abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    7.5. 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 562 hlasů
     Komentářů: 26, poslední včera 09:58
    Rozcestník

    Dotaz: Harddisk není při instalaci OS vidět

    9.1.2009 18:19 arachnoid
    Harddisk není při instalaci OS vidět
    Přečteno: 572×

    Měl jsem nainstalované Windows xp a rozhodl jsem se že přejdu na Linux.Při instalaci Linuxu jsem zadal aby Linux použil celý disk a instalace pokračovala formátováním jenže tato operace se kousla na 1% a po 6 hodinách nečinosti jsem zrušil instalaci ale ouha harddisk je vidět v biosu ale instalačka Windows i Linuxu hlasí že v pc není harddisk.A tak vás prosím zda mi může někdo poradit.

    Odpovědi

    9.1.2009 20:23 snajpa | skóre: 20 | blog: snajpuv_blocek | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Harddisk není při instalaci OS vidět
    Jsi si jistý, že neodešel do věčných lovišť? Můžeš ho zkusit v jiném PC? A nebo by to mohlo být řadičem na desce.
    --- vpsFree.cz --- Virtuální servery svobodně
    gtz avatar 9.1.2009 20:34 gtz | skóre: 27 | blog: gtz | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Harddisk není při instalaci OS vidět
    dobry den ,

    muze byt diskem , ze se spatne nacetly ovladace , vyzkousel bych ho na jinem PC , pokud je v Bisou videt , muze byt problem ze Vase distribuce nezna radic pak mozna vypnout AHCI pokud jde o novejsi HW. Popripade zkusit nejakou live distribuci - Knoppix , rescueCD apod. a podivat se zda disk se pripojil a popripade bych ho otestoval zda je dobry.

    Smartmontools apod.

    Mozna jen vypadl kablik z disku .. taky bych to verifikoval.
    - nejhorší jsou trpaslíci ... Ti Vám vlezou úplně všude
    9.1.2009 22:34 arachnoid
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Harddisk není při instalaci OS vidět

    Na jiném pc to samé bios ho najde ale při instalaci os win nebo linx vidět není.Zkusil jsem připojit na řadič jiny hdd a ten je v pohodě.Kabel jsem vyměnil v tom to taky není.Live distribucelinuxu 

    hdd taky nevidí.Myslím že tím že nebylo dokončeno formátování tak se poškodil MBR ale jak ho obnovit ?

    9.1.2009 23:33 Mti. | skóre: 31 | blog: Mti
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Harddisk není při instalaci OS vidět

    Od dob mfm disku doba znacne pokrocila. To co jste provadel nebylo formatovani ale jen vytvareni filesystemu - logicke struktury (ani windows neformatuji stopy, ale jen nahravaji nahodne data(nebo nuly) na prislusnou oblast aby zkusily zapsat na celou oblas a vedely, ze aspon nejak funguje). Fyzicke formatovani stop laik uz nema jak spustit. To si ridi disk sam. Pokud najde vadny blok, tak ho tise premapuje do rezervni oblasti a tvari se jakoze nic.(pokud to nenajde pri cteni-tam chybu zahlasit musi). V okamziku, kdy je disk uz tak dobity, ze dojde plac v rezervni oblasti, prestane se chovat slusne. Ale vetsinou s nim slahnete mnohem driv.

    Ocekaval bych, ze je na disku nejaky vaznejsi problem, disk se z nej neumi zotavit a proto se tvari , ze tam neeeni. Bios se ho nepta na data z povrchu a proto se mu disk nejak zahlasi. Ocekaval bych, ze kdyz k disku prilozite ucho, bude se po zapnuti o neco snazit, pokud to neni nektery z tech extra tichych... V dobach disku kolem 1-8GB by jste slysel cvak-cvak--vrrrk.... ve velmi hlucnem provedeni... ted uz disky chcipaji tise  :-(

    u p-ata disku - zkontrolovat nastaveni jumperu - nepouzivat rezim cable-select, spravne nastavit master/slave (stare wd byly velmi nerady jako master, kdyz byly na kablu samy).

    Mozna zkusit navstivit stranky vyrobce , vetsina z nich ma utility na diagnostiku disku. (nicmene treba seagati mi na poslednich par strojich nechodila... :-( )

    Pokud je disk v zanoze, kontaktovat prodejce, at se snazi on. Pokud je to seagate/wd, mate vetsinou jeste par (2) let rezervu, ale zaruku pak musite vymahat u vyrobce a ne prodavace. (u seagate je casto na disky 5 let, ale nejblizsi sberna je v polsku, co vim... takze zalezi na cene toho disku, postovne si totiz hradite sam)

    Vidim harddisk mrzuty, jehoz hlava plotny se dotyka...
    9.1.2009 21:08 atx33
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Harddisk není při instalaci OS vidět
    Nejsem specialiiist, ale podle toho co jsi s tim HDD delal, nemuze to byt extremne zprzneny MBR? Pro Linuxove guru pamatujici Zisku kdyz videl na obe oci - existuji TUX-nastroje na "vypucovani" MBR?
    9.1.2009 23:12 Mti. | skóre: 31 | blog: Mti
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Harddisk není při instalaci OS vidět

    mbr by nemel zneviditelnit disk, takze:

    dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=512 count=4

    je vlastne vselek takovy maly vselek. Nicmene predpoklada alespon z casti zivy disk a extremni nepotrebnost informaci z nej.

    Vidim harddisk mrzuty, jehoz hlava plotny se dotyka...
    10.1.2009 20:55 arachnoid
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Harddisk není při instalaci OS vidět

    Tak sice nevím co se s diskem stalo ale použil jsem HDD Regenerátor pracoval na tom deset hodin opravil 26 chyb. Po té už harddisk funguje jak má.

    Salamek avatar 11.1.2009 03:23 Salamek | skóre: 22 | blog: salamovo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Harddisk není při instalaci OS vidět
    doporučuji vám vytáhnout data ze S.M.A.R.T :
    /usr/sbin/smartctl -s on -t short /dev/sdx //tímto spustíte test který by měl trvat 1minutu(a běží v pozadí)
    /usr/sbin/smartctl -a /dev/sdx //tímto výsledky zobrazíte až uplnyne čas , bude tam tabulka kde bude napsaný počet realokovaných sektorů ECC oprav atd pokud budou větší jak nula tak je průser PS:/usr/sbin/ je přímo cesta k binárce v fedoře bylo třeba ji doplnit , v jiných distrech by měl stačit pouze příkaz s parametry pokud vypadne z konsole command not found tak asi nemáte nainstalované smartmontool
    Skutečně nemám v plánu zničit Microsoft. Bude to jen zcela neúmyslný vedlejší efekt.
    gtz avatar 13.1.2009 22:52 gtz | skóre: 27 | blog: gtz | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Harddisk není při instalaci OS vidět
    Hardware ECC recovered neni dostupny skoro na vsech verzich disku , nekdy je tam psane , spise bych videl tyto parametry

    Reallocated_Sector_Ct

    Reallocated_Event_Count

    Current_Pending_Sector

    tenhle je myslim ten nejvice -- Offline_Uncorrectable

    a smarty na disky WD / SEAGATE , to je jina kapitola , nekdy jeden to ma druhy obycejne nema atd. Setkal jsem se s tim , ze system na WD , ktery se pouziva pro RMA hlasil , ze disk je "OK" , ale smarty ukazovaly 10 spatnych sektoru. Nakonec se ukazalo , ze slo o nejaky z pred-prodejnich kusu , dodavatel obratem zajistil napravu...
    - nejhorší jsou trpaslíci ... Ti Vám vlezou úplně všude

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.