Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Dobry den,
potrebujem poradit s ovladanim LED diod na doske Alix 3c3
Pouzivam distribuciu iMedia Linux a podla ich navodu by sa dali diodky rozchodit takto:
mknod /dev/led1 c 253 6
mknod /dev/led2 c 253 25
mknod /dev/led3 c 253 27
lenze cat /dev/led1 mi vrati:
cat: can't open '/dev/led1': No such device or address
Location | GPIO | read port | write port |
LED1 (left) | G6 | port 06100h bit 6 | port 06100h bit 6 / 22 |
LED2 (middle) | G25 | port 06180h bit 9 | port 06180h bit 9 / 25 |
LED3 (right) | G27 | port 06180h bit 11 | port 06180h bit 11 / 27 |
Viz:
Prostě pomocí mknod vytvoříš speciální soubor-zařízení. Potom do něj můžeš zapisovat případně číst, ale čtení u ledek asi nebude to pravé na rozsvícení se tam bude muset něco spíš poslat.
No moment - aby mknod byl k něčemu dobrý (udělá jenom odkazy ve filesystému na major/minor device numbers), tak v kernelu musí být natažen ovladač, který si major number 253 zabral - viz 'cat /proc/devices'. A musí se navíc jednat o ovladač buď konkrétně pro LEDky, nebo možná obecný ovladač pro CS5536 GPIO.
Ještě jinak: chybí mi tam nějaký modprobe. Třeba 'modprobe cs5536_gpio', nemám pravdu? Major number 253 vypadá, jako nějaký dynamicky přidělený (odshora od 255 směrem dolů). Poté co uděláte modprobe, mrkněte se do /proc/devices (popř. dmesg, pokud to tam ovladač říká), jaký major number si zabral.
No a teprve až bude sedět major number device nodů proti major number živého modulu, tak ty device nody mají šanci něco dělat. Když jsem zkusil hledat cs5536_gpio, našel jsem jenom pár odkazů na nějakém polském webu, kde dělají 'echo "1" > /dev/ledX' . Což by dávalo ten smysl, že každý device node odpovídá jedné LED (jednomu GPIO bitu).
CS5536 je 'south bridge' od NS Geode GX2/LX. GPIO jsou nějaké univerzální piny toho švábu, zneužitelné pro všeobecné použití - podle Vašeho popisu softwarově viditelné na nejnižší úrovni jako 32bitové porty (těžko říct, zda přímo mapované do IO space, nebo třeba ještě skrz MSR). Dál je ten popis chaotický - míchají se tam nějaké labely / názvy pinů (G25) s odkazem na I/O adresu (32bitový port) a bit v rámci tohoto portu. Chtělo by to zdrojáky toho cs5536_gpio. To nevypadá na vanilkový modul - nebo se pletu?
dakujem za vycerpavajucu odpoved,
priblizne som pochopil akym sposobom to funguje. Myslel som ze to bude jednoduchsie :)
Po celovecernom googlovani som asi nasiel to co potrebujem: http://poli.cs.vsb.cz/misc/pcengines/
Tiskni
Sdílej: