Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Projekt Libreboot (Wikipedie) vydal novou verzi 20230319 svého svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy. Přibyla například podpora Lenovo ThinkPadů W530 a T530. Libreboot je distribucí Corebootu bez proprietárních blobů.
Na YouTube jsou k dispozici videozáznamy z 20. konference SCALE (Southern California Linux Expo). Závěrečnou přednášku měl dnes již osmdesátiletý Ken Thompson. Na otázku, jaký operační systém používá, odpověděl: "Většinu svého života jsem používal Apple, protože jsem se do této společnosti tak trochu narodil. Poslední dobou, myslím posledních pět let, jsem ale kvůli Applu více a více depresivní. To, co dělá s něčím, co by vám mělo umožnit
… více »Byla vydána verze 10.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd, určené pro záchranu systémů a dat. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 6.1.20.
Byla vydána verze 16.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++ a Polly.
O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2023 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).
Na Crowd Supply běží kampaň na podporu open source notebooku MNT Pocket Reform od společnosti MNT Research. Notebook má mechanickou klávesnici s RGB podsvícením a 7 palcový displej s rozlišením 1920×1200 pixelů. Cena začíná na 899 dolarech. Před třemi lety proběhla úspěšná kampaň na podporu notebooku MNT Reform.
take tie elektroinstalacne rurkyalias husi krky
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Nebolo by lepsie/jednoduchsie tam natiahnut iba take tie elektroinstalacne rurky, tie zaliat betonom a kabelaz natiahnut dodatocne ?Ano, tak by to udelal kazdy rozumne uvazujici clovek, ktery mysli do budoucna. Ale i ty trubky maji nejakou instalacni teplotu, coz na faktu nic nemeni.
a prave proto rikam - husi krk - nebo neco, v cem to pujde vymenit.
ad tech 30m - jeste jsem se preptal kamarada, a protahli opticke vlakno ~30m pod silnici. na nase vlastni uspechy, co se tyce nejvetsi delky, si tedka nevzpomenu. tech husich krku se vyrabi nekolik druhu. rekl bych, ze budou delat i nejaky bez vrubu uvnitr.
dalsi vec je ta, ze je mozne ten husi krk na nekolika mistech prerusit a dat si tam napr. krabice resp. je zalit do betonu. nebo udelat sachty. nevim, jak to resi v budovach - podlahy vazne nejsou moje specializace :) v nouzi proste preruseni v podobe vycuhujicich krku. ten beton snad nebude podlaha, po ktere se bude chodit, nebo ano?
vymyslet lze cokoliv, vse je otazka penez. rozhodne bych nesetril, protoze za pripadne problemy nam to nikdy nestalo resp. ten cas, ktery jsme tomu ve finale museli venovat navic.
Těžko navíc ručit za odvedenou práci.
Ta kabeláž se tak jako tak musí po montáži proměřit. V tomto je ručení stejné jako při instalaci suchu a teple.
Právě a to je právě to co nechtěli. Chtěli to natáhnout a pak zalít betonem. A do toho nejdu.. Jednak je nesmysl se to snažit v mraze dávat do zásuvek a jednak za to nelze ručit.
Tam je ale větší problém s UV zářením a křehnutím toho plastu než s mrazem. Ven patří venkovní kabel s PE izolací.
Natáhnul jsem ven normální ethernet omotaný bílou folií a po třech letech se na jednom místě přeřízl o ostrý plechový parapet. Jinak byl vpohodě.
Ano, to odpovádá specifikacím. INSTALAČNÍ teplota 0°C - 50°C, PROVOZNÍ TEPLOTA od -10°C.
Hlavně je ale také velký rozdíl, když se natáhne kabel mezi dvěma byty a když se dělá strukturovaná kabeláž v produkčním prostředíí...
Kamarád, který se živí děláním sítí mi kdysi říkal ať si dáme pozor při tahání UTP, že na mědi při menších teplotách (bylo to myslím míň jak 5 stupňů) můžou vznikat mikrotrhliny. Takže bych to při -10 určitě nedělal.
Oni to chtějí levně a rychle, donutí tě to takhle udělat a pak ti to nakonec stejně vyčtou že je to nefunguje. A nebo to začne blnout až později.
Myslím, že toto je přesný popis situace. A tomu se právě chci vyhnout.<br>
Jen pro zajímavost přikládám obrázky toho, jak to vypadalo v pondělí ráno po odklizení sněhu.
Já jsem si to ještě ověřoval u dalších lidí / firem, kteří se tím zabývají a všichni se shodují na tom,
že smysluplné je kladení kabelů do teploty +5°C.
Tak jsem se to snažil vysvětlit odpovědným osobám a dobrá zpráva je, že se otvory nakonec přece jen budou zadělávat.
Zatím aspoň igelitem a později by tam měla být okna..
Děkuji všem za reakce - potřeboval jsem se ujistit a poradit. Třeba se toto téma může někdy později hodit někomu, kde se dostane do
podobné situace
Mám s tím zkušenosti. Tahám u nějaký čas internet a s kolegou jsme na toto téma několik let zpět hodili řeč a dohadovali se, jakou životnost ten běžný kaběl má. Já tvrdil, že se na slunci a mrazu rozsype a on že se jen tak nerozsype. Tak nám už nějaký čas venku visí obyčejný interiérový kabel a nic. Jistě se časem rozpadne, nicméně je tam třetím rokem a nic mu není. Velice mě to překvapilo, já jsem mu nevěřil.
Tiskni
Sdílej: