Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Nevím, jestli tento dotaz nepatří spíš do linuxové poradny. Těžko říct, kde udělali soudruzi z NDR chybu...
Mám notebook Asus M2N s interní Combo Drive. Tři fakta:
Vypalování CD ve formátu ISO funguje normálně.
Čtení DVD i CD rovněž funguje.
Zápis na CD ve formátu UDF nefunguje.
K bodu 3 bych ještě rád poznamenal:
Mount tvrdí, že mechanika je nastavená na read-only. To je s prominutím hovadina a příkaz hdparm to snadno potvrdí.
Lze udělat remount na read-write, nicméně zápis mlčky nefunguje (viz dále).
V logu se objeví stovky hlášek jako tahle:
ATAPI device hdc: Error: Illegal request -- (Sense key=0x05) Invalid address for write -- (asc=0x21, ascq=0x02) The failed "Write 10" packet command was: "2a 00 00 00 3f 22 00 00 01 00 00 00 00 00 00 00 " end_request: I/O error, dev hdc, sector 64648 hdc: command error: status=0x51 { DriveReady SeekComplete Error } hdc: command error: error=0x50 { LastFailedSense=0x05 } ide: failed opcode was: unknown
Čtení média funguje naprosto normálně, a to i po pokusech o zápis.
Zápis nehlásí vůbec žádnou chybu a zdánlivě lze na médium normálně kopírovat soubory.
Umount se tváří, že je všechno v pořádku, ale změny se na médiu samozřejmě nijak neprojeví.
Tohle howto je plné nesmyslů a nefunguje:
# pktsetup /dev/pktcdvd0 /dev/cdrw0 open packet device: No such device or address
Existuje tedy nějaká možnost, jak v Linuxu zapisovat UDF? Mám takový dojem, že neexistuje a že navzdory fámám, které kolují, UDF nikdy nikde v praxi nefunguje. Kéž bych se mýlil!
No nazdar, takže všechno je jinak... Ten příkaz pktsetup už vůbec nevyžaduje vytváření speciálních souborů předem. A první parametr je jenom číslo.
Teď už to chyby nehlásí, ale nějak mi to zničilo médium. Asi mám špatnou mechaniku. A ztratil jsem tři hodiny řešením takové kraviny. Připadám si jako LAMA. Jdu se bodnout. Koupím si větší flashdisk.
Tiskni
Sdílej: