Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.7.0. Z novinek lze vypíchnout podporu platformy AMD Van Gogh.
Richard Stallman v den oslav 40. výročí GNU oznámil, že má rakovinu (YouTube).
DIY trackball Ploopy má novou variantu Adept, na rozdíl od předchozích používá 44mm kouli, má symetrický tvar a šest tlačítek, snímač zůstává PMW-3360, novinkou je použití Raspberry Pi Pico, na kterém běží firmware QMK s podporou grafické konfigurační aplikace VIA. Předobjednávky jsou otevřeny za ceny 80-105 CAD.
Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
Byl vydán (YouTube) Counter-Strike 2. Nativně také pro Linux. Jedná se o největší technologický skok v historii této populární herní série.
Richard Stallman vystoupí v Praze s přednáškou Free Software And Your Freedom. V sobotu 30. září ve 14:30 na Pedagogické fakultě UK a v neděli 1. října v 18:00 hodin v rámci konference Hackers Congress Paralelní Polis.
Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Zdravím, mám trochu netradiční dotaz. Vím, že patří spíše do blogu, ale co už.
Chtěl bych se zeptat, jestli někdo nevíte o nějaké mašince podobné wifirouterům běžně prodávaným, wifi by to mít nemuselo, mělo by to být stejně veliké, mělo by to mít normální síťovou kartu RJ-45, cca 16MB RAM, nějaký ten Linux-compatible CPU- např arm, či co? nějakou tu compact flash, nebo něco podobného na data jako "pevný disk", kdyby to mělo USB např na připojení vnějšího paměťového zařízení, tak by to byla paráda. Nevím, úplně jaké přesně parametry chci, ale provozoval bych na tom busybox, nebo tak a sloužilo by to například ke stahování dat přes noc, jelikož nechávat přes noc zapnutý ntb je poněkud hlučnější a náročnější na elektřinu. Což je další bod - nemělo by to být vůbec hlučné a spotřeba minimální. Pokud by k tomu šly nějak(i nestandardně) dát baterky, tak by to bylo fakt něco. Fajn by také bylo, kdyby to mělo sériový port, což je i trochu podmínka, chtěl bych si k tomu udělat například i IrDA reciever na dálkové ovládání, atp. Výstup na monitor, nebo tak používat nebudu, stejně jako klávesnici a jiné(ale může to tam být). Ovládalo by se to asi jen přes síťovou kartu přes telnet/ssh, irda(mám normální, píchlo by se to cez usb a ovládalo přes PDA), nebo pda přes usb, to už je jedno. A nemělo by to být drahé Prostě taková geekovská hračka a na pokusy, díky za odpovědi ...
Napadjí mě routery/ADSL modemy od ASUSu (deluxe 500g) nebo APčka Linksys, na které lze nainstalovat openwrt. Další možnost nějaký routerboard od mikrotiku nebo někoho jiného, ale to budou znát spíš síťaři, kteří se určitě ozvou. Ty ADSL modemy jsou dělané (řekl bych) právě na to, že to běží jako modem, přes USB na tom je disk, na který bittorrent stahuje vednevnoci.
ASUS WL-500g Premium vypadá zajímavě ... http://www.linuxexpres.cz/hardware/asus-wl-500g-premium-router-pro-malou-kancelar
Ale dej si pozor - V1 má lepší procesor a WiFi v miniPCI (takže se dá vyměnit, nebo tam dát něco úplně jinýho) než V2
Co se tyka mikrotiku, tak CF karty jsou na RB-153 a RB-532 (ktere se uz neprodavaji) a na RB-600, kde jsou dokonce 2, ale cena je trochu mimo. Na novych RB-433 je MicroSD slot.
Co zkusit Alix
Ma to vsechno co pozadujes, RAM 256 MB, LAN, 2 seriove porty 4 x USB, stereo zvukovku ... .
Veskera dokumentace vcetne schemat zapojeni je dostupna na netu.
Cena cca 2000,-
Hmm, za tu cenu je fakt zajimava.
Ja osobne bych sel spis do nejakeho x86. Jsem liny resit bussybox a dalsi veci, tazke bud nejaky Alix nebo:
http://global.msi.com.tw/index.php?func=proddesc&maincat_no=133&prod_no=1575
http://global.msi.com.tw/index.php?func=proddesc&maincat_no=388&prod_no=1693
Neviete nahodou, ci sa da do toho dostat viac PCI kart (napr. pomocou "riser card")?
Teoreticky by to jit mohlo, resp. bezne se u MiniITX pocita se stromeckem pro minimalne 2 karty na PCI. Jak je to ale s PCI-E netusim. Ja mam jiz par let Epii MII12000 a tam jem cvicne strcil stromecek na 2 PCI a slo to. Je fakt, ze u tech Epii se tim vylozene i chlubi a je mozne ze maji PCI nejak poupravenou.
Nebo toto www.asm.cz/kategorie/pocitace/mini-pc-systemy/cpu-200-300mhz/. Při troše trpělivosti se na to dá i dostat třeba Debian. Ty silnější ( a dražší) zvládnou v pohodě i třeba Fidorku nebo Ubunťu.
ZDAR!
Asi u mě zvítězil ASUS WL-500g Premium. Projížděl jsem s překvapením stav svých financí, tak chvilku ještě vydržím a pak do něj půjdu. Díky všem za reakce
Tiskni
Sdílej: