GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 16.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
TikTok ve Spojených státech v sobotu večer místního času přerušil činnost. Uživatelé čínskou firmou vlastněné sociální sítě dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat. TikTok je momentálně nedostupný v obchodech s aplikacemi Google Play a App Store. Podle zákona přijatého loni a potvrzeného v pátek soudem měla platforma do dneška přerušit spojení se svou mateřskou společností ByteDance, která sídlí v Číně, nebo činnost v
… více »Wings 3D, tj. open source 3D modelovací program naprogramovaný v programovacím jazyce Erlang zaměřený na modelování pomocí subdivision a inspirovaný programy Nendo a Mirai od Izware, byl vydán v nové opravné verzi 2.4.1. Ke stažení již také ve formátu Flatpak z Flathubu.
Webový prohlížeč Dillo byl vydán ve verzi 3.2.0. Přidává podporu vzorců v SVG, obrázků ve WebP, změny velikosti stránky či možností posouvání. Nedávno oslavil 25. výročí vzniku.
Hra Mini Thief je na Steamu zdarma napořád, když aktivaci provedete do 24. ledna do 19.00 [ProtonDB].
Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.
Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.
Dobrý den,
kamarádka si bude kupovat notebook. Dala mi za úkol , abych jí vybral ten "nejlepší" v cenové relaci kolem 14000,--. Vybíral jsem tak dlouho, až mi zůstaly dva 15,4" -- jeden s procesorem AMD Athlon X2, druhý s procesorem Intel Core 2 Duo. Konkrétně Asus F5Z-AP009C a Asus F5RL-AP432C. Teď ale pojďme k dotazu.
Jeden má grafiku ATI Mobility Radeon HD 3200, druhý ATI XPRESS 1100 (128 MB sdílené paměti). Moje otázka:
Která z těhle dvou grafik je lepší (bez ohledu na operační systém)? Která je lepší pro GNU/Linux?
Předem děkuju za všechny reakce.
Kamarádka od toho notebooku nečeká velkou výdrž na akumulátor, ani nějakou zázračnou kvalitu zpracování. Prostě jí stačí, aby to slušně fungovalo...
Díky.
zdravím, určitě bych bral HD - dá se na něm rozchodit spousta nových her. Mám notebook F5Z a co se týká 3D akcelerace, myslím, že nejlepší způsob jak skloubit 3D a Linux je, že si nainstalujete linux a windows, stejně tak jako to mám já. Přes linux jedu všechnypro mne potřebné věci od mailu, internetu přez film až po vypalování dat, prostě vše. Když si chci zahrát nějkou hru, jednoduše rebootnu do windows a hraju... Když se ve win neleze na net a máte nainstalovány pouze aplikace(hry), které potřebujete, je to rychlovka.. Nejsem žádný odborník, ale jako uživatel jsem takto naprosto spokojen.
Já mám notebook HP 6735s a distribuci Ubuntu 9.04 64 bitů a grafika mi funguje vcelku dobře. Nesvobodné ovladače nebylo problém přes správce nesvobody nainstalovat. Výkon je v pohodě, Urban Terror, Enemy territory a Warzone2100 mi například fungují bez problémů. Některé jiné hry mi ale padají a nezbývá mi nic jiného než tvrdým restartem resetovat noťas. Dělá to tak např. u Extreme tux racer nebo Trackmania Nations Forever přes playonlinux. Celkem mě to štve, ale alespoň pořád nesedím u kompu. Zkoušel jsem i jiné distribuce (Fedora, Mandriva, OpenSUSE), ale tam se mi 3D nepovedlo rozchodit.
Rozhodne HD3200. Istalovaljsem Mandrivu 2009.1 na podobny notebook od HP. A zadny problemy s grafikou nebyly. 3D akcelerace fungovala jak s otevrenymi tak i s proprietarnimy ovladaci.
Dobry vecer.
Uvazuji nad koupi www.alza.cz/hp-compaq-6735s-d104227.htm a ma oblibena diostribuce je prave Mandriva. Rad bych se vyhnul spouste neprijemnosti s dlasim hw nedostatky a tak se zeptam radeji i zde.
1. Funguje po onstalaci vse nebo je potreba neco v tomto ntb nastavovat ? Pripadne co to je a jak.
2. Kolik ma tato sdilena grafika pameti? Nikde se mi nepodarilo zjistit jeji hodnotu.
Po instalaci da se rict ze nic nastavovat neni za potrebi. Jedine treba doinstavolat balciky pro praci s bluetooth, ale kdyz v ovladacim centru podivas se na hardware tak Mandriva jich avtomaticky doinstaluje. Take kdyz budes nastavovat pripojeni k internetu pres WIFI, tak system pozada o instalacni medium a vse potrebne doinstaluje.
Nezkousel jsem jestli ze funguje Express Card slot a modem.
Jedine co jsem nastavoval po intsalaci byla zvukovka. Spis prehravani zvuku na vestavenych reprackach. Jestli ze nemylim se tak treba do souboru /etc/modprobe.d/options pridat radek options snd-hda-intel model=laptop enable=1 index=0 (kdyz soubor neexzistuje treba ho tam vytvorit).
Pro sprovozneni Skype treba vypnout PulseAudio pres ovladaci centrum Mandriva Linux.
Na teto strance je vice infomace vcetne zprovozneni horkych klaves http://www.linlap.com/wiki/hp-compaq+6735s.
Bohuzel nevim kolik pameti tato karta umi sdilet z RAM. Protoze jsem to instaloval svemu kamaradovi a nedival jsem do nastaveni BIOS. Ale zkusim ho zeptat. Ale domnivam se ze min. 128MB by to melo umet.
Dekuji za pomoc nejspis u nej zustanu ikdyz bych mohl jit i na drazsi modely ale u nich vznika spousta problemu s prave funkcnosti pod Linuxem. Jeste se nekde dopidit k te velikost graficke pameti aby tam nebylo jen 64 nebo pouze 32 MB.
Zdravím. Dopídit se bylo vcelku snadné. Takže obavy stranou, protože maximálně možná alokovaná paměť je až 512 MB dle tohoto a věřit se tomu dá. Zkrátka dnešní integrované GPU si z operační paměti ukousnou tolik, kolik je třeba. Např. nVidia M9600GT má svých 512 MB a celkem může nabýt až 1790 MB, takže až 1278 MB si uhryzne. A to se vyplatí Jó a tu X1100 si už najdeš předpokládám.
Dekuji mnohokrat za pomoc.
Odkaz uz je v zalozkach a treba se jeste bude hodit. Po pravde vic nez tento ntb se mi libi jiny ale mam u nej strach prave z funkcnosti pod linuxem
grafika: nVidia GeForce 9300 GS s 256 MB vlastní paměti
Zvuk: HD zvuk (RealTek ALC883)
Zbytek se bud doladi a nebo nedoladi ale zvuk a grafika aspon v rozumnem rozliseni treba i docasne bez 3D bych mel rad.
Cely ntb je zde : http://www.alza.cz/msi-ex720x-056cz-d126704.htm
poradi jeste jednou nekdo a prida nazor? HP je minimum do ceho bych jeste sel tento je tak nejak maximum ...
Jeste jednou dekuji za pomoc.
To MSI bude naprosto v pohodě. Dokonce po stránce hardware a Linux lépe než to HP. Jediné čím si nejsem jist je webkamera. Hodně záleží na použitém čipu, snímači, zkrátka jestli to v Linuxu pojede. Můj Pavilion je good. Ale např. externí Labtech nebo některé Genius dodnes nic.
Jeste jednou diky. Doufam ze mate pravdu a vazne to pujde.Kameru prinejhorsim ozelim jak jsem psal na zacatek a zakladni praci mi staci grafika a zvuk. A grafika i bez 3D to vse muze prijit klidne az s dalsi verzi Mandrivy. Takze jestli tam nepujde jen kamera budu stasnej jak blecha.
Myslím, že budeš velká blecha. Jen si tak vzpomínám, že snad všechny notebooks co mi prošli rukama (Acer, HP a Dell) s webkamerou problémy nebyly. Alespoň v Ubuntu 32 bit. Ale je fakt, že vždy šlo jen o test hardware běží neběží v Linuxu napoprvé. No a Mandriva by měla být snad také v pohodě co občas čtu, osobně nepoužívám. Ze zvědavosti dej vědět jak to dopadlo.
Tiskni Sdílej: