Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Dobry den,
potrebujem poradit s ovladanim LED diod na doske Alix 3c3
Pouzivam distribuciu iMedia Linux a podla ich navodu by sa dali diodky rozchodit takto:
mknod /dev/led1 c 253 6
mknod /dev/led2 c 253 25
mknod /dev/led3 c 253 27
lenze cat /dev/led1 mi vrati:
cat: can't open '/dev/led1': No such device or address
Location | GPIO | read port | write port |
LED1 (left) | G6 | port 06100h bit 6 | port 06100h bit 6 / 22 |
LED2 (middle) | G25 | port 06180h bit 9 | port 06180h bit 9 / 25 |
LED3 (right) | G27 | port 06180h bit 11 | port 06180h bit 11 / 27 |
Viz:
Prostě pomocí mknod vytvoříš speciální soubor-zařízení. Potom do něj můžeš zapisovat případně číst, ale čtení u ledek asi nebude to pravé na rozsvícení se tam bude muset něco spíš poslat.
No moment - aby mknod byl k něčemu dobrý (udělá jenom odkazy ve filesystému na major/minor device numbers), tak v kernelu musí být natažen ovladač, který si major number 253 zabral - viz 'cat /proc/devices'. A musí se navíc jednat o ovladač buď konkrétně pro LEDky, nebo možná obecný ovladač pro CS5536 GPIO.
Ještě jinak: chybí mi tam nějaký modprobe. Třeba 'modprobe cs5536_gpio', nemám pravdu? Major number 253 vypadá, jako nějaký dynamicky přidělený (odshora od 255 směrem dolů). Poté co uděláte modprobe, mrkněte se do /proc/devices (popř. dmesg, pokud to tam ovladač říká), jaký major number si zabral.
No a teprve až bude sedět major number device nodů proti major number živého modulu, tak ty device nody mají šanci něco dělat. Když jsem zkusil hledat cs5536_gpio, našel jsem jenom pár odkazů na nějakém polském webu, kde dělají 'echo "1" > /dev/ledX' . Což by dávalo ten smysl, že každý device node odpovídá jedné LED (jednomu GPIO bitu).
CS5536 je 'south bridge' od NS Geode GX2/LX. GPIO jsou nějaké univerzální piny toho švábu, zneužitelné pro všeobecné použití - podle Vašeho popisu softwarově viditelné na nejnižší úrovni jako 32bitové porty (těžko říct, zda přímo mapované do IO space, nebo třeba ještě skrz MSR). Dál je ten popis chaotický - míchají se tam nějaké labely / názvy pinů (G25) s odkazem na I/O adresu (32bitový port) a bit v rámci tohoto portu. Chtělo by to zdrojáky toho cs5536_gpio. To nevypadá na vanilkový modul - nebo se pletu?
dakujem za vycerpavajucu odpoved,
priblizne som pochopil akym sposobom to funguje. Myslel som ze to bude jednoduchsie :)
Po celovecernom googlovani som asi nasiel to co potrebujem: http://poli.cs.vsb.cz/misc/pcengines/
Tiskni
Sdílej: