Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Dobry den,
potrebujem poradit s ovladanim LED diod na doske Alix 3c3
Pouzivam distribuciu iMedia Linux a podla ich navodu by sa dali diodky rozchodit takto:
mknod /dev/led1 c 253 6
mknod /dev/led2 c 253 25
mknod /dev/led3 c 253 27
lenze cat /dev/led1 mi vrati:
cat: can't open '/dev/led1': No such device or address
Location | GPIO | read port | write port |
LED1 (left) | G6 | port 06100h bit 6 | port 06100h bit 6 / 22 |
LED2 (middle) | G25 | port 06180h bit 9 | port 06180h bit 9 / 25 |
LED3 (right) | G27 | port 06180h bit 11 | port 06180h bit 11 / 27 |
Viz:
Prostě pomocí mknod vytvoříš speciální soubor-zařízení. Potom do něj můžeš zapisovat případně číst, ale čtení u ledek asi nebude to pravé na rozsvícení se tam bude muset něco spíš poslat.
No moment - aby mknod byl k něčemu dobrý (udělá jenom odkazy ve filesystému na major/minor device numbers), tak v kernelu musí být natažen ovladač, který si major number 253 zabral - viz 'cat /proc/devices'. A musí se navíc jednat o ovladač buď konkrétně pro LEDky, nebo možná obecný ovladač pro CS5536 GPIO.
Ještě jinak: chybí mi tam nějaký modprobe. Třeba 'modprobe cs5536_gpio', nemám pravdu? Major number 253 vypadá, jako nějaký dynamicky přidělený (odshora od 255 směrem dolů). Poté co uděláte modprobe, mrkněte se do /proc/devices (popř. dmesg, pokud to tam ovladač říká), jaký major number si zabral.
No a teprve až bude sedět major number device nodů proti major number živého modulu, tak ty device nody mají šanci něco dělat. Když jsem zkusil hledat cs5536_gpio, našel jsem jenom pár odkazů na nějakém polském webu, kde dělají 'echo "1" > /dev/ledX' . Což by dávalo ten smysl, že každý device node odpovídá jedné LED (jednomu GPIO bitu).
CS5536 je 'south bridge' od NS Geode GX2/LX. GPIO jsou nějaké univerzální piny toho švábu, zneužitelné pro všeobecné použití - podle Vašeho popisu softwarově viditelné na nejnižší úrovni jako 32bitové porty (těžko říct, zda přímo mapované do IO space, nebo třeba ještě skrz MSR). Dál je ten popis chaotický - míchají se tam nějaké labely / názvy pinů (G25) s odkazem na I/O adresu (32bitový port) a bit v rámci tohoto portu. Chtělo by to zdrojáky toho cs5536_gpio. To nevypadá na vanilkový modul - nebo se pletu?
dakujem za vycerpavajucu odpoved,
priblizne som pochopil akym sposobom to funguje. Myslel som ze to bude jednoduchsie :)
Po celovecernom googlovani som asi nasiel to co potrebujem: http://poli.cs.vsb.cz/misc/pcengines/
Tiskni
Sdílej: