Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal Přehled kybernetických incidentů za září 2024 (pdf). Evidováno bylo 21 kyberbezpečnostních incidentů. Na účastníky mezinárodní bezpečnostní konference IISS Prague Defence Summit cílila phishingová kampaň.
Minetest (Wikipedie), tj. multiplatformní open source voxelový herní engine a hra inspirovaná Minecraftem, se přejmenovává na Luanti.
Minulý týden byl představen (YouTube) Rocky Linux from CIQ (RLC) aneb Rocky Linux s komerční podporou od společnosti CIQ. Cena podpory je 25 000 dolarů ročně bez ohledu na počet jader CPU, serverů nebo virtuálních počítačů.
Byla aktualizována časová osa podpory Manifest V2 v Chrome, tj. verze API rozšíření webových prohlížečů. V průběhu týdnů budou rozšíření Chrome používající tuto verzi deaktivována a uživatelům budou doporučeny alternativy používající Manifest V3. Uživatelé Chrome si mohou pomocí "chrome://extensions/" zjistit, kterých rozšíření se to týká. Například také uBlock Origin. Podporu Manifest V2 v Chrome bude možné dočasně prodloužit nastavením ExtensionManifestV2Availability.
Sada nástrojů Distrobox pro spouštění libovolných linuxových distribucí v terminálu pomocí kontejnerů byla vydána ve verzi 1.8.0.
Byly zpracovány a zveřejněny videozáznamy z konference LinuxDays 2024. Přistupovat k nim lze přímo z programu, kde jsou také odkazy na prezentace, nebo z YouTube.
Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Zdravím, už delší dobu mám grafiku Gigabyte GF 7600GT SILENT s pasivním chlazením, ale jakmile spustím nějakou 3D aplikaci, nebo pouštím video přes "xv", tak grafika jakoby chrčí. Není to extra nahlas, asi tak jako když seekuje disk. Jen mě zajímá - dělá to taky někomu? Je to normální chování?
Při zatížení GPU vzroste jeho proudový odběr a začnou vrnět feritová trafíčka pulzního zdroje na grafice (zdroj step-down, GPU nadupané tranzistory má podobně jako CPU napájení do 2 voltů) http://www.tech-hounds.com/review22/fullcardGigabyte7600GT1.jpg . Mně to samé dělá značková MB Intel s P4 a tichými ventilátory, takový akustický top :)
Zkusil bych to něčím zakápnout, co vydrží vyšší teploty a není agresivní, nějakým lakem.
Stačí špatně impregnované vinutí trafíčka, pokud to vůbec provádějí. I míra utažení vinutí se bude lišit kus od kusu.
To bohužel dělá spoustu interních zvukovek, je to zabordeleným napájecím napětím.
Interní zvukovky jsou asi určené max. pro skype a to ještě jen v případě, že mikrofonní vstup nebručí jak blázen. I docela kvalitní Juli@, jejíž signál jsem zesiloval zesilovačem T-amp napájeným 12V z PC, chrastí při pohybu myši a hlaviček disků. Ale to je tím napájením zesilovače, na SLA baterku by to hrálo parádně.
Tiskni Sdílej: