Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Zdravím, mám trochu netradiční dotaz. Vím, že patří spíše do blogu, ale co už.
Chtěl bych se zeptat, jestli někdo nevíte o nějaké mašince podobné wifirouterům běžně prodávaným, wifi by to mít nemuselo, mělo by to být stejně veliké, mělo by to mít normální síťovou kartu RJ-45, cca 16MB RAM, nějaký ten Linux-compatible CPU- např arm, či co? nějakou tu compact flash, nebo něco podobného na data jako "pevný disk", kdyby to mělo USB např na připojení vnějšího paměťového zařízení, tak by to byla paráda. Nevím, úplně jaké přesně parametry chci, ale provozoval bych na tom busybox, nebo tak a sloužilo by to například ke stahování dat přes noc, jelikož nechávat přes noc zapnutý ntb je poněkud hlučnější a náročnější na elektřinu. Což je další bod - nemělo by to být vůbec hlučné a spotřeba minimální. Pokud by k tomu šly nějak(i nestandardně) dát baterky, tak by to bylo fakt něco. Fajn by také bylo, kdyby to mělo sériový port, což je i trochu podmínka, chtěl bych si k tomu udělat například i IrDA reciever na dálkové ovládání, atp. Výstup na monitor, nebo tak používat nebudu, stejně jako klávesnici a jiné(ale může to tam být). Ovládalo by se to asi jen přes síťovou kartu přes telnet/ssh, irda(mám normální, píchlo by se to cez usb a ovládalo přes PDA), nebo pda přes usb, to už je jedno. A nemělo by to být drahé Prostě taková geekovská hračka a na pokusy, díky za odpovědi ...
Napadjí mě routery/ADSL modemy od ASUSu (deluxe 500g) nebo APčka Linksys, na které lze nainstalovat openwrt. Další možnost nějaký routerboard od mikrotiku nebo někoho jiného, ale to budou znát spíš síťaři, kteří se určitě ozvou. Ty ADSL modemy jsou dělané (řekl bych) právě na to, že to běží jako modem, přes USB na tom je disk, na který bittorrent stahuje vednevnoci.
ASUS WL-500g Premium vypadá zajímavě ... http://www.linuxexpres.cz/hardware/asus-wl-500g-premium-router-pro-malou-kancelar
Ale dej si pozor - V1 má lepší procesor a WiFi v miniPCI (takže se dá vyměnit, nebo tam dát něco úplně jinýho) než V2
Co se tyka mikrotiku, tak CF karty jsou na RB-153 a RB-532 (ktere se uz neprodavaji) a na RB-600, kde jsou dokonce 2, ale cena je trochu mimo. Na novych RB-433 je MicroSD slot.
Co zkusit Alix
Ma to vsechno co pozadujes, RAM 256 MB, LAN, 2 seriove porty 4 x USB, stereo zvukovku ... .
Veskera dokumentace vcetne schemat zapojeni je dostupna na netu.
Cena cca 2000,-
Hmm, za tu cenu je fakt zajimava.
Ja osobne bych sel spis do nejakeho x86. Jsem liny resit bussybox a dalsi veci, tazke bud nejaky Alix nebo:
http://global.msi.com.tw/index.php?func=proddesc&maincat_no=133&prod_no=1575
http://global.msi.com.tw/index.php?func=proddesc&maincat_no=388&prod_no=1693
Neviete nahodou, ci sa da do toho dostat viac PCI kart (napr. pomocou "riser card")?
Teoreticky by to jit mohlo, resp. bezne se u MiniITX pocita se stromeckem pro minimalne 2 karty na PCI. Jak je to ale s PCI-E netusim. Ja mam jiz par let Epii MII12000 a tam jem cvicne strcil stromecek na 2 PCI a slo to. Je fakt, ze u tech Epii se tim vylozene i chlubi a je mozne ze maji PCI nejak poupravenou.
Nebo toto www.asm.cz/kategorie/pocitace/mini-pc-systemy/cpu-200-300mhz/. Při troše trpělivosti se na to dá i dostat třeba Debian. Ty silnější ( a dražší) zvládnou v pohodě i třeba Fidorku nebo Ubunťu.
ZDAR!
Asi u mě zvítězil ASUS WL-500g Premium. Projížděl jsem s překvapením stav svých financí, tak chvilku ještě vydržím a pak do něj půjdu. Díky všem za reakce
Tiskni
Sdílej: