Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
cd /usr/local gunzip < mysql-3...... atd ln -s .... xxxxx mysqlDále následuje mysql_install_db ... který jak je uvedeno výše neprovede to co se očekává ... ( neprovede nic ... končí chybou ) ... tak si myslím, že mi v tomto žádná kniha asi nepomůže. Na netu jsem četl článek, který popisuje instalaci z RPM ... prý zapisuje skript do /etc/rc.d/ ( u mě ne ) a vytváří my.conf ( taktéž není ... ani podobný ) ... takže to opět nevidím na problém, který mi vyřeší kniha. A dále nevím jak mi může kniha pomoct k tomu, když se mi v systému vytvoří uživatel a skupina ke kterým nedostanu heslo ( není to prázndé, není to mysql ... prostě nevím ) ... bohužel nejsem hacker, takže nevím jak se k němu dostat. Sice ho mohu jako root změnit, ale určitě to není vymyšleno takto nešikovně.
/usr/bin/mysqladmin -u root password HESLO01Přičemž službu safe_mysqld jsem pouštěl jako uživatel mysql, který má své heslo HESLO02. Ale za žádnou cenu nemohu tu službu ukončit. Zadám-li :
/usr/bin/mysqladmin -p shutdown,jsem dotázán na heslo. Ať zadám heslo HESLO01 nebo HESLO02 dostanu tuto informaci :
/usr/bin/mysqladmin: connect to server at 'localhost' failed error: 'Access denied for user 'blackshark'@'localhost' (using password: YES)'Upřímně tomu nerozumím. Proč když zadám heslo root pro MySQL tak se server neukončí a vyhazuje to informaci o zcela jiném uživateli ( jeho shel je puštěný ) a zadám-li heslo uživatele, který server spustil dostanu naprosto totožnou informaci ? ??? Co dělám blbě ?
/usr/bin/mysqladmin -u root password heslonenastaví heslo pro superuživatele, který se pak může k serveru pomocí tohoto zadaného hesla připojit ? Nebo když spustím mysql jako uživatel XY vyžaduje to heslo právě pro tohoto uživatele ? Pokud ano, jak mohu nastavit heslo i pro jiné uživatele ? Nebo je to zbytečné ?
Tiskni
Sdílej: