papierové notesy možno do 15 minút. Následný pokus o automatizáciu, kontrolu či akékoľvek pohodlie môže veľmi dobre slúžiť ako analýza problému. No a keď bude problém analyzovaný, pozrel by som sa na: Brentiv Rentax YMMV; možno je stále cieľom naučiť sa full-stack development aplikácií. Yeah!
Beginning Database Design Solutions, Rod Stephens MySQL, Paul DuBois MySQL Cookbooks, Paul DuBois Programming PHP: Creating Dynamic Web Pages, Tatroe, MacIntyre, Lerdorf PHP Cookbook: Solutions & Examples for PHP Programmers, David Sklar, Adam Trachtenberg Mistrovství - PHP a MySQL, Luke Welling, Laura Thomson PHP for the Web: Visual QuickStart Guide, Larry Ullman PHP and MySQL for Dynamic Web Sites: Visual QuickPro Guide, Larry Ullman PHP Advanced and Object-Oriented Programming: Visual QuickPro Guide, Larry Ullman Effortless E-Commerce with PHP and MySQL, Larry Ullman PHP 6 Programujeme profesionálně, Ed Lecky-Thomson, Steven D. Nowicki PHP Objects, Patterns, and Practice, MATT ZANDSTRA PHP in Action: Objects, Design, Agility, Reiersol, Baker, ShiflettVe firmách se zpravidla používá nějaký framework, třeba Laravel.
…a tak vznikl další naprosto zbytečný vendor lock-in.
Já ji sice taky nevidím, ale odvozuju ji z názvu této stránky.
Navíc nejde až tolik o dostupnost zdrojových kódů (což je taková podivná mantra), ale o otevřené formáty dat a vendor lock-in. Takže pokud by například někdo mohl vzít adresáře s Oracle databází a otevřít je v nějakém jiném databázovém systému, komerčním nebo open-source, byl by to velký krok vpřed. Jenže nic takového není možné.
Tedy jakmile si člověk nedá pozor a bude ukládat příliš velké obrázky těch půjčovaných lyží, může velmi snadno a rychle skončit v situaci, kdy se přiblíží těm 11 GB a raději zaplatí nehoráznou sumu za licenci, než aby prostě nedělal nic a pokračoval dál v podnikání — jako třeba v případě PostgreSQL.
Tiskni
Sdílej: