Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Dobrý den,
již delší dobu mám problém s USB GPRS/UMTS modemem, konkretně s typem Option, GI0205:
lsusb -v :
Bus 002 Device 016: ID 0af0:6901 Option
Device Descriptor:
bLength 18
bDescriptorType 1
bcdUSB 1.10
bDeviceClass 255 Vendor Specific Class
bDeviceSubClass 255 Vendor Specific Subclass
bDeviceProtocol 255 Vendor Specific Protocol
bMaxPacketSize0 64
idVendor 0x0af0 Option
idProduct 0x6901
bcdDevice 0.00
iManufacturer 1 Option N.V.
iProduct 2 Globetrotter HSDPA Modem
iSerial 4 Serial Number
bNumConfigurations 1
Po připojení modemu se správně vytvoří tři seriové porty (ttyUSB0-2), ale při čtení z daného portu se mi vrací pouze povely, které jsem tam zapsal. Př:
echo "AT" > /dev/ttyUSB0
cat /dev/ttyUSB0
AT (čekal bych odpověď OK)
Pokud stejný postup použiji s Bluetooth nebo RS232 modemem, tak vše funguje spravně. Pokud ale použiji terminál např. minicom, tak dostávám správnou odpověď. Asi mám chybu v nějakém parametru portu, ale nevim kde:)
Druhý problém je, že pokud pomocí minicomu chci vytočit nějaké číslo, např pomocí
ATDxxxx
dostanu odpověd NO CARRIER
Pokud ale použiji ten samý příkaz na stejném modemu a v SIM mimo Prahu (a tedy i dosah UMTS), tak modem běhá správně. Typuji, že problém je v tom, že modem se připojí do sítě UMTS, kde má možnost volat pouze na číslo poskytovatele internetu *99 a ne na jiná čisla (pro normální datové hovory v GPRS).
Nevíte někdo, jakým AT příkazem donutit modem ke komunikaci skrz GPRS/2G síť?
Na stejný problém jsem narazil i s dalšími dvěma USB modemy podporující 3G sítě, proto předpokládám, že v modemu/ovladačích problem nebude.
Dík za odpověď
Dobry den,
aby jste mohl pristupovat k seriovemu portu, musi byt nejprve nastaveny parametry prenosu pro dany port. Nevim jak to je v konzoli, ale v C to znamena naplneni struktur termios a jejich aplikaci na port. (viz man termios.h).
Ja jsem si napsal program v C, ktery nastavil dany port (baudovou rychlost, datove bity paritni bit, pocet stopbitu). A pak jsem mohl komunikovat se zarizenim pomoci echo ".." > /dev/ttyUSB0 a cat /dev/ttyUSB0. Jinak me chodily divne paznaky znaky.
Tomas
Tiskni
Sdílej: