Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
ISR(TIMER0_OVF_vect) { TCNT0=6; longac++; if (longac>230) { display_voltage(); longac=0; } if (engine_active) { if (OCR1A <= motor_stop && E_llllNEW) { E_llll = E_llllNEW; E_llllNEW = 0; } if (E_a) { if (! OCR1A) { bitClear (PORTC, PC1); bitSet (PORTC, PC0); } } else { if (! OCR1A) { bitClear (PORTC, PC0); bitSet (PORTC, PC1); } } if (OCR1A < E_llll) { OCR1A++; } if (OCR1B < E_pppp) { OCR1B++; } if (OCR1A > E_llll) { OCR1A--; } if (OCR1B > E_pppp) { OCR1B--; } } if ((OCR1A+OCR1B)==0) engine_active=0; } ISR(USART_RXC_vect) { unsigned char status,data,i; status=UCSRA; data=UDR; if ((status & (FRAMING_ERROR | DATA_OVERRUN))==0) { if((data=='\n')) { rs232enter=1; } if(data>=32 && data<=126) { i=RX_BUFFER_SIZE-1; while(i>0) { rx_buffer[i]=rx_buffer[i-1]; i--; } rx_buffer[0]=data; } } }
voltage=analog2v(convertanalog(0)); write(PSTR("Akumulátor: ")); writestr(voltage2float(voltage)); void putchar1(char c) { while (!(UCSRA & DATA_REGISTER_EMPTY)); UDR=c; } void write(char *sss){ char k; while ((k=pgm_read_byte(sss++))) { putchar1(k); } } void writestr(char *sss){ char k; while ((k=(*sss++))) { putchar1(k); } }Funkce pro zjištění napětí jsem opráskl odtud: http://tuxgraphics.org/common/src2/article07061/
analog.c /* vim: set sw=8 ts=8 si et: */ /* * ADC functions for atmega8. * Author: Guido Socher, Copyright: GPL * http://tuxgraphics.org/electronics/ */ #include <avr/io.h> //----------------EDIT HERE---------------------------------------- // VDIV = (Rx+Ry)/Rx, change this according to the division factor of Rx and Ry // // This is if you do not use any resistor for Rx and Ry=4K7 (measure up to 2.5V): //#define VDIV 1.0 // // Ry=4K7 Rx=4K7 -> divide by 2 (measure up to 5V) #define VDIV 7.745 // convert adc reading to voltage unsigned int analog2v(unsigned int aval) { float r; // 100* 2.56*VDIV/1024: r=(aval * VDIV )/4.0; return((unsigned int)(r+0.5)); } //-------------END EDIT HERE---------------------------------------- // return analog value of a given channel. Works without interrupt unsigned int convertanalog(unsigned char channel) { unsigned char adlow,adhigh; /* enable analog to digital conversion in single run mode * without noise canceler function. See datasheet of atmega88 page 250 * We set ADPS2=1 ADPS0=1 ADPS1=1 to have a clock division factor of 128. * This is needed to stay in the recommended range of 50-200kHz * Clock freq= 14MHz or 18 MHz * ADEN: Analog Digital Converter Enable * ADIE: ADC Interrupt Enable (0=no interrupt) * ADIF: ADC Interrupt Flag * ADCSR: ADC Control and Status Register * ADPS2..ADPS0: ADC Prescaler Select Bits * REFS: Reference Selection Bits (page 203) */ // int-ref with external capacitor at AREF pin: // atmega8: 2.56V int ref=REFS1=1,REFS0=1 // atmega88: 1.1V int ref=REFS1=1,REFS0=1 // write only the lower 3 bit for channel selection // #ifdef USEAVCCREF // AVcc ref ADMUX=(1<<REFS0)|(channel & 0x0f); #else // Use the intenal ref: ADMUX=(1<<REFS1)|(1<<REFS0)|(channel & 0x0f); #endif // ADCSRA=(1<<ADEN)|(1<<ADPS2)|(1<<ADPS1)|(1<<ADPS0); // switch off digital input line: //DIDR0=(1<<channel)& 0x1f; // start conversion ADCSRA|= (1<<ADSC); while(bit_is_set(ADCSRA,ADSC)); // wait for result adlow=ADCL; // read low first !! adhigh=ADCH; return((unsigned int)((adhigh<<8)|(adlow & 0xFF))); } analog.h /* vim: set sw=8 ts=8 si et : */ /* * Title : C include file for analog conversion * Copyright: GPL V2 * Autor: Guido Socher * http://tuxgraphics.org/electronics/ */ #ifndef ANALOG_H #define ANALOG_H // return analog value of a given channel. extern unsigned int convertanalog(unsigned char channel); extern unsigned int analog2v(unsigned int aval); #endif /* ANALOG_H */
Tohle je kód te funkcevoltage=analog2v(convertanalog(0)); write(PSTR("Akumulátor: ")); writestr(voltage2float(voltage));
display_voltage()
, kterou voláš v přerušení při přetečení časovače? Jestli jo, tak je problém jasný - při běhu obsluhy přerušení je zakázaná obsluha jiných přerušení, takže ISR(USART_RXC_vect)()
se neprovede včas a UDR přeteče.
Je potřeba zbavit se kódu, který může běžet dlouho, a vykonává se se zakázaným přerušením. Možnosti:
1) Nevím, jak vypadá tvoje funkce main()
, ale jestli je tam jenom nekonečná prázdná smyčka, tak můžeš definovat globální proměnnou, která bude do hlavní smyčky signalizovat, že se má provést měření, a odvysílat výsledky. Např.:
// globální proměnná je definovaná někde na začátku volatile unsigned char signal_pro_mereni; //musí být volatile void main () { ... signal_pro_mereni = 0; // to přijde někam na začátek ... ... while (1) { if (signal_pro_mereni) { // do prázdné smyčky se přidá měření signal_pro_mereni = 0; display_voltage(); } } } ISR(TIMER0_OVF_vect) { TCNT0=6; longac++; if (longac>230) { signal_pro_mereni = 1; longac=0; ... }Rozdíl je v tom, že v tomto případě se měření provede s povoleným přerušením, takže když přijdou data ze sériového portu, tak se přijmou. (Samozřejmě musíš zajistit, aby přijetí dat a zpracování příkazů nezpůsobilo nějakou kolizi v odvysílání.) 2) Na čas nejnáročnější je samotné vysílání po sériovém portu, možná bude stačit ho spouštět v přerušení. Např.:
#define BUFFER_LEN 128 unsigned char outbuffer[BUFFER_LEN]; // buffer pro odesílání, velikost upravit podle potřeby unsigned char out_len; // délka dat unsigned char index; // odtud se bude vysílat volatile unsigned char vysila_se; void write (char *sss) { unsigned char k; if (vysila_se) return; if (out_len == BUFFER_LEN) return; while ((k = pgm_read_byte(sss++))) { outbuffer[out_len++] = k; if (out_len == BUFFER_LEN) break; } } void writestr(char *sss){ char k; if (vysila_se) return; if (out_len == BUFFER_LEN) return; while ((k=(*sss++))) { outbuffer[out_len++] = k; if (out_len == BUFFER_LEN) break; } } void odvysilat() { if (vysila_se) return; if (!out_len) return; if (out_len == 1) { UDR = outbuffer[0]; out_len = 0; return; } vysila_se = 1; out_index = 0; UDR = outbuffer[out_index++]; UCSRB |= (1 << UDRIE); } ISR (USART_UDRE_vect) { UDR = outbuffer[out_index++]; if (out_index == out_len) { UCSRB &= ~(1 << UDRIE); vysila_se = 0; out_len = 0; } }Funkce
write()
a writestr()
naplní vysílací buffer a zavolání odvysilat()
ho odvysílá po sériovém portu. Program běží dál a jenom se občas přeruší, když je potřeba zapsat další znak do UDR.
(Tenhle konkrétní kód jsem netestoval, ale obvykle to dělám podobně a funguje mi to, takže princip je v podstatě v pořádku.)
3) V putchar()
periodicky testovat UCSRA & (1 << RXC)
a když se zjistí přijatý znak, tak zavolat nějakou funkci, která bude duplikovat kód obluhy přerušení USART_RXC_vect, ale to mi přijde dost ošklivé.
P.S.: Jestli ty tři řádky na začátku nejsou v display_voltage()
, tak sem hoď ještě display_voltage()
.
while (1) { if (je co dekódovat) { // předpokládám, že to tam je nějak takhle dekódovat; } if (signal_pro_mereni) { signal_pro_mereni = 0; display_voltage(); } }Nevýhoda je, že vysílání ti zablokuje dekódování těch příkazů a ty se dokódují, až když se dovysílá. Pokud to nepůjde ani takhle, tak ti zbývá jenom možnost 2 nebo 3.
ISR(XXX_vect, ISR_NOBLOCK)
{
...
}
Tak bych nadefinoval TIMER0_OVF_vect, s tím, že při vstupu do přerušovací rutiny stopnu časovač TIMER0 a na konci rutiny ho zase spustím. Nevýhoda je v tom, že by měření neprobíhalo v periodických intervalech, intervaly mezi měřeními by se měnily podle toho kolik času by ATmega strávila vysíláním dat.
Tiskni
Sdílej: