Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Ahoj, vybiram notas a vzhledem k zarucnim podminkam to vypada na dell. Zatim se mi nejvice libi dell vostro 1510 s touto konfiguraci:
HW vypada fajn, mam neco podobneho ale od HP, skoda akorat ze DELL pouzil pouze 667MHz pameti a disk taky nebude zrovna rychlik.
Muzes mi dat link? Jinak 7,2k disky jsou zatim bohuzel vyjimkou, kdyz uz jsem nejake notebooky nasel, byly dost drazsi a disky mely jen 160 GB velikost. A ja chci na notasu delat strih videa, soucasny desktop je na to nepouzitelny. Nebo mate nejake jine navrhy na kvalitni notebook s podobnymi parametry v cenove hladine kolem 20 kkc bez DPH (+- 15%)?
no mam HP 6730b, C2D T9400, 4GB RAM, 160GB HDD (7200ot.), Intel GMA 4500MHD, 15,4" 1680x1050px. atd. da se vsak docela dobre prispusobit a v drazsi verzi ma 200GB disk 7200ot. nebo pak vetsi modely ale pomalejsi, mam pocit ze v priplatcich jsou i Quadro grafiky od Nvidie. pro strih videa bych ale mozna doporucil rychlejsi disk, precejen 5400ot je zalostne malo.
ono se da vymenit hard disk v notebooku? U stareho dellu D160 slo vymenit jen pameti a baterku.
Jistě, dělám to běžně už několik let Zatím jsem nepotkal notebook, kde by to (někdy s trochu větší námahou) nešlo.
velke rozliseni je IMHO na skodu. 1400 na sirku je pro mne jeste akceptovatelne. Jinak uz mi ta pismenka prijdou prilis prtava a z displeju pali oci.
Tak to už závisí na tom, co komu vyhovuje. Já osobně bych zvolil co nejvyšší možné rozlišení (klidně WUXGA) a pak je nastavil odpovídajícím způsobem DPI. V Linuxu to narozdíl od Windows není problém a aplikace s tím umí správně pracovat.
Mozna bych ten vyber mel restartovat. U Pinnacle studio mam problemy s generovanim DVD menu a ve foru jsem nasel, ze to delaji slabe graficke karty s mene nez 256 MB RAM. Parit na pocitaci 3D strilecky nebudu, zda budu pouzivat compiz aspol nevim, prijde mi to na efekt, nez uzitecne. Mozna proto, ze jsem to na svem pocitaci jeste nemel. Jakou grafiku do notebooku byste mi s temito pozadavky doporucili? A vyrobce? Intel / nVidia / ATI? Binarni drivery mi nevadi, hlavne kdyz funguji a system netuhne.
Integrovany intel jsem zavrhnul, podle vseho neni jiste, ze bude dobre fungovat v Pinnacle Studio, prej ji support nedoporucuje. ATI zrejme jeste neni zrala. Takze nVidia. Dalsi kandidat vypada moc hezky, cena je skoro stejna jako u dellu a mame zaznam na abicku:
Tiskni
Sdílej: