Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdravím, mám trochu netradiční dotaz. Vím, že patří spíše do blogu, ale co už.
Chtěl bych se zeptat, jestli někdo nevíte o nějaké mašince podobné wifirouterům běžně prodávaným, wifi by to mít nemuselo, mělo by to být stejně veliké, mělo by to mít normální síťovou kartu RJ-45, cca 16MB RAM, nějaký ten Linux-compatible CPU- např arm, či co? nějakou tu compact flash, nebo něco podobného na data jako "pevný disk", kdyby to mělo USB např na připojení vnějšího paměťového zařízení, tak by to byla paráda. Nevím, úplně jaké přesně parametry chci, ale provozoval bych na tom busybox, nebo tak a sloužilo by to například ke stahování dat přes noc, jelikož nechávat přes noc zapnutý ntb je poněkud hlučnější a náročnější na elektřinu. Což je další bod - nemělo by to být vůbec hlučné a spotřeba minimální. Pokud by k tomu šly nějak(i nestandardně) dát baterky, tak by to bylo fakt něco. Fajn by také bylo, kdyby to mělo sériový port, což je i trochu podmínka, chtěl bych si k tomu udělat například i IrDA reciever na dálkové ovládání, atp. Výstup na monitor, nebo tak používat nebudu, stejně jako klávesnici a jiné(ale může to tam být). Ovládalo by se to asi jen přes síťovou kartu přes telnet/ssh, irda(mám normální, píchlo by se to cez usb a ovládalo přes PDA), nebo pda přes usb, to už je jedno. A nemělo by to být drahé Prostě taková geekovská hračka a na pokusy, díky za odpovědi ...
Napadjí mě routery/ADSL modemy od ASUSu (deluxe 500g) nebo APčka Linksys, na které lze nainstalovat openwrt. Další možnost nějaký routerboard od mikrotiku nebo někoho jiného, ale to budou znát spíš síťaři, kteří se určitě ozvou. Ty ADSL modemy jsou dělané (řekl bych) právě na to, že to běží jako modem, přes USB na tom je disk, na který bittorrent stahuje vednevnoci.
ASUS WL-500g Premium vypadá zajímavě ... http://www.linuxexpres.cz/hardware/asus-wl-500g-premium-router-pro-malou-kancelar
Ale dej si pozor - V1 má lepší procesor a WiFi v miniPCI (takže se dá vyměnit, nebo tam dát něco úplně jinýho) než V2
Co se tyka mikrotiku, tak CF karty jsou na RB-153 a RB-532 (ktere se uz neprodavaji) a na RB-600, kde jsou dokonce 2, ale cena je trochu mimo. Na novych RB-433 je MicroSD slot.
Co zkusit Alix
Ma to vsechno co pozadujes, RAM 256 MB, LAN, 2 seriove porty 4 x USB, stereo zvukovku ... .
Veskera dokumentace vcetne schemat zapojeni je dostupna na netu.
Cena cca 2000,-
Hmm, za tu cenu je fakt zajimava.
Ja osobne bych sel spis do nejakeho x86. Jsem liny resit bussybox a dalsi veci, tazke bud nejaky Alix nebo:
http://global.msi.com.tw/index.php?func=proddesc&maincat_no=133&prod_no=1575
http://global.msi.com.tw/index.php?func=proddesc&maincat_no=388&prod_no=1693
Neviete nahodou, ci sa da do toho dostat viac PCI kart (napr. pomocou "riser card")?
Teoreticky by to jit mohlo, resp. bezne se u MiniITX pocita se stromeckem pro minimalne 2 karty na PCI. Jak je to ale s PCI-E netusim. Ja mam jiz par let Epii MII12000 a tam jem cvicne strcil stromecek na 2 PCI a slo to. Je fakt, ze u tech Epii se tim vylozene i chlubi a je mozne ze maji PCI nejak poupravenou.
Nebo toto www.asm.cz/kategorie/pocitace/mini-pc-systemy/cpu-200-300mhz/. Při troše trpělivosti se na to dá i dostat třeba Debian. Ty silnější ( a dražší) zvládnou v pohodě i třeba Fidorku nebo Ubunťu.
ZDAR!
Asi u mě zvítězil ASUS WL-500g Premium. Projížděl jsem s překvapením stav svých financí, tak chvilku ještě vydržím a pak do něj půjdu. Díky všem za reakce
Tiskni
Sdílej: