Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
xrandr --output LVDS --set BACKLIGHT_CONTROL native.
Zajímalo by mě, jestli tu někdo má taky jakoukoliv intelovskou grafiku, jestli mu ztmavování funguje hned, nebo taky musí něco nastavovat. Ztmavování jde provést na ubuntu/debianu utilitou xbacklight, v novějších ubuntu už funguje rovnou.
Tohle se týká jenom notebooků, předpokládám že na stolním počítači by ztmavování musel umět monitor. Tím ztmavováním myslím ztmavení obrazu pro úsporu baterie, ne že si zmenším gammu nebo tak něco.
xrandr --verbose | grep BACKLIGHT
v terminálu. Je to docela divné, o takovém chování jsem ještě nikde nečetl. Zkusil bych možná jinou distribuci, třeba live CD ubuntu, tam mě ztmavování funguje už v live session.
Přidejte i výstup
lspci -nn | grep VGA
ať je jasno, co máte za kartu a revizi. Ale opensuse nemám ani neplánuju, takže nevím, čím by to tam mohlo být.
Patrně je to hw záležitost.
me@hp6710b:~$ xrandr --verbose | grep BACKLIGHT BACKLIGHT_CONTROL: combination BACKLIGHT: 18515 (0x00004853) range: (0,18515) me@hp6710b:~$ lspci -nn | grep VGA 00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller [8086:2a02] (rev 0c)
Tiskni
Sdílej: